• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Středočeská Noc kostelů nabídne více než 280 památek

  31.5.2023
  Simona Knotková

  Ve středních Čechách se v pátek otevře při Noci kostelů přes 280 památek. Kromě prohlídek pořadatelé chystají výstavy, promítání a podobně.

  Lidé se při této akci často dostanou do míst, která jsou obvykle veřejnosti uzavřená. Do prvního ročníku Noci kostelů se v roce 2009 zapojilo 25 kostelů, letos jich bude v celé ČR přes 1500.

  Už tradičně se v pátek večer otevře rotunda sv. Petra a Pavla na Budči v Zákolanech na Kladensku. „Program začne v 16:30 představením knihy Putování za památnými místy Čech,“ uvedla za pořadatele starostka Zákolan Lucie Wittlichová (nez.). Připraveno bude i povídání s autory, výtvarný workshop pro děti a pátračka na Budči. Chybět nebudou komentované prohlídky rotundy. V 18:00 začne koncert z cyklu Vlasákovo hudební léto, zazní klasická hudba v podání Jakuba Daška (baryton), Anny Adamovičové (housle), Martina Adamoviče (viola), Petra Janka (violoncello) a Hanuše Bartoně (varhany a klávesy). Se soumrakem bude spuštěno promítání filmu Svatý Václav z roku 1929 režiséra Jana S. Kolára.

  V buštěhradském kostele Povýšení sv. Kříže je připraveno několik koncertů i vyhlášení výsledků výtvarné soutěže, místní varhany představí varhanice Ludmila Švarcová.

  Na Mělnicku je program připravený třeba v evangelickém kostele ve Mšeně, kde už v 15:00 začne loutková pohádka Až opadá listí z dubu. Součástí programu bude koncert, komentovaná prohlídka, čtení a meditace, ale i opékání špekáčků na farní zahradě, informoval farář Michal Šimek.

  Na Kolínsku se v pátek otevřou téměř tři desítky kostelů, kaplí a modliteben. Bude mezi nimi například jeden z nejstarších, kostel sv. Jiří v Hradešíně, založený ve 12. století. Podobu kostela ovlivnily čtyři stavební slohy, nejstarší část tvoří románská rotunda. Letošní akci zahájí místní pořadatelé vyzváněním gotického zvonu Jakub. Dochoval se jako jediný z původních tří zvonů v samostatné zvonici, zbylé dva byly v roce 1916 rekvírované. Součástí programu je koncert dětského sboru z Úval a promítání pohlednic kostela na velkoplošné obrazovce.

  V nedalekých Tismicích lákají do románské baziliky Nanebevzetí Panny Marie na možnost zahrát si na nově postavené varhany. Nástroj pořídila farnost zejména díky daru nizozemské nadace, obce a sbírky. Varhany vznikly podle návrhu akademického malíře Petra Štěpána, mají netradiční vzhled s mírně šikmými píšťalami v přední části.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte