• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Středočeský kraj se připravuje na druhou migrační vlnu

  7.11.2022
  Simona Knotková

  Středočeský kraj by podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) mohl kvůli zimě čelit další uprchlické vlně. Pokud by příliv běženců zesílil, měl by se zvýšit počet pracovníků na nynějších registračních místech. V případě velkého počtu běženců by kraj mohl znovu otevřít velké asistenční centrum. Situací se bude příští týden zabývat krajský krizový štáb. Pecková to řekla na pondělní tiskové konferenci v Praze pořádané ke dvěma rokům v čele kraje.

  Hejtmanství má podle Peckové po návštěvě vlády na Ukrajině informace o poškozené infrastruktuře v některých městech, některé oblasti budou mít problém s dodávkami vody a vytápěním. „Jsme už upozorňováni na to, že může nastat druhá migrační vlna, samozřejmě to bude přímo úměrně souviset s počasím a samozřejmě i s bezpečnostní situací na Ukrajině,“ uvedla Pecková.

  Připomněla, že se v regionu zaregistrovalo téměř 61 tisíc ukrajinských uprchlíků, což je druhý nejvyšší počet po Praze. Nejdříve v regionu fungovala tři velká krajská asistenční centra pomoci, nyní se běženci mohou zaregistrovat na pěti regionálních pracovištích cizinecké policie a odboru azylové a migrační politiky v Kutné Hoře, Benešově, Mladé Boleslavi, Příbrami a v Kladně.

  Podle Peckové je to model, který zátěž rovnoměrně rozptyluje po celém regionu. „Takže buď zintenzivníme a přidáme lidi do tohoto modelu, nebo kdyby uprchlická krize byla opravdu intenzivní, tak bychom se třeba vrátili k nějakému koncentrovanému asistenčnímu centru,“ dodala hejtmanka.

  Nynější koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců podle Peckové funguje dobře a podařilo se jí zvládnout nejen uprchlickou krizi, ale i covidovou pandemii. Hejtmanka na výroční tiskové konferenci také uvedla, že kraj nadále podporuje malé a střední firmy, pěstounství a programy pro děti z dětských domovů nebo složky Integrovaného záchranného systému. Pokračuje i v digitalizaci, což je podle ní patrné například ve využití středočeského platebního portálu, do nějž je zapojeno už 400 subjektů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte