Bez ochrany vstříc riziku nakažení. Doktoři a sestry hasí pandemii koronaviru jako hasiči v Černobylu

zachranáři SCK

Čeští zdravotníci jsou v obdobné situaci, jako byli před 34 lety hasiči v Černobylu. Svou profesi vykonávají bez ochranných pomůcek. Riziko přenosu nákazy na ně a jejich rodinné příslušníky je vysoké. O tom, že by každý zdravotník měl na každý den vlastní respirátor, může jen snít. Spokojit se musí celá jedna stanice s jedním. Selhání začíná u hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové a končí u premiéra Andreje Babiše (oba ANO).

Novinář a bývalý mluvčí VZP Oldřich Tichý přirovnal české lékaře, zdravotní sestřičky a bratry k hasičům, kteří hasili katastrofu po výbuchu Černobylu. Zdravotníci jsou podle něj už řadu dní v podobné situaci. „Ne snad mírou ohrožení, to bych přeháněl. Nicméně stejně jako tehdy černobylští hrdinové, i čeští doktoři a sestry hasí průšvih světového formátu prakticky nechráněni. S vědomím, že za to mohou sami osudově zaplatit,“ napsal Tichý ve svém komentáři pro reflex.cz. Sám má v rodině jednu lékařku a jednu zdravotní sestru, takže jejich zkušenost a realitu v aktuální krizové situaci kvůli pandemii koronaviru má z první ruky.

Vláda nechrání lidi v první linii

„Teď pracují s pacienty a na obličejích mají jen roušky. Ty je nechrání skoro před ničím – efekt roušek je hlavně v tom, že chrání před případnou nákazou okolí toho, kdo ji má na obličeji. Ale ne naopak. Zdravotníci by měli mít kvalitní respirátory. Ten by ovšem obě mé příbuzné dostaly jen v případě, že by se musely starat o pacienta, u kterého se už koronavirus prokázal. V praxi to znamená, že se například sestřička dva tři dny stará na libovolném neinfekčním oddělení o pacienta přijatého kvůli jiným problémům a nosí jen roušku. Teprve když se po čase pacient rozkašle, vylítne mu horečka a ukáže se, že kromě původní neinfekční diagnózy – třeba rozbité hlavy – má i koronavirus, začne k němu personál chodit s respirátory. Pacient už byl ovšem nakažlivý dávno před tím,“ popisuje publicista současnou praxi v českém zdravotnictví. A rovnou odhaluje viníky.

Babiš i Vojtěch selhali

„To všechno se odehrává kvůli premiéru Babišovi, ministru zdravotnictví Vojtěchovi a jejich dalším kolegům z vlády a sněmovny. Už na konci ledna totiž veřejně vystoupil v parlamentu poslanec Bohuslav Svoboda (ODS), upozorňoval na to, že důsledky koronaviru budou pro Česko velmi závažné, a žádal, aby se přípravami na příchod viru vládní garnitura zabývala. Ministr zdravotnictví Vojtěch ale tehdy prohlásil, že vláda situaci nepodceňuje a následně poslanci ANO, ČSSD a komunisté diskusi zamázli,“ připomněl Oldřich Tichý.

Babiše také novinář a bývalý mluvčí největší zdravotní pojišťovny viní z toho, že se snaží na pandemii vydělat politické body. „To, že si premiér Andrej Babiš dělá z epidemie vlastní PR a opakovaně lhal o tom, že účinných ochranných pomůcek pro zdravotníky je všude dostatek, je už jen obvyklá babišovská prasárna. Lhal, jako když tiskne jindy a v jiných věcech, proč čekat, že bude mluvit pravdu o ohrožení desítek tisíc lidí, za které je jeho vláda zodpovědná,“ uzavřel svůj komentář publicista věnující se oblasti zdravotnictví dlouhodobě.

I lidé v MHD mají roušky. Proč my ne, ptají se zdravotníci

O selhávajícím zdravotnictví, kterému velí ministr Adam Vojtěch (za ANO) a předseda kabinetu Babiš, veřejně promlouvají i sami zdravotníci. Středočeští záchranáři tento týden napsali otevřený dopis hejtmance Středočeského kraje Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) s tím, že jim její slova podpory nijak v realitě nepomohou a že by mnohem víc ocenili respirátory. „V období pandemie, kdy i běžní civilisti, kteří jedou MHD, musí mít roušku přes ústa a nos, my nemáme nic,“ stěžuje si staniční sestra Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Veronika Brožová.

„Na našem stanovišti máme v tento okamžik jeden, ano jeden respirátor a tři balíčky kompletních ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi. To shledávám jako nedostatečné,“ dodává Brožová.

Slova díků nestačí! Chceme respirátory, vyzývají hejtmanku

Obyčejné chirurgické roušky mají podle Brožové zdravotníci z vlastních zdrojů, koupené ještě před obdobím klasické chřipky, a to v omezeném množství. „Ani ty nám naše organizace neposkytla. Nejsme nijak chráněni. V době, kdy bychom ke každému pacientovi měli jet s respirátorem. Protože pokud se nakazíme, tak kdo bude, paní hejtmanko, zajišťovat urgentní péči ve vašem kraji? Prosím objasněte mi, jak probíhají opatření, která mají zajistit naší a vlastně následně i Vaši bezpečnost? Reálně. Protože to, co se dozvídám z médií, se neslučuje s tím, jak to probíhá v realitě. Ubezpečte mě prosím, že Vaše vyjádření nejsou jen pouhopouhé prázdné populistické fráze. Slova díků nestačí. Je zapotřebí kroků, díky nimž se nebudeme bát vyjet ke komukoliv,“ obrací se středočeští záchranáři v otevřeném dopisu na hejtmanku Pokornou Jermanovou.

Respirátory chybí i zubařům. Vláda jim je slíbila, ale dosud nedodala. „Dejte nám těch 200 tisíc respirátorů, co jste nám slíbili. Někde jsou, ale nejsou u nás,“ řekl v neděli v ČT prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Neschopnosti vlády Andreje Babiše i hejtmanky Středočeského kraje si všímá i starosta obce Úvaly na Praze-východ Petr Borecký. „Celou situaci vidím jako totální selhání státu. Nejsou roušky, nejsou dezinfekce, informace od státu a Středočeského kraje chodí ke starostům obcí a měst ve formě přetištěných usnesení vlády, která jsou navíc chaotická sama o sobě,“ uvedl.

Dnes, 14:45
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
Dnes, 10:54
Do letošního 17. ročníku se přihlásilo šestnáct základních a dvanáct mateřských škol. Poprvé také školy...
Dnes, 10:24
S téměř čtyřměsíčním zpožděním dnes začne sezona mistrovství republiky v automobilových soutěžích.
Dnes, 09:05
Entomologové žádají veřejnost o pomoc při hledání denních motýlů na území hlavního města Prahy. Do...
Dnes, 07:38
V rychlém sledu po květnovém otevření prvních čtyř tříd tzv. Center interaktivní výuky otevřelo ve...
Včera, 18:29
Středočeští zemědělci v uplynulých dnech začali sklízet ozimou pšenici a ječmen. Zatím jsou sklizené desítky...
Včera, 17:50
Klasický titul Cyrano z Bergeracu v novém přebásnění, světovou premiéru původní hry Srpnové světlo napsanou...
Včera, 15:04
Roztocké vlakové nádraží bude bezbariérové, vznikne podchod a opravena budou mimo jiné nástupiště i manipulační...
Včera, 12:06
Kontrola se skládá z vizuálního posouzení vody přímo na vlastní lokalitě a následně je odbornými...
Včera, 10:29
Práce na rekonstrukci silnice I/16 mezi Velvary a Chržínem běží po týdenním odkladu zahájení celé...
Reklama