13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Středočeský kraj chce lákat filmaře. Zřídil na to speciální kancelář

Středočeský kraj založil filmovou kancelář, jejímž cílem je zviditelnění kraje a poskytování partnerské pomoci produkcím hraných i dokumentárních filmů, televizních pořadů a dalších audiovizuálních děl. Vedoucím filmové kanceláře se stal někdejší poslanec za hnutí Úsvit Marek Černoch. Kancelář spadá pod Středočeskou centrálou cestovního ruchu, v jejíž budově i sídlí.

Reklama

„Středočeský kraj je pro filmaře atraktivní díky dobré návaznosti na Prahu. Filmaři mají o zdejší exteriéry zájem již nyní, jako kulisy posloužily desítky nejrůznějších míst,“ uvedla ředitelka centrály Markéta Wernerová. „Filmové kanceláře mají i jiné kraje,“ doplnila její slova hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).
Filmová kancelář bude svou činnost propagovat pomocí webové stránky, kde lidé najdou lokality, které kraj k natáčení filmů doporučuje. Ve středních Čechách jsou podle hejtmanství pro film zajímavé kromě památek také industriální lokace a příroda. „Filmová kancelář bude nabízet asistenci filmovým produkcím při vyhledávání vhodných lokací a pomoc při zabezpečení nezbytných povolení k natáčení. Kancelář usnadní a urychlí kontakt s místními subjekty a poskytne konzultace o možnostech natáčení filmových projektů,“ řekl Marek Černoch.
Mezi doporučované lokace patří například zámek Konopiště, zřícenina hradu Zvířetice, CHKO Brdy, přírodní rezervace Konopiště, Vrchbělá, důl Mayrau nebo Kutná Hora. Webovou databázi bude region dále rozšiřovat. „Rozvoj bude pokračovat, doufáme, velkým tempem, protože zajímavých míst ve středních Čechách je opravdu spousta,“ řekl Černoch. V současnosti se kraj podle něj blíží zhruba ke stovce lokací, které může štábům nabízet. Nabídka lokací bude rozdělena také podle témat a slohů.
Mezi nejslavnější filmy, jež se ve středních Čechách natáčely, patří například Ostře sledované vlaky, Most u Remagenu, Slavnosti sněženek nebo Limonádový Joe. Z pohádek pak do Středočeského kraje zavítal snímek S čerty nejsou žerty, Princezna se zlatou hvězdou na čele nebo Anděl Páně. Zahraniční produkce ve středních Čechách točily například film Mission: Impossible – Ghost Protocol, Anthropoid nebo Tři Mušketýři.
„Filmová produkce do regionu často přinese miliony korun už jen svojí přítomností. Natáčecí štáby bydlí v místních hotelech, stravují se v lokálních restauracích, najímají si dopravu, místní štáby, herce, komparzisty, pronajímají lokace a techniku,“ uvedla Jermanová. Svůj význam má i podpora cestovního ruchu a marketingu.
čtk /mas

Anorexie a bulimie trápí 70 milionů lidí na světě. Děsivá fakta o poruchách příjmu potravy

Před 1 hodinou
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama