Středočeský kraj chce lákat filmaře. Zřídil na to speciální kancelář

Středočeský kraj založil filmovou kancelář, jejímž cílem je zviditelnění kraje a poskytování partnerské pomoci produkcím hraných i dokumentárních filmů, televizních pořadů a dalších audiovizuálních děl. Vedoucím filmové kanceláře se stal někdejší poslanec za hnutí Úsvit Marek Černoch. Kancelář spadá pod Středočeskou centrálou cestovního ruchu, v jejíž budově i sídlí.

„Středočeský kraj je pro filmaře atraktivní díky dobré návaznosti na Prahu. Filmaři mají o zdejší exteriéry zájem již nyní, jako kulisy posloužily desítky nejrůznějších míst,“ uvedla ředitelka centrály Markéta Wernerová. „Filmové kanceláře mají i jiné kraje,“ doplnila její slova hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).
Filmová kancelář bude svou činnost propagovat pomocí webové stránky, kde lidé najdou lokality, které kraj k natáčení filmů doporučuje. Ve středních Čechách jsou podle hejtmanství pro film zajímavé kromě památek také industriální lokace a příroda. „Filmová kancelář bude nabízet asistenci filmovým produkcím při vyhledávání vhodných lokací a pomoc při zabezpečení nezbytných povolení k natáčení. Kancelář usnadní a urychlí kontakt s místními subjekty a poskytne konzultace o možnostech natáčení filmových projektů,“ řekl Marek Černoch.
Mezi doporučované lokace patří například zámek Konopiště, zřícenina hradu Zvířetice, CHKO Brdy, přírodní rezervace Konopiště, Vrchbělá, důl Mayrau nebo Kutná Hora. Webovou databázi bude region dále rozšiřovat. „Rozvoj bude pokračovat, doufáme, velkým tempem, protože zajímavých míst ve středních Čechách je opravdu spousta,“ řekl Černoch. V současnosti se kraj podle něj blíží zhruba ke stovce lokací, které může štábům nabízet. Nabídka lokací bude rozdělena také podle témat a slohů.
Mezi nejslavnější filmy, jež se ve středních Čechách natáčely, patří například Ostře sledované vlaky, Most u Remagenu, Slavnosti sněženek nebo Limonádový Joe. Z pohádek pak do Středočeského kraje zavítal snímek S čerty nejsou žerty, Princezna se zlatou hvězdou na čele nebo Anděl Páně. Zahraniční produkce ve středních Čechách točily například film Mission: Impossible – Ghost Protocol, Anthropoid nebo Tři Mušketýři.
„Filmová produkce do regionu často přinese miliony korun už jen svojí přítomností. Natáčecí štáby bydlí v místních hotelech, stravují se v lokálních restauracích, najímají si dopravu, místní štáby, herce, komparzisty, pronajímají lokace a techniku,“ uvedla Jermanová. Svůj význam má i podpora cestovního ruchu a marketingu.
čtk /mas

Anorexie a bulimie trápí 70 milionů lidí na světě. Děsivá fakta o poruchách příjmu potravy

Dnes, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Dnes, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Dnes, 13:56
„Kde jsem se učil? Slyšel jsem od svého dětství mnoho o Komenském a jeho Orbis...
Dnes, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Dnes, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Dnes, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Dnes, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
Včera, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Včera, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Včera, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Reklama