Benešov nechal protáhnout vodovodní trubky unikátní technologií

Město Benešov pojalo předvánoční úklid po svém. Ve spolupráci s provozovatelem vodovodu se rozhodli uklidit vodovodní potrubí. Pomocí ledové tříště vyhnali usazeniny z řadu.

Inovativní metoda čištění vodovodní sítě pomocí ledové tříště pochází z Anglie. Takzvaný ice pigging, tedy čištění potrubí od usazenin ledem, tam vyvinuli už před několika lety. Pomalu se prosazuje i na českém trhu jako  řešení pro vodovody i potravinářský průmysl.

„Mezi hlavní výhody této metody patří relativně malá časová náročnost. Dochází tak k minimalizaci odstávek pitné vody v souvislosti s čištěním sítě a tím i ke zvýšení komfortu odběratelů. Zároveň metoda nevyžaduje výkopové práce a jemná ledová tříšť je šetrná k potrubí, takže ji lze bez obav použít na potrubí z různých materiálů. To vše při zachování vysoké účinnosti odstraňování usazenin,“ uvedl místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Proces čištění je relativně jednoduchý. Vybraný úsek se oddělí od zbytku sítě, na jednom konci se přes hydrant do potrubí vtlačí směs ledové tříště a soli. Sůl udržuje sypkost tříště, urychluje tání tříště a minimalizuje tak možnost poškození potrubí. Tříšť je pak pod tlakem hnána potrubím a odstraňuje usazeniny z vnitřního povrchu potrubí. Na druhém konci úseku pak z hydrantu vytéká směs ledové tříště, usazenin a vody. Celkově je tato metoda rychlá, šetrná, efektivní a spotřebovává až o 50 procent méně vody než běžné proplachování sítě.

„V Benešově se v závěru roku čistil vybraný úsek sítě v Hrubínově ulici v délce 260 metrů. Akce proběhla hladce, samotné čištění trvalo asi 30 minut. Provozovatel je s výsledky čištění spokojený a předpokládá, že zásah přispěje k prodloužení životnosti zmíněného úseku sítě i ke zvýšení spokojenosti napojených obyvatel v dané lokalitě,“ dodává Tichovský.

V rámci této akce bylo využito uzavírky komunikací a byly zároveň vyměněny ovládací armatury na vodovodním řadu v křižovatkách, abychom maximálně omezili dopady na občany města.

 

Dnes, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Dnes, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Dnes, 09:40
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 09:40
RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku,...
Dnes, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Dnes, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 09:03
Spolek Arnika v Rakovníku předal ocenění za vítězství v anketě Alej roku 2019, kterou se...
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
Reklama