29℃
Dnes je 20. červenec , svátek má Ilja

Středočeské obce trápí nadměrná doprava či nedostatek vody

Špatný stav komunikací, nadměrná doprava nebo nedostatečná kapacita vodních zdrojů jsou mezi problémy, které trápí řadu středočeských obcí. Na možnosti financování chystaných projektů se někteří starostové přijeli zeptat na setkání s vedením Středočeského kraje v Praze. Již pátá akce, na niž jsou zváni všichni primátoři a starostové z regionu, se konaa v Cubex Centru v Praze 4. Pozvánku dostalo 1144 zástupců obcí, účast jich podle krajského úřadu potvrdilo 470. Na setkání dorazil také premiér Andrej Babiš (ANO) a někteří členové vlády.

Reklama

„Chceme rekonstruovat chodníky v obci, veřejné osvětlení, musíme vyčistit koryto potoka – to jsou věci, k nimž se chci dopídit nějakých informací, abych se mohl někam posunout,“ řekl před začátkem jednání starosta Poštovic na Kladensku David Kyncl (nez.).
Nejpalčivějším problémem, který obec řeší, je stav chodníků. „Přes naši obec vede silnice druhé třídy a teď, jak se staví obchvat Slaného, směřuje veškerá nákladní doprava přes nás. Máme tam kritickou křižovatku, kde kamiony najíždějí přímo na chodník a totálně ho zdevastovaly. I když se snažíme chodník každý rok opravit, je třeba to nějak vyřešit,“ uvedl Kyncl. Důkladná rekonstrukce podle něj vyjde na 600.000 korun, což je pro obec s 207 obyvateli a rozpočtem 3,5 milionu korun závratná částka. Ročně mají Poštovice na investice 900.000 Kč.
Podle krajského radního pro dopravu Františka Petrtýla (ANO) by podobné excesy řidičů nákladních aut měla řešit policie. „Jestli někdo vjede na chodník, tak je to chyba řidiče,“ namítl. Kraj se podle něj v podobných případech, kdy jsou kvůli objížďce poškozeny silnice nižší třídy, obrací na Ředitelství silnic a dálnic a žádá kompenzace.
Starosta Bukovan na Příbramsku David Kaiser (nez.) zmínil mezi problémy vedle špatného stavu silnic také sucho. V obci s 86 obyvateli je podle něj teď asi pětina lidí bez vody. Místní jsou odkázáni na vlastní studny, případné budování vodovodu je podle starosty otázkou vydatnosti vodních zdrojů, financí a pozemků. „Průzkum jsme zatím nedělali,“ dodal.
Poprvé se podobné setkání uskutečnilo předloni v únoru v Kongresovém centru Praha, tehdy se ho zúčastnilo přes 600 starostů. V témže roce v srpnu následovala akce ve Slovanském domě, na kterou dorazilo 450 zástupců obcí. Třetí a čtvrté setkání se konala loni v březnu a prosinci v Clarion Congress Hotelu Prague, zúčastnilo se ho 316, respektive 490 starostů. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v minulosti označila účast za dostatečnou. Poukázala na to, že hodně starostů je neuvolněných a nemohou si brát na každé setkání dovolenou.
Zdroj: čtk

Stále záhadný krysař z Hamelnu. Dávná pověst může mít pozadí reálné i ezoterické

Před 2 hodinami
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Dnes, 16:00
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Dnes, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Dnes, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Dnes, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Včera, 19:53
Ubyde jedna vánoční tradice. Za výhodnými nákupy v Primarku už nebudou muset Češi cestovat do...
Včera, 17:30
A to 19. července 1985 v 12.21 hodin a 55 vteřin, kdy došlo k protržení...
Včera, 16:00
Pokud bychom měli vybrat nějakou hudební skupinu, která patří mezi komerčně nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější...
Včera, 15:31
Středočeská záchranná služba obnoví vozový park, pořídí i nová nosítka. Krajští radní dnes schválili nákup...
Reklama