29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Stovky slunečnic pro lidi s roztroušenou sklerózou. Kdo zachrání jeden život, zachrání celý svět!

Další fotky

Pacienti s roztroušenou sklerózou, jejich příznivci, lékaři či zdravotní sestry sázeli po celé republice stovky slunečnic. Akce odstartovala v pražské Kateřinské zahradě. Cílem je upozornit na nemoc, která postihuje nervový systém a jíž v tuzemsku trpí asi dvacet tisíc lidí.

Reklama

Doprovodným programem byla divadla, koncerty, taneční vystoupení, v Praze i odborné přednášky. Akce nese každoročně název „Rozsviťme Českou republiku“ a koná se v období kolem Světového dne boje proti roztroušené skleróze, který letos připadl na 27. května.

Osobní příběh Katky. Roztroušená skleróza začíná neškodně, pak ale napadá nervová spojení v mozku

„O nemoci, za níž lidé nemohou, stále panuje řada mýtů, jsou dokonce lidé, kteří roztroušenou sklerózu podceňují a neléčí se. Přitom včasná léčba zachrání dvacet až třicet let aktivního života,“ uvedla pro Náš REGION Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS, který akci organizuje ve spolupráci s regionálními pacientskými organizacemi Roska.

S nemocí lze žít kvalitní život

Cílem akce je podle Bémové mimo jiné upozornit na to, že s vážnou diagnózou je možné žít kvalitní život. „Při léčbě nemoci je důležitá psychická pohoda. A květ slunečnice, která od rána otáčí hlavu za sluncem, má vyjadřovat naději těchto pacientů,“ dodala.

Lidé nechávali na slunečnicích napsané vzkazy: „Společně za svět bez RS.“, „Kdo zachrání jeden lidský život, zachrání celý svět…“, „Hodně sluníčka.“, „Rozsviť oči, rozsvítíš život.“, „Neztrácet slunce v duši.“, „Zdraví pro všechny a slunce v duši.“, „Ať slunce svítí a vždy s úsměvem.“, „Pro život rozzářený jako ta slunečnice.“ nebo „Ať přinese naději, že jednou bude RS vyléčitelná.“

Léčba umí nemoc tlumit nebo pozastavit

Po pražském vysázení byly otevřeny dveře RS centra Neurologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice. Vedle přednášek předních českých odborníků na roztroušenou sklerózu se návštěvníci dočkali i individuálních konzultací psychologa, fyzioterapeuta, ergoterapeuta, sociálního pracovníka, vyzkoušet mohli i funkční elektrostimulace pro dolní končetinu.

FOTO: Slunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou

Slunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Vzkazy – foto Nadační fond IMPULS 10Slunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Katerinska zahrada, zasazeni prvni slunecnice – foto Nadační fond IMPULSSlunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - sazeni slunecnic – foto Nadační fond IMPULSSlunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Vzkazy – foto Nadační fond IMPULSSlunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Vzkazy – foto Nadační fond IMPULS 2
Další fotky
Slunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Vzkazy – foto Nadační fond IMPULS 3Slunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Vzkazy – foto Nadační fond IMPULS 4Slunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Vzkazy – foto Nadační fond IMPULS 5Slunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Vzkazy – foto Nadační fond IMPULS 6Slunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Vzkazy – foto Nadační fond IMPULS 7Slunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Vzkazy – foto Nadační fond IMPULS 8Slunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Vzkazy – foto Nadační fond IMPULS 9Slunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Vzkazy – foto Nadační fond IMPULS 10Slunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Vzkazy – foto Nadační fond IMPULS 11Slunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Vzkazy – foto Nadační fond IMPULS 12Slunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Vzkazy – foto Nadační fond IMPULS 13Slunečnice pro lidi s roztroušenou sklerózou - Vzkazy – foto Nadační fond IMPULS 14

Pacientů s roztroušenou sklerózou každoročně přibývá, léčba umí nemoc tlumit nebo pozastavit. Nadační fond IMPULS za dobu své existence poskytl desítky milionů korun na výzkum nemoci, fyzioterapii i psychoterapii, nákupy přístrojů i osvětu.

Před 1 hodinou
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1740 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama