Strašlivý potenciál energie. Zrození jaderného tlouštíka

Další fotky

Koule o velikosti pomeranče. Lesklý, velice těžký kov, ležící netečně a neškodě. Zdání klame. Ukrývá v sobě strašlivý potenciál energie. Dřímající sudy se střelným prachem. Plné skladiště výbušnin natlačené do nepatrného objemu. Dá se sevřít v dlani. Výsledek práce mozků a rukou statisíců lidí. Je to sama smrt, ničitelka světů.

Na počátku byl útěk jednoho profesora. Žít v Německu roku 1933 a být maďarským Židem, začínalo být velmi nebezpečné. Leó Szilárd nebyl jen skvělým fyzikem a matematikem, nýbrž měl i všech pět pohromadě a rozhodně nepatřil k těm směšným figurkám, neschopných praktického života.

Po požáru Říšského sněmu si sbalil kufry a nasedl do vídeňského rychlíku. O den později tento vlak zastavili na hranicích nacisté a přinutili všechny Židy vystoupit. Následujících pět let prožil v Británii a těsně před vypuknutím války odcestoval do USA. Byl tím úplně prvním, kdo matematicky i fyzikálně zjistil, že řetězová reakce je uskutečnitelná. On byl duchovním otcem atomových zbraní.

Jan Letzel navrhoval a projektoval budovy odolné proti zemětřesení. Atomový dóm přežil i Hirošimu

Druhá světová válka byla v plném proudu. Německo vítězilo na všech frontách. Naštěstí, proto také Hitler nepovažoval výzkum jaderného štěpení za věc strategického vojenského významu. Válka skončí vítězstvím za pár měsíců, žádné superzbraně nepotřebuji.

V USA byli jiného názoru. Osudový dopis se ocitl na stole amerického prezidenta 11. 10. 1939. Podepsán Szilárdem, Tellerem a Einsteinem. Ten poslední podpis mě váhu největší. Pokud vám však jméno Teller také něco připomíná, tak vězte, že tento pán stál u zrodu zbraně daleko strašnější, vodíkové bomby. Američtí politikové váhali. Válka se však v Evropě vyvíjela špatně a bylo nutné začít jednat. Pohár přetekl přepadením Pearl Harboru. Výrobu atomové bomby zahájil projekt Manhattan, schválený 18. 7. 1942. Vojenský potenciál USA se rozjel naplno.

Druhý pokus lidstva zničit sebe samo. Po atomové bombě přišla vodíková

Šestnáctého července 1945 v poušti White Sands, na opuštěné letecké základně Alamogordo, v Novém Mexiku, proběhl test Trinity. Test první plutoniové bomby. Test uranové bomby se nikdy neprováděl, bomba shozená na Hirošimu byl opravdu pokus z jedné vody načisto. Příčina je jednoduchá, nedostatek štěpného materiálu k testu i ostrému použití najednou.

S plutoniem to bylo snadnější, vzniká v uranových, jaderných reaktorech, ostřelováním uranu 238 částicemi deuteria. Získává se mnohem snadněji než uran 235 a není tak radioaktivní.

FOTO: Fat Man

Fat Man - PlutoniumFat Man - Fat_manFat Man - Fat Man trinityFat Man - reaktor HanfordFat Man - plutonium
Další fotky
Fat Man - Oppenheimer Groves TrinityFat Man - Groves OppenheimerFat Man - vybuch atom

Test proběhl nad očekávání dobře. Třicet tun těžká, ocelová věž, na které byla plutoniová bomba zavěšena, se vypařila v žáru milionů stupňů do posledního atomu. Obrovský kráter, s lesklým, spečeným povrchem, strašlivá rána, oslepující záblesk a dunění. Hornina se změnila ve sklo do hloubky tří metrů a výbuch bylo slyšet do okruhu tří set kilometrů. Obrovský hřib dosáhl výšky dvanácti kilometrů a tlaková vlna ničila vše před sebou. Ještě ve vzdálenosti sto kilometrů drnčely okenní tabulky. Generálové i vědci mohli být spokojeni. Osud Nagasaki byl zpečetěn.

Dopravní nehoda u Žežic
Dnes, 17:33
Již desátý rok v řadě vydává Allianz přehled nejrizikovějších úseků na tuzemských silnicích. Upozorňuje na...
Dnes, 15:40
Je to kapka v moři. Ale bez těch kapek by ani to moře neexistovalo. Malá,...
Dnes, 13:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Dnes, 13:40
Jako básník, který získal Nobelovu cenu, je Pablo Neruda v Chile uctíván dokonce i těmi, kterým se zprotivil...
Dnes, 11:40
Slon je souhrnný český a slovenský název pro dva rody chobotnatců. V současnosti známe tři...
Dnes, 10:20
Škrábe vás v krku? Nemůžete se zbavit posledních zbytků nachlazení? Místo do lékárny zamiřte na...
Dnes, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Dnes, 08:11
Filmů zabývajících se tématem druhé světové války je v současnosti nepřeberné množství, jedním z prvních...
Včera, 17:20
Vládě se boj proti onemocnění covid-19 vymkl z rukou. Bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl,...
Včera, 15:40
S končícím létem začínají klesat teploty, a tak je opravdu ideální čas konečně opravdu začít...
Včera, 13:40
Na začátku příběhu usedlosti Ladronka byla záliba Karla IV. ve vinné révě. Na svazích rostly...
Reklama