• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Stovky lidí zaplnily pole u Vojnic, samosběr zeleniny se těší stále větší oblibě

    23.8.2023

    Stovky sběračů ve středu ráno zaplnily pole u Vojnic na Olomoucku, kde místní farmář Ladislav Kašpar zahájil samosběr zeleniny. Lidé si mohou vlastnoručně sklidit mrkev, cibuli, zelí či červenou řepu nebo si odnést melouny vypěstované na zdejším lánu.

    Úroda zeleniny je letos podle Kašpara výrazně nižší než loni, jelikož ji poškodilo sucho a část zeleniny spořádali přemnožení hraboši. Kvůli rostoucím nákladům na pěstování Kašpar zvýšil ceny zeleniny, i tak ale její samosběr zákazníky vyjde výrazně levněji než nákup v supermarketech. „Předpokládám, že dnes si k nám pro zeleninu přijdou zhruba tři tisíce lidí,“ řekl Kašpar.

    Pole se zeleninou u Vojnic, které jsou součástí obce Těšetice, mají celkovou rozlohu 25 hektarů. Loňská úroda obnášela 150 až 170 tun. O samosběr čerstvé zeleniny je každoročně velký zájem, do polí v okolí Vojnic na přelomu srpna a září vyrážejí tisíce lidí. Zájem o samosběr ve Vojnicích byl ve středu tak velký, že ráno krátce po zahájení byly obsazeny všechny parkovací plochy u polí a farmář pomocí sociálních sítích nabádal další zájemce, aby dnes už nejezdili. Řidiči ráno ze silničního tahu z Olomouce do Těšetic hlásili dlouhou kolonu, dopravu u odbočky na Vojnice kvůli velkému počtu přijíždějících automobilů řídili policisté.

    U pole se zeleninou bylo ráno instalováno sedm pokladem s váhou. Kilogram mrkve si lidé mohou na poli u Vojnic sklidit za devět korun, petržel a cibule stojí 15 korun. Za kilogram vodního melounu či rajčat sběrači zaplatí 12 korun a za kilogram zelí 15 korun. „Musel jsem ceny zvýšit, abych vůbec pokryl náklady. Úroda letos ve srovnání s loňskem není ani poloviční. Přemnožení hraboši sežrali tak 80 procent mrkve, petržele a červené řepy. Letos je to takový smutný rok,“ řekl Kašpar. Dodal ale, že občasná neúroda je rizikem podnikání v zemědělství.

    Velká poptávka po vlastním sběru zeleniny podle Kašpara souvisí s obavami lidí, jak se budou dál vyvíjet rostoucí ceny zeleniny na pultech obchodů a zda jí na podzim a v zimě bude dostatek. Letos zájem o samosběr umocnila výrazná neúroda cibule, která souvisí se suchým počasím v první polovině roku. Cibule v obchodech prudce zdražuje. „A zahrádkáři nevypěstovali skoro nic,“ řekl Kašpar.

    Samosběr zeleniny se farmář Kašpar před několika lety rozhodl zavést kvůli nedostatku brigádníků i nízkým výkupním cenám, které pěstitelům zeleniny nabízejí velkoobchody. Kašpar upozornil na to, že v posledních letech klesá podíl pěstitelů na konečné prodejní ceně zeleniny v obchodech, ze které si značnou část ukrajují obchodní řetězce.

    Kašpara v předchozích letech překvapila skladba zákazníků, kteří neváhali obléknout pracovní oděv a vyrazit do pole sklízet zeleninu pro vlastní spotřebu. Původně počítal s tím, že přijdou spíše starší lidé. Zeleninu ale přijely sklízet i mladé rodiny s dětmi. Odměnou za práci na poli jim byla kvalitní zelenina za cenu, která je až o dvě třetiny nižší než na pultech tuzemských obchodů.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte