Středočeská města se na konci týdne ponoří do vánoční atmosféry

Středočeská města se připravují na předvánoční čas. Slavnostní zahájení adventu se ve městech uskuteční různě od příštího pátku do neděle. Slavnostní rozsvěcení vánočních stromů často doplňuje bohatý doprovodný program, v řadě měst je speciální program připravený až do Vánoc.

V největším středočeském městě Kladně má být podle lídra hnutí Kladeňáci Tomáše Kutila vánoční strom rozsvícen v pátek. Program předvánočních akcí ještě budou řešit v pondělí kladenští radní, zaplnit by ho měly místní kapely a zpěváci. Předchozí vedení města naplánovaný předvánoční program a přípravy na zahájení adventu po volbách částečně zrušilo.

V Mladé Boleslavi se předvánoční čas ponese v duchu loňských změn, kdy se adventní trhy přesunuly ze Staroměstského náměstí na Výstaviště. Podle magistrátu se nový model osvědčil. Trhy ale budou mít otevřeno kratší dobu, zavírat se budou už ve 20:00, loni byly otevřené do 21:00. Vánoční strom se ve městě rozsvítí v neděli na Staroměstském náměstí.

Ve Slaném na Kladensku chtějí letos rozšířit adventní program například o páteční zpívání, přibýt mají stánky na Masarykově náměstí. Rozsvícení stromu je naplánováno na sobotu, kdy v rámci Slavnosti světla poprvé otevře adventní tržiště, vystoupí pěvecké sbory, v 16:00 je pohádka pro děti a v 17:00 lampionový průvod. Doprovodné akce ve stejný den nachystala i Knihovna Václava Štecha a Vlastivědné muzeum ve Slaném.

V Kolíně se vánoční strom na Karlově náměstí rozsvítí v neděli. Stane se tak v rámci prvního takzvaného vánočního zastavení, která jsou na náměstí naplánována na každou neděli až do Vánoc. Od 12. do 15. prosince se pak uskuteční vánoční trhy, každý den trhů doprovodí kulturní program. „Trhovce vybíráme tak, aby měl sortiment co nejvíce vazbu k Vánocům, aby si lidé mohli nakoupit dárky, udělat si radost a samozřejmě nebude chybět teplé občerstvení, které k vánočním trhům též neodmyslitelně patří,“ řekla mluvčí kolínské radnice Iva Blűmelová.

Kolíně bude mít letos novou vánoční výzdobu, která bude ve středu města, především v ulicích Kovářská, Zámecká, Husova, Rubešova a Kouřimská. Část starší výzdoby se přesune na sídliště.

Už čtvrtý ročník soutěže nazvané O nejkrásněji nazdobený vánoční stromeček se koná v Rakovníku. Zapojí se do něj děti z mateřských škol a žáci prvního stupně základních škol. Každá škola obdrží jeden označený vánoční stromek od Městských lesů Rakovník, který bude od 10. prosince vystaven na Husově náměstí před budovami radnice. Vánoční strom bude na náměstí rozsvícen v neděli 2. prosince, vystoupí mimo jiné děti z mateřských i základních škol.

V Příbrami bude vánoční strom rozsvícen v sobotu. V rámci slavnostního zahájení adventu město pro obyvatele připravilo videomapping s názvem Vánoční tradice z dob dávno minulých i současných. Promítání budou lidé moci zhlédnout dvakrát, poprvé při rozsvěcení stromu, podruhé po posledním bodu programu sobotního večera.

Zdroj: čtk

 

Dnes, 08:00
Kdo se myje, smývá ze sebe milost boží. Zajímavý slogan, že? Byl na vývěsním štítě...
Včera, 17:53
Soutěž Auto roku letos vstoupila do 26. ročníku. Hodnocení vozů, které má pod palcem Svaz...
Včera, 17:30
Když je člověk nešťastný, je ochoten podstoupit cokoliv, co mu jen trochu pomůže. I to,...
Včera, 16:00
Čekankový puk je buď bílý, nebo nafialovělý. Oba druhy se náramně hodí jako přílohy do...
Včera, 14:00
Chtěl přinést zemi klid, přál si být spravedlivým císařem a prvních pět let jeho vlády...
Včera, 13:55
Jak je možné, že žil v Paříži na počátku 20. století a zůstal nedotčen kubismem...
Včera, 11:30
Kde končí klišé a začíná umělecké dílo? Otázka, na kterou svými příběhy odpověděl Jack Warner...
Včera, 10:00
Vedle jógových cviků si někdy můžete vyzkoušet také tibetské. Sestava s názvem pět tibeťanů byla oblíbená...
Včera, 08:00
Také milujete pokrmy z hub? Jistě nám dáte za pravdu, že není nad to, připravit...
23.1.2020
Tak dlouho, v letech 2001 – 2004, byla Megawati prezidentkou země, která se teprve nedávno, v roce...
Reklama