Středočeský kraj odmítá, že by nevyřízených spisů neubývalo

Středočeský kraj odmítl pondělní kritiku kanceláře ombudsmanky, že by na jeho odboru dopravy neubývalo nevyřízených spisů. Kancelář ombudsmanky uvedla, že kraj mnohonásobně překračuje zákonné lhůty při rozhodování o pozemních komunikacích. Úřadu vytkla, že evidoval přes 100 spisů v odvolacích řízeních v průtazích a neměl koncepci, jak věc řešit. Úřad uvedl, že zvýšil počet úředníků pro odvolací agendu, jako příčinu průtahů vidí i nekvalitní práci úřadů, jejichž činnost přezkoumává.

Podle krajského odboru dopravy se situace v rozhodnutích o odvolání v silniční agendě od počátku roku zlepšila a prokazatelně klesl počet nevyřízených podání starších dvou měsíců, sdělila  Helena Frintová ze středočeského hejtmanství. Podle úřadu bylo na konci loňského roku evidováno 104 podání a k aktuálnímu datu bylo vyřízeno 39.

„Tudíž jich zbývá k vyřešení 65. Informace ombudsmana, že průtahových spisů na středočeském krajském úřadě neubylo, se tudíž nezakládá na pravdě a nereflektuje skutečný stav,“ uvedl úřad ve svém vyjádření.

Odbor dopravy uvedl, že letos dostal 33 odvolání na úseku silničního hospodářství, z nich nyní zbývá 19 nevyřízených. Dodal, že už dřív navýšil počet zaměstnanců, kteří mají odvolací agendu na starosti, věnuje se jí teď šest lidí. Podle vedoucího odboru dopravy Zdeňka Škalouda je těžké sehnat odborné zaměstnance. „Nezřídka se stalo, že se do vyhlášeného výběrového řízení nepřihlásil ani jeden uchazeč. Trvá to i rok, než úřad získá osobu s žádanou kvalifikací pro výkon této činnosti v rámci výkonu státní správy,“ sdělil.

Mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková podotkla, že k urychlení práce úřadu nepomohly ani kontroly ministerstva dopravy.

Podle úřadu ministerstvo nikdy věc nepřevzalo a nerozhodlo místo nečinného krajského úřadu ani nepověřilo jiný krajský úřad, což při ochraně proti nečinnosti může.

Krajský úřad se ohradil i proti tvrzení, že na nepřiměřené délce řízení se negativně podepisuje praxe, kdy krajské úřady opakovaně ruší rozhodnutí silničních správních úřadů a vracejí věc k novému projednání.

Průtahy jsou podle hejtmanství způsobeny hlavně nekvalitní prací úřadů, jejichž činnost krajský úřad přezkoumává. „V minulosti se také stalo, že postup doporučovaný kanceláří ombudsmanky byl krajskému úřadu ze strany soudu vytknut. Je tedy otázkou, jakým právním názorem se má úřad řídit. Zda ombudsmana či soudu,“ dodává vyjádření kraje.

Projekty na obnovu památek dostanou od Středočeského kraje 40 milionů

1989, Berlín, pád komunismu
Dnes, 17:30
Původem korejský zakladatel nového náboženského hnutí nazvaného příznačně „Církev sjednocení“ Son-mjong Mun (25. 2. 1920 - 3....
Dnes, 17:01
O narkolepsii promluvili pro noviny Ze zdravotnictví přední čeští neurologové, prof. Soňa Nevšímalová, a prof....
Dnes, 16:00
Spánkovou paralýzu pravděpodobně zažila většina z nás. Někdo to popisuje jako nejhorší zážitek, který se...
Dnes, 14:00
Kriminálník, zloděj a recidivista, s policejními záznamy a bohatým trestním rejstříkem. Nemrava, který svými příběhy...
Dnes, 13:11
Usíná za chůze, dokonce i při plavání. Šestnáctiletý Jaroslav z Červené Řečice na Pelhřimovsku trpí...
Dnes, 11:30
Zig Ziglar. Americký spisovatel a motivační řečník. Významný člověk, jenž ovlivnil svými myšlenkami mnoho lidí...
Dnes, 10:00
Josef Slavík se narodil v Jincích 26. března 1806. Již od útlého věku projevoval svůj...
Dnes, 08:00
Na začátku 17. století Evropu sužuje neúroda, hladomor a nemoci včetně moru. Situace je horší...
Včera, 17:30
Povídání o pejskovi a kočičce. Nádherná, dětská knížka, které bylo nedávno neuvěřitelných devadesát let. Takže...
Včera, 16:00
I když to nezní příliš uvěřitelně. Přece to tak ale přesně je. Robotní povinnosti sedláků...
Reklama