V Centru architektury a městského plánování (CAMP) mohou návštěvníci do 20. února zhlédnout jedinečný dokument o 20 letech bourání Žižkova. Film představuje neznámý pohled na zanikání jedné čtvrti, kdy tradiční domy, činžáky a ulice ve velkém ustupovaly typizovaným panelákům.
Grafik Petr Toman pořídil v první polovině 80. let minulého století stovky diapozitivů, na kterých pro vlastní potřebu dokumentoval mizející Žižkov, který znal od dětství. Před několika lety objevil fotografie v jeho soukromém archivu režisér a producent Radim Procházka. Rozhodl se z nich vytvořit film, při jehož uvedení využije superširokou projekci v pražském CAMPu.
„V CAMPu se většinou zaměřujeme na budoucí proměny Prahy. Tentokrát ale návštěvníky vtáhneme do minulosti a ukážeme jim část Žižkova, která už neexistuje,“ komentuje vedoucí CAMPu Štěpán Bärtl.
Dodnes viditelnými výsledky komunisty nařízené asanace Žižkova jsou bloky panelových domů v centru historické čtvrti. „Autor fotek je sice absolvent AVU, ale jeho přístup k dokumentaci Žižkova neměl umělecké ambice,“ říká Procházka, „neestetizoval, nehledal metafory, ale nostalgicky zaznamenával. Opakující se motivy bezděčně nabízejí ještě jiné příběhy než jen postupné a fatální mizení staré zástavby.“ Procházka společně se střihačem Janem Daňhelem a skladatelem Michalem Ratajem z fotografií vytvořili filmovou koláž, která působí nejen na emoce, ale některé záběry mají na diváky až fyzický účinek.
Snímek Asanace se promítá až do neděle 20. února – každou čtvrthodinu po celou otevírací dobu CAMPu. Film vznikl za podpory Fondu kinematografie a městské části Praha 3.
Zdroj: MČ Praha 3