13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Štiplavý křen není jen chutná příloha k párku s hořčicí. K léčení neduhů ho používaly už naše babičky

Věděli jste, že má křen mnohem více pozitivních účinků, než jen svou jedinečnou a výraznou chuť, kterou uvítáte především v kuchyni?

Reklama

Snad téměř každý se s křenem někdy setkal. Je známý především díky své nezaměnitelné a výrazné chuti. A to je právě důvod, proč má křen své příznivce i odpůrce. Ostrá a štiplavá chuť může být někomu velice nepříjemná, a proto se této potravině raději obloukem vyhne. Křen má ovšem velice pozitivních účinků na lidské zdraví.

Zázračný šípek pomáhá léčit mnoho zdravotních problémů. Víte, jak na něj?

První zmínky o jeho používání máme již ze starověku. Původně se vyskytoval v jihovýchodní Evropě. Divoký křen se používal v lidové medicíně na léčbu mnoha neduhů. Obsahuje velké množství antioxidantů, které chrání tělo před škodlivými volnými radikály. Glukosinolátové sloučeniny zodpovídají za kořenitou chuť křenu. Obsahuje desetkrát více těchto látek než brokolice. Podílejí se na ochraně těla proti rakovině. Má příznivé účinky na léčbu infekcí horních cest dýchacích. Rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání. Je tedy v hodný k léčbě chřipky a nachlazení. Nastrouhaný křen se nechá vylouhovat ve vroucí vodě a následně se inhaluje. Přispívá k normální činnosti žlučníku a jater. Pomocí aminokyselin detoxikuje játra. Má také močopudné účinky, které pomáhají vyplavovat škodlivé látky z organismu. Zabraňuje zadržování vody, a tím může předcházet infekcím ledvin. Vhodný může být také k léčbě infekcí močových cest, protože má antibiotické vlastnosti.

Páchne, ale zatočí se všemi bacily. Objevte tajemství kimči

Křen lze užívat také na léčbu artritidy a otoků. Existuje více možností, jak křen přikládat na pokožku. Nastrouhaný se přiloží na postižené místo a překryje se voskovým plátnem. Obklad se nechá na místě jen do zčervenání pokožky. V lidové medicíně se z křenu připravoval léčivý sirup, kterým se léčilo nachlazení. Méně známé je křenové víno, které příznivě ovlivňuje trávení. Ve starověkém Řecku křenem léčili bolesti zad.

Až si budete kupovat čerstvý křen, pomyslete na jeho široké možnosti využití. Tato zázračná rostlina je tu s námi již od nepaměti. Již babičky našich babiček ho znaly a hojně používaly. V období chřipek vyzkoušejte inhalační odvary nebo si zkuste vyrobit domácí sirup. Přikládání křenu na tělo je trochu diskutabilnější záležitostí. V dnešní době má mnoho lidí velice citlivou pleť se sklony k ekzémům. Z tohoto důvodu není léčba artritidy a otoků příliš doporučována. Čerstvý křen obsahuje všechny své léčivé složky, ale také může být velice dráždivý. To samé platí pro křen v kuchyni. Ať už ho používáte nastrouhaný jako přílohu nebo z něj vytvoříte součást pokrmu, mějte na paměti jeho sílu. Přestože má blahodárné účinky na zažívání, ve větším množství může žaludek naopak podráždit. Držme se tedy starých přísloví. Všeho moc škodí a dobrého po málu.

Před 18 minutami
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama