Benešov si připomíná 800 let od první písemné zmínky o městě

Výstavy, koncerty, besedy, sportovní akce i soutěže jsou na programu letošních oslav 800 let od první písemné zmínky o Benešově. Podle místostarosty Zdeňka Zahradníčka (Volba pro Benešov) se na programu pracovalo od loňského dubna a kromě městských organizací se do příprav zapojili i podnikatelé, veřejnost, spolky a kluby.

„Občané a návštěvníci Benešova se mohou těšit nejen na bohatý kulturní program, který se bude prolínat celým Benešovem, ale také na různorodé výstavy a besedy týkající se historie města,“ uvedl Zahradníček.

Například Muzeum umění a designu v květnu v hlavní budově otevře výstavu mapující nejvýznamnější stavby Benešova. „Na Masarykově náměstí se v průběhu roku vystřídá několik panelových výstav věnovaných divadlu, fotografiím, významným osobnostem Benešovska nebo benešovskému sportu,“ dodala ředitelka muzea Lenka Škvorová.

Oslavy symbolicky zahájí již tento týden v pátek reprezentační ples města v kulturním domě Karlov, další velkou akcí bude například 23. května koncert v přírodním divadle na Konopišti. Vystoupit by tam měla řada hudebních skupin, mimo jiné Divokej Bill. V létě se v rámci multižánrového festivalu Benešov City Live budou promítat filmy natáčené v Benešově. Vyvrcholení oslav je plánováno na 11. až 13. září.

Počátky Benešova jsou doloženy nejednoznačně – někdy je zmiňován rok 1070, první dochovaná písemná zmínka je ale až z let 1219 až 1222. Vedení města naplánovalo oslavy na letošek, aby odpovídaly kulatým jubileím jak 800, tak případně 950 let, logo oslav se ale zmiňuje jen o výročí 800 let. Ředitel Státního okresního archivu Benešov Michal Sejk řekl, že ve zmínkách u místních písmáků nebo ve starších topografických pracích se objevuje rok 1070 nebo dokonce 1048, ale není pro to žádný doklad. Proto by podle jeho názoru měla být připomínána spíše první písemná zmínka. Její přesné datum ovšem není známo a období vzniku se podle vedlejších znaků archiválie řadí do období čtyř let.

Kulatá výročí si připomínají i další středočeská města, například Vlašim předloni slavila výročí 700 let od první písemné zmínky o městě. Radnice v Berouně v minulosti v souvislosti s výročím 750 let uvolnila prostředky na rekonstrukci dlažeb a fasád domů v historickém centru. V Příbrami se při oslavách 800 let od založení města pořádal i hudební festival, který zakončila trojrozměrná laserová show.

čtk

Princezna a malířka Fahrelnissa Zeid unikla smrti díky své intuici

Včera, 17:01
Policisté dohlíželi na chodce, kteří jsou nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu. Právě jejich viditelnost nejvíce minimalizuje...
Včera, 13:14
Město Březnice, proslavené těžbou stříbrných rud a zámkem, leží na říčce Vlčavě. Zámek byla původně...
Včera, 11:53
Logistická společnost Anexia postavila v Rakovníku dvě nové skladovací haly a jednu manipulační. Jde o...
Včera, 10:48
Pražské městské části rozšiřují síť kontejnerů na kovy a kovové obaly z domácností prostřednictvím šedých...
Včera, 09:01
Trenéři do škol je projekt, který má dětem ukázat kouzlo sportu, nastartovat v nich lásku...
18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
18.1.2020
Úpravy trasy budoucí dálnice D3 v úseku Jílové u Prahy – Hostěradice mají být podle...
18.1.2020
Pacient ve slánské nemocnici napadl v noci na čtvrtek personál, pracovník ochranky jej postřelil do...
18.1.2020
„Sedmdesátka na krku, to jsou již požehnaná léta! Ale pražského primátora opravdu netíží, zvláště když...
18.1.2020
Konec semestru je na Fakultě architektury každoročně ve znamení FA NONSTOP, ateliérového týdne. Pro studenty...
Reklama