Benešov bude letos hospodařit se schodkem 202 mil.Kč, pokračovat budou investice do dopravy

Benešov bude letos hospodařit s příjmy 660 milionů korun a výdaji 862 milionů Kč. Schodek 202 milionů korun by měl pokrýt zůstatek z minulých let a úvěr.

Návrh rozpočtu schválili městští zastupitelé. Pokračovat budou hlavně dvě velké investiční akce z loňského roku, a to výstavba dopravního terminálu a parkovacího domu. Město do nich investuje 150, respektive 120 milionů Kč, na projekty získalo dotace z Evropské unie. Obě stavby mají skončit letos, proplaceny z EU ale budou až v příštím roce.

Jermanová nevěří informacím o rozkrádání u krajských silničářů

Opoziční zastupitel za ANO Jakub Hostek by uvítal více investic, rozpočet proto nepodpořil. „Kromě těch dvou velkých staveb se tady nic dít nebude,“ řekl. Místostarosta Roman Tichovský (ODS) namítl, že stavby terminálu a parkovacího domu jsou velmi nákladné. Vedení podle něj nechce město více zadlužovat, úvěr má sloužit na financování akcí, které jsou nezbytně nutné. Hostek naopak míní, že by si město zvládlo půjčit více.

Projekt terminálu počítá s přestavbou autobusového nádraží, kvůli zvýšení bezpečnosti bude protažen podchod od vlaků k autobusům. Parkovací dům, který vzniká na místě chátrajícího a nevyužívaného překladiště, má mít kapacitu 181 míst a kromě motoristů ho budou využívat cyklisté.

Roste počet cestujících, kteří dojíždí denně vlakem do Prahy

Sedmnáctitisícové město chce letos také investovat do školství. Benešovské školy s výjimkou zařízení v Hodějovského ulici trápí nedostatečná kapacita. Radnice má například nachytaný projekt půdní vestavby ve škole na Karlově.

Hostek uvítal snížení provozních nákladů a přidání peněz na opravu chodníků a kanalizací. Udivily ho však vyšší náklady na prezentaci města. Místostarosta Zdeněk Zahradníček (Volba pro Benešov) uvedl, že jde o náklady na oslavy 800 let od první písemné zmínky o Benešově. Debata se vedla také o chystaném generelu dopravy za tři miliony korun. Podle Tichovského za něj město nakonec zaplatí méně, protože část nákladů pokryje dotace. Cílem je mimo jiné zhodnotit průjezd městem a navrhnout záchytná parkoviště na okrajích Benešova.

Na loňský rok měl Benešov schválený rozpočet s příjmy 551 milionů korun a výdaji 693 milionů. Schodek více než 142 milionů korun měl pokrýt zůstatek z minulých let a úvěr.

ČTK

Dnes, 11:12
V květnu město zahájilo stavební práce na rekonstrukci chodníků a komunikace v lokalitě Pod Hájem....
Dnes, 07:52
V centru Kutné Hory bude 12. června při akci Noc kostelů otevřený pouze chrám svaté...
Včera, 17:30
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 17:30
Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) dnes po více než dvouměsíční odstávce obnovila výrobu,...
Včera, 16:48
Zoopark Zájezd na Kladensku zpřístupnil pro návštěvníky novou expozici jihoamerických pěvců. Najdou ji v pavilonu...
Včera, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Včera, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Včera, 09:40
RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku,...
Včera, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Včera, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
24.5.2020
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Reklama