2℃
Dnes je 12. prosinec , svátek má Simona

Statisíce lidí plus jedna světice. Proroctví, která se naplňují

Evropa je skutečně malý dvorek, v porovnání se světem. Propojená vzájemnými vztahy, tradicemi, pověstmi takovým způsobem, který nemá obdoby. Národy mají své věčné přímluvce na nebesích, hrdiny kteří neumírají, případně vojsko, které čeká ukryté v nějakém legendárním kopci. Mimochodem, náš Blaník zdaleka není jediný. Podobnou pověst mají i Němci a Francouzi, protože i oni mají v žilách pár kapek keltské krve a s nimi i část jejich mytologie.

Upřímně řečeno, tento poslední symbol nás za uplynulých sto let několikrát a trpce zklamal. Blaník se neotevřel, ani když našemu národu šlo o bytí či nebytí. Plyne z toho pro nás poučení, že se musíme v první řadě spoléhat na vlastní síly. Tak, jako každý člověk v životě. S blížícím se koncem roku obvykle člověk bilancuje prožitý rok. A nebo ještě více. Dlouhé podzimní večery přímo vybízejí k přemýšlení o věcech, které nás přesahují.

Napadají nás, řekli bychom, vznešenější myšlenky. V historii národa jsou okamžiky, které naši staletou tradici a víru v osudové symboly občas potvrdí. Skeptik by možná řekl, je to náhoda a nic předurčeného neexistuje. Lidem to však nevysvětlí, a bylo by bláhové se o to pokoušet.

Svatá Anežka odmítla bohatého ženicha a skončila za to v nevěstinci. Jak se zachránila?

Pamětníci to mohou potvrdit. Můžeme si připomenout dva takové dějinné momenty. Když si krvavý kat Heydrich nasadil na hlavu korunu českých králů, zacinkal kdesi zvoneček. Spustil se program, na jehož konci byla zatáčka v Holešovičkách, a Kubiš s Gabčíkem v akci. Plánovaná akce z Londýna? Likvidace zloducha? Jistě, obojí je pravda, ale chápeme ji jenom rozumem. Informace do učebnic historie. Kdesi v hloubi duše jsme však přesvědčeni, že to celá pravda není, a to nám dává naději do budoucna.

Druhé proroctví oslaví zanedlouho třicet let od chvíle, kdy bylo potvrzeno způsobem, který je nezpochybnitelný. Anežka Česká, princezna a abatyše, dcera českého krále Přemysla Otakara I. Žila ve třináctém století (1211 – 1282). Krásná, laskavá a soucitná.

FOTO: Proroctví, která se naplňují

Proroctví, která se naplňují - Anežka ČeskáProroctví, která se naplňují - Anežka Česká při svatořečeníProroctví, která se naplňují - Blaničtí rytířiProroctví, která se naplňují - BlanikProroctví, která se naplňují - Korunovační klenoty a Heydrich
Další fotky
Proroctví, která se naplňují - podzimní rozjímání

Princezna, na kterou lidé vzpomínali s láskou i po sedmi stech letech. Její život i dílo bylo popsáno rukou vědců i romanopisců a není nutné se zde příliš rozepisovat. V Čechách bude dobře, až bude Anežka svatořečena. Tak praví staré proroctví. U mnoha lidí to jistě tehdy vzbudilo povýšený, arogantní úsměv. U těch mocných zcela nepochybně.

Když byla 12. listopadu 1989 v Římě svatořečena, neudálo se v její původní vlasti vůbec nic. Strohá informace, sdělená televizí s kyselou tváří a víc nic. Moc byla stále pevně v sedle, armáda, policie, lidové milice, armáda pohůnků a udavačů. Uplynulo pět dní. Jen pět dní a zdánlivě nezranitelný monolit moci se začal drolit, a do konce roku se rozsypal definitivně. Že to nezpůsobila Anežka, ale ty statisíce lidí, na které už režim nestačil? Jistě, ty statisíce lidí rozhodly. Jenom? Statisíce plus jedna světice, to už je věrohodnější.

Před 29 minutami
Pokud pozorně pročítáte kalendář, tak zjistíte, že přetéká různými mezinárodními dny, které oslavují všechno možné....
Před 2 hodinami
Naši předkové nedali na máslo dopustit. Máslo ale nebylo vždycky tak snadno dostupné jako dnes....
Před 3 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 3 hodinami
Nejznámější jsou jeho grafické listy, čerpajících ze života a poetiky staré Prahy. A ilustrace, kterými...
Včera, 18:30
Jeden den křičel, že ho potkal fantom, druhý den si stěžoval, jak mu mozek rozežírají...
Včera, 17:00
Tento egyptský světec a mučedník dokázal něco jinak nemožného. Po krutém mučení si zpíval a...
Včera, 15:00
Při představě útoku většiny zvířecích predátorů člověka až zamrazí. U některých z nich nás však...
Včera, 12:30
Autorem dnes už světově proslulé České mše vánoční Hej mistře! byl zdejší varhaník a kantor...
Včera, 11:00
Zázrak je něco, co se odehrává, obrazně řečeno, za naším zrakem. Neumíme si událost, která...
Včera, 09:00
A milovala ho i kamera, takže za sebou zanechal obdivuhodnou kinematografii čítající přes 100 filmových...
10.12.2019
Až potom začala být Emily Dickinsonová, která se narodila 10. prosince 1830 v Amherstu v...
Reklama