Středočeský kraj chce iniciovat změnu školského zákona, díky níž by obce bez základních škol platily za umístění dětí v cizích školách. Chce tak přispět k řešení problému s nedostatkem míst ve školách zejména v okolí Prahy. Placení nedostačující kapacitu nevyřeší, pro mnoho obcí ale může být impulzem k rozhodnutí uzavírat dohody o spádových školách, informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.
Obce podle předsedy krajského výboru pro regionální rozvoj a starosty Králova Dvora na Berounsku Petra Vychodila (ODS) v minulosti povolovaly výstavbu domů a neřešily vybavenost, která nyní chybí. Základní školy tak nemohou uspokojit vysokou poptávku okolních obcí a umístění dětí musí řešit krajský úřad. Není výjimkou, že určí školu, která je od bydliště školáků vzdálená desítky kilometrů.
„Budeme se snažit iniciovat změnu školského zákona tak, aby obce, které nemají základní školy ani zajištěnou spádovou oblast, platily těm, které je naopak mají,“ uvedl Vychodil. Podotkl, že obce, jež základní školy zřizují, musejí hradit veškeré investice, které je nutné vynaložit při zvyšování kapacit. Peníze musejí vydat z vlastních rozpočtů, dotace nejsou ve stoprocentní výši a v mnoha případech je obce nezískají. „A tak není fér, aby šly investiční náklady jen na vrub zřizovatelů,“ míní Vychodil.
Problémy jsou podle hejtmanství například na Berounsku, v okolí Českého Brodu nebo Brandýsa nad Labem. Řada obcí nezřizuje školy ani školky nebo jen první stupeň základní školy. Potíže jsou s přestupem dětí na druhý stupeň v jiných obcích. Děti zatím byly přijímány alespoň do zařízení v daném území obce s rozšířenou působností, kde dosud ještě nějaká volná místa byla. Samostatnou kapitolou je podle kraje také tzv. školská turistika. Mnozí rodiče řeší problémy s umístěním dětí do školy tak, že je přihlásí k trvalému pobytu do obce, ve níž se škola nachází.
Podle hejtmančina náměstka pro území rozvoj Jiřího Snížka (Piráti) placení nepomůže nedostačující kapacitu škol zcela vyřešit, ale může být impulzem k uzavírání dohod o spádových školách. V mnoha obcích již takové dohody jsou, je ale problém s nastavením výše příspěvku. „Odstartujme diskusi směrem k obcím, které rozšiřují územní plány, aniž by měly zajištěnou kapacitu školek a škol anebo zajištěnou spádovou oblast. Smyslem je dostat ze systému černé pasažéry, ale netrestat obce, které za děti svědomitě platí,“ uvedl Snížek.
Kraj chce také připravit návrh změny stavebního zákona zohledňující ekonomické nástroje v územním plánování. Cílem je zajistit při rozvoji obcí dostatek peněz na dopravní a technickou infrastrukturu, ale i na občanskou vybavenost. Nynější legislativa umožňuje uzavírání plánovacích smluv mezi obcí a developery, podle kraje se ale tato možnost nejeví jako zcela vyhovující. Zřejmé není ani to, jak bude otázka řešena v chystané rekodifikaci stavebního práva. „Na místě by bylo proto vhodné prověřit možnosti užití nových ekonomických nástrojů, například odvod paušální částky za zhodnocení pozemků,“ dodal Snížek.
Zdroj: ČTK