13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Středočeský kraj nesouhlasí s výstavbou nemocnice na okraji Prahy

Středočeský kraj nesouhlasí se záměrem Prahy vybudovat na hranici obou regionů novou nemocnici. Nové moderní zařízení by mohlo vzniknout v pražských Letňanech a obsluhovat i severní část středních Čech. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) řekla, že by to představovalo ohrožení ekonomických výsledků oblastních nemocnic v Mladé Boleslavi a částečně i v Kladně a Kolíně.

Reklama

Záměr, o němž se dozvěděla minulý týden na jednání s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), je podle ní absolutně nepřijatelný a vůči kraji nekoncepční. Kdyby se Praha do takové stavby skutečně pustila, šlo by podle hejtmanky o „sobecké rozhodnutí“, protože by to pro středočeské nemocnice znamenalo odliv pacientů a problémy s nedostatkem zdravotnického personálu. Poukázala na to, že nedaleko Letňan je Nemocnice Na Bulovce. Jde o fakultní zařízení, ale budovy patří městu. Viděla by proto jako smysluplnější opravit tuto nemocnici.
„Rozpočet Prahy je trošku jiný než rozpočet Středočeského kraje a už v tuto chvíli naše nemocnice velmi bojují s postupným navyšováním platů zdravotnického personálu,“ připomněla Pokorná Jermanová. „Dopad do středočeských nemocnic bude obrovský, potažmo do kasy Středočeského kraje, protože o to víc budeme muset ty nemocnice držet,“ uvedla.
Pokorná Jermanová v neděli oslovila premiéra Andreje Babiše (ANO) a dohodli se, že budou o věci jednat po jeho návratu ze zahraničí. Svůj nesouhlas vyjádřila i na schůzce s primátorem, podle hejtmanky to vzal na vědomí. „Trošku mě mrzí, že (Hřib) pana premiéra nezpravil, že jsme o tom mluvili a že asi úplně nebudeme souhlasit s tím, aby nám část kraje obsluhovala pražská nemocnice, protože máme pět svých vlastních,“ dodala s poukazem na nedávné setkání Hřiba s Babišem.
Hřib je v čele hlavního města od poloviny loňského listopadu. Na koalici se v Praze domluvili Piráti, Praha Sobě (PS) a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL). V minulosti Pokorná Jermanová jednala s Adrianou Krnáčovou z ANO. Podobně jako s bývalou primátorkou řešila minulý týden na jednání se Hřibem také dostavbu Pražského okruhu nebo výstavbu záchytných parkovišť kolem Prahy. Požádala ho, aby byla obnovena pravidelná společná jednání obou rad. První takové setkání by mělo být vzhledem k blížícímu se termínu hejtmančina porodu v květnu.
Zdroj: čtk

Jak zachránit spálený jazyk? Další várka babských rad, které zachrání od migrény či pálení žáhy

Před 55 minutami
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama