Berounka zatím suchem netrpí, ale co není, může být. Lodě vodáků už loni drhly o dno

Ačkoliv Berounsko spadá podle mapy Českého hydrometeorologického ústavu, která udává stav hydrologického a povrchového sucha, do oblastí označovaných jako mírné až silné sucho, Berounka má v současnosti průtoky vody na úrovni běžných únorových průměrů.

Průtoky v povodí Berounky se aktuálně v hlavních sledovaných profilech pohybují v rozmezí šedesáti a sta procent dlouhodobého průměru za měsíc únor.

„Na dolní Berounce se v současné době nejedná o situaci hydrologického sucha. U vodních toků je za stav hydrologického sucha považována situace, kdy průtok poklesne pod hodnotu tzv. 355denního průtoku. Jedná se o průtok, který je v dlouhodobém průměru dosažen či překročen po 355 dní v roce. Z opačného pohledu to tedy znamená, že zmíněný průtok nebo nižší by se v daném místě toku měl v dlouhodobém průměru vyskytovat pouze deset dní v roce,“ uvádí Ing. Karel Zelenka z Oblastního vodohospodářského dispečinku Plzeň, Povodí Vltavy, státní podnik, závod Berounka a dodává, že hydrologické sucho je zejména ovlivněno srážkovými deficity, zásadní tedy bude časové a plošné rozložení srážek. Významné hydrologické sucho se v povodí Berounky vyskytovalo za uplynulé desetiletí v letech 2015, 2017, 2018 i 2019.

Ve vodárenských nádržích Povodí Vltavy jsou zásoby povrchové vody v současné době dostatečné. „Vzhledem k výrazně podprůměrnému množství zásoby vody ve sněhu jsou na většině významných vodních nádrží hladiny udržovány nad běžnou úrovní pro toto roční období. Naplněnost zásobních prostorů významných vodních nádrží se pohybuje v rozmezí šedesáti až devadesáti procent pod některými vodními díly je i nadále udržován minimální zůstatkový průtok,“ doplňuje Ing. Zeman.

Kříž s křížem. V Čechách se ničily a rozbíjely kulturní památky

Berounku má téměř pod okny své kanceláře starosta městyse Karlštejn Petr Rampas, který problém se suchem zatím nevidí. „Ukáže čas, jak se situace vyvine, kolik bude srážek,“ podotkl.

Starosti se ale nemusí vyhnout karlštejnskému autokempu, který leží přímo na břehu Berounky. „Slyšel jsem předpovědi, Karlštejn ale má výhodu v tom, že má kapacitně hodně silné vodní zdroje, dvě vodárny a dvě přečerpávací stanice. Problém je ale se spodními vodami, které ubývají, a to jak tady v Karlštejně, tak například v Srbsku. Co se týče řeky, musím říct, že nikdy nevyschla úplně, ale pravdou je, že ji mohou velká a dlouhotrvající sucha ohrozit, tedy spíš vodáky. Ti už loni v létě lodě o dno řeky drhli a byla místa, kde je museli přenášet,“ říká provozovatel kempu Vladimír Kabát.

Sucho může ohrozit i ryby. Je evidentní, že letos na jaře chybí sníh, ze kterého řeka čerpá. Když není sníh, nemá z čeho. Vysychají ramena řek, Berounku nevyjímaje. „Léto bude tragické,“ myslí si Dušan Hýbner, předseda Českého rybářského svazu ve středních Čechách, který má v celém kraji přes sto místních organizací se čtyřiceti tisíci členy.

Středočeský Klub českých turistů opraví turistická značení za šest set tisíc korun

„Berounka je sice dost prokysličená, v řece mohou obecně ryby přežít spíš než v rybnících, ale v suchém období je pro ryby problém v tom, že se vytřou, a když hladina řeky klesne, jikry zahynou,“ připomíná Dušan Hýbner a dodává: „Osobně si myslím, že by se zásadním řešením měla přijít vláda, zaměřit se na úbytek vody v krajině, který je evidentní, což nikdo neřeší, a začít efektivně hospodařit. Musíme chránit podzemní vodu, omezit plýtvání, zalévání zahrádek, napouštění bazénů, je to zbytečné.

Předseda středočeských rybářů ještě připomíná, že nejhorší je ve středních Čechách situace se suchem v říčních ramenech, hlavně v Čelákovících, také na Mladoboleslavsku. Berounka na tom ještě není tak zle.

Dnes, 18:26
Pitva zemřelého čtyřměsíčního kojence, kterého policie v sobotu nalezla u Hořína na Mělnicku, vyloučila cizí...
Dnes, 16:24
Mladá Boleslav od pondělí rozšíří provoz městských autobusů, který je omezený kvůli pandemii koronaviru. Linky...
Dnes, 14:02
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
Včera, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
Včera, 12:20
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
29.5.2020
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
29.5.2020
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
Reklama