11℃
Dnes je 26. květen , svátek má Filip

Středočeský kraj odmítá, že by nevyřízených spisů neubývalo

Středočeský kraj odmítl pondělní kritiku kanceláře ombudsmanky, že by na jeho odboru dopravy neubývalo nevyřízených spisů. Kancelář ombudsmanky uvedla, že kraj mnohonásobně překračuje zákonné lhůty při rozhodování o pozemních komunikacích. Úřadu vytkla, že evidoval přes 100 spisů v odvolacích řízeních v průtazích a neměl koncepci, jak věc řešit. Úřad uvedl, že zvýšil počet úředníků pro odvolací agendu, jako příčinu průtahů vidí i nekvalitní práci úřadů, jejichž činnost přezkoumává.

Reklama

Podle krajského odboru dopravy se situace v rozhodnutích o odvolání v silniční agendě od počátku roku zlepšila a prokazatelně klesl počet nevyřízených podání starších dvou měsíců, sdělila  Helena Frintová ze středočeského hejtmanství. Podle úřadu bylo na konci loňského roku evidováno 104 podání a k aktuálnímu datu bylo vyřízeno 39.

„Tudíž jich zbývá k vyřešení 65. Informace ombudsmana, že průtahových spisů na středočeském krajském úřadě neubylo, se tudíž nezakládá na pravdě a nereflektuje skutečný stav,“ uvedl úřad ve svém vyjádření.

Odbor dopravy uvedl, že letos dostal 33 odvolání na úseku silničního hospodářství, z nich nyní zbývá 19 nevyřízených. Dodal, že už dřív navýšil počet zaměstnanců, kteří mají odvolací agendu na starosti, věnuje se jí teď šest lidí. Podle vedoucího odboru dopravy Zdeňka Škalouda je těžké sehnat odborné zaměstnance. „Nezřídka se stalo, že se do vyhlášeného výběrového řízení nepřihlásil ani jeden uchazeč. Trvá to i rok, než úřad získá osobu s žádanou kvalifikací pro výkon této činnosti v rámci výkonu státní správy,“ sdělil.

Mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková podotkla, že k urychlení práce úřadu nepomohly ani kontroly ministerstva dopravy.

Podle úřadu ministerstvo nikdy věc nepřevzalo a nerozhodlo místo nečinného krajského úřadu ani nepověřilo jiný krajský úřad, což při ochraně proti nečinnosti může.

Krajský úřad se ohradil i proti tvrzení, že na nepřiměřené délce řízení se negativně podepisuje praxe, kdy krajské úřady opakovaně ruší rozhodnutí silničních správních úřadů a vracejí věc k novému projednání.

Průtahy jsou podle hejtmanství způsobeny hlavně nekvalitní prací úřadů, jejichž činnost krajský úřad přezkoumává. „V minulosti se také stalo, že postup doporučovaný kanceláří ombudsmanky byl krajskému úřadu ze strany soudu vytknut. Je tedy otázkou, jakým právním názorem se má úřad řídit. Zda ombudsmana či soudu,“ dodává vyjádření kraje.

Projekty na obnovu památek dostanou od Středočeského kraje 40 milionů

Včera, 17:30
Došlo k tomu 25. května 1742, necelý rok po nástupu Marie Terezie na rakouský trůn....
Včera, 16:00
Ženy versus muži. Téma věčné a vděčné. Co jen vtipů a různých výroků bylo již...
Včera, 14:51
Komerční článek
Katetry vyvinuté na konstrukční platformě  RIOCATH představují další přicházející revoluční český vynález v oblasti medicíny, který proniká na světovou scénu. Patentuje...
Včera, 14:51
Za čtrnáct dní se centrum Prahy promění v barmanskou show. V sobotu 8. června propukne...
Včera, 14:00
Jedna z největších válečných tragédií se tam odehrála 25. května 1917 a vzhledem k několika...
Včera, 11:30
Pohádkové bytosti máme rádi. Vracíme se s nimi do dětství. Známe je dobře, víme o...
Včera, 11:00
Byl součástí tzv. „Generace českého Národního divadla“, do níž patřili i Mikoláš Aleš, Josef Václav...
Včera, 10:00
Jste to, co jíte, říkává se. Jídlo má opravdu obrovský vliv na naše zdraví, ať...
Včera, 08:00
Svatý Hostýn je kopec v Hostýnských vrších. Je známý jako jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst...
24.5.2019
Některá středočeská města zvažují omezení sekání trávy kvůli přírodě a zvýšení zadržování vody v krajině....
24.5.2019
Poznali se v roce 1959, kdy Elvis Presley sloužil na americké vojenské základně v Západním...
Reklama