• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Stoupá počet lidí, kteří si z asijské restaurace v Hradci Králové přinesli salmonelózu

  4.4.2023
  Simona Knotková

  Lidí se zdravotními obtížemi po jídle v jedné z asijských restaurací v centru Hradce Králové v posledních hodinách přibylo. Krajská hygienická stanice (KHS) Královéhradeckého kraje má k úternímu ránu nahlášeno 46 lidí, z toho u 16 z nich byla potvrzena salmonelóza. Informovala o tom mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí. Hygienici nařídili uzavření provozovny a její sanitaci. Hradecká KHS v pondělí okolo 13:00 informovala o 35 případech, z toho v 15 byla potvrzena salmonelóza.

  „V rámci kontroly provozovny bylo odebráno celkem 25 vzorků. V osmi případech šlo o suroviny, v 17 případech o stěry z povrchů, náčiní a z rukou zaměstnanců, výsledky by měly být k dispozici v první polovině příštího týdne. Zaměstnanci byli zároveň odesláni k provedení vyšetření s ohledem na vyloučení možného nosičství nákazy,“ řekla Krejčí.

  Několik vzorků odebraných od nakažených lidí hygienici odeslali do Národní referenční laboratoře k dalšímu vyšetření. „Výsledky bychom měli znát v příštím týdnu,“ dodala Krejčí.

  Případné opětovné otevření restaurace bude podle ní možné až po ověření účinnosti přijatých opatření a rozhodnutí KHS.

  Krajským hygienikům byl v neděli 2. dubna po 13:00 nahlášen z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) výskyt zdravotních obtíží u několika lidí, kteří jedli v uvedené restauraci . Šlo o zvracení, průjem a zvýšenou teplotu. Od té doby se počet lidí s obtížemi zvyšoval až na více než 40 v úterý ráno.

  V hradecké FN od víkendu ošetřili zhruba 35 lidí v souvislosti s tímto případem, přičemž během pondělí asi 15. „Většina z nich byla po ošetření propuštěna do domácí péče, v nemocnici zůstávají tři pacienti, kteří jsou ve stabilizovaném stavu,“ řekl v úterý mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

  Zástupci restaurace se na facebooku zákazníkům omluvili. Jde o restauraci v historickém centru stotisícového Hradce Králové, která nabízí asijskou kuchyni.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte