18℃
Dnes je 23. květen , svátek má Vladimír

Středočeské obce v mezikrajském srovnání hospodaří nejlépe

Středočeské obce v mezikrajském srovnání hospodaří nejlépe, téměř polovina má výbornou ekonomickou kondici, vyplývá z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Výborně hospodařícími obcemi jsou podle analýzy například Jesenice, Benátky nad Jizerou, Hostivice či Votice. Středočeské obce měly celkově v uplynulém volebním období nejnižší běžné výdaje v přepočtu na jednoho obyvatele, a mohly tak dávat peníze na investice.

Reklama

„Celých 37 procent všech výdajů středočeských obcí tvořily v letech 2014 – 2017 takzvané kapitálové výdaje, tedy investice sloužící k rozvoji obecní infrastruktury a obce jako takové, což je zdaleka nejvíce ze všech krajů,“ uvedl projektový manažer služby iRating společnost CRIF – Czech Credit Bureau Luděk Mácha.

Přestože byly loni příjmy středočeských obcí nižší, než činil celorepublikový průměr, měly obce ve středních Čechách nejlepší výsledek hospodaření. „V souhrnném hodnocení obcí iRating, který na základě desítek finančních i nefinančních ukazatelů posuzuje jejich ekonomickou kondici, dosáhly průměrného výsledku 3,39 bodu, což je o 14 procent lepší výsledek, než činí republikový průměr (3,93 bodu),“ uvádí CRIF. Podkladem analýzy byla data portálu www.informaceoobcich.cz.

Z 1144 obcí Středočeského kraje jich získalo 163 nejvyšší rating, jeden ze tří nejvyšších stupňů získalo 528 obcí. Dalších 501 obcí získalo iRatingový stupeň indikující průměrné hospodaření, a u 115 obcí podle ratingu existuje riziko, že by mohly mít v budoucnu problémy s kvalitou poskytovaných obecních služeb.

Ze 143 podobně velkých obcí, které se v České republice nacházejí, jich získalo podobné hodnocení jako Jesenice u Prahy pouze šest. Jde o obce do 10.000 obyvatel. Za poslední čtyři roky rostly příjmy Jesenice dvakrát rychleji než u podobně velkých obcí, zadlužení obce kleslo o 60 procent. Třetinu výdajů tvořily investice do rozvoje obce, například školství.

Podle starostky Radky Vladykové šlo například o rekonstrukce základních škol a vybudování zcela nové školy.

Votice na Benešovsku spadající do kategorie obcí do 5000 obyvatel průběžně snižují dluh a mají vysoké rozpočtové přebytky, přestože do svého rozvoje investují více než podobně lidnatá sídla v České republice. To Voticím umožňuje například několikanásobně vyšší příjem z pronájmu obecního majetku, než jaký mají jiné podobně lidnaté obce.

Zdroj: čtk

Před 1 hodinou
Možná jste nikdy neslyšeli o mesmerismu a živočišném magnetismu nebo Friedrichu Antonu Mesmerovi, který se...
Před 2 hodinami
Hádka trvá už hezkou chvíli. Obě strany si vyčítají kde co, ale příchozí mají navrch....
Před 3 hodinami
Komerční článek
Katetry vyvinuté na konstrukční platformě  RIOCATH představují další přicházející revoluční český vynález v oblasti medicíny, který proniká na světovou scénu. Patentuje...
Před 3 hodinami
Ve Středočeském kraji, který se této celorepublikové akce zúčastňuje už poodesáté, bude letos zpřístupněno dvě...
Před 3 hodinami
Letošní ročník oslavy dobrého jídla a nápojů bude gastronomicky zaměřený na místní biopotraviny a kulinářské...
Dnes, 08:00
Přišel totiž s tím, že seznam jmen legendárních českých knížat, Krokem počínaje, je ve skutečnosti...
Včera, 17:30
Na letácích obchodů se už začínají objevovat modelky v bikinách a opět je tu doba diet...
Včera, 16:00
Občanským jménem se komiksový scenárista a kreslíř Hergé jmenoval Georges Prosper Remi a narodil se...
Včera, 14:00
Je to asi kilometr divočiny, kam desítky let nevkročila lidská noha a součást nové okružní...
Včera, 13:05
Iniciativa Jsme fér, prosazující manželství pro všechny, získala v rámci ocenění bePROUD cenu za počin...
Včera, 11:30
Psal se rok 1976, když se v ulici Pekařská v Brně propadl chodník. Dva lidé...
Reklama