Bez ochrany vstříc riziku nakažení. Doktoři a sestry hasí pandemii koronaviru jako hasiči v Černobylu

zachranáři SCK

Čeští zdravotníci jsou v obdobné situaci, jako byli před 34 lety hasiči v Černobylu. Svou profesi vykonávají bez ochranných pomůcek. Riziko přenosu nákazy na ně a jejich rodinné příslušníky je vysoké. O tom, že by každý zdravotník měl na každý den vlastní respirátor, může jen snít. Spokojit se musí celá jedna stanice s jedním. Selhání začíná u hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové a končí u premiéra Andreje Babiše (oba ANO).

Novinář a bývalý mluvčí VZP Oldřich Tichý přirovnal české lékaře, zdravotní sestřičky a bratry k hasičům, kteří hasili katastrofu po výbuchu Černobylu. Zdravotníci jsou podle něj už řadu dní v podobné situaci. „Ne snad mírou ohrožení, to bych přeháněl. Nicméně stejně jako tehdy černobylští hrdinové, i čeští doktoři a sestry hasí průšvih světového formátu prakticky nechráněni. S vědomím, že za to mohou sami osudově zaplatit,“ napsal Tichý ve svém komentáři pro reflex.cz. Sám má v rodině jednu lékařku a jednu zdravotní sestru, takže jejich zkušenost a realitu v aktuální krizové situaci kvůli pandemii koronaviru má z první ruky.

Vláda nechrání lidi v první linii

„Teď pracují s pacienty a na obličejích mají jen roušky. Ty je nechrání skoro před ničím – efekt roušek je hlavně v tom, že chrání před případnou nákazou okolí toho, kdo ji má na obličeji. Ale ne naopak. Zdravotníci by měli mít kvalitní respirátory. Ten by ovšem obě mé příbuzné dostaly jen v případě, že by se musely starat o pacienta, u kterého se už koronavirus prokázal. V praxi to znamená, že se například sestřička dva tři dny stará na libovolném neinfekčním oddělení o pacienta přijatého kvůli jiným problémům a nosí jen roušku. Teprve když se po čase pacient rozkašle, vylítne mu horečka a ukáže se, že kromě původní neinfekční diagnózy – třeba rozbité hlavy – má i koronavirus, začne k němu personál chodit s respirátory. Pacient už byl ovšem nakažlivý dávno před tím,“ popisuje publicista současnou praxi v českém zdravotnictví. A rovnou odhaluje viníky.

Babiš i Vojtěch selhali

„To všechno se odehrává kvůli premiéru Babišovi, ministru zdravotnictví Vojtěchovi a jejich dalším kolegům z vlády a sněmovny. Už na konci ledna totiž veřejně vystoupil v parlamentu poslanec Bohuslav Svoboda (ODS), upozorňoval na to, že důsledky koronaviru budou pro Česko velmi závažné, a žádal, aby se přípravami na příchod viru vládní garnitura zabývala. Ministr zdravotnictví Vojtěch ale tehdy prohlásil, že vláda situaci nepodceňuje a následně poslanci ANO, ČSSD a komunisté diskusi zamázli,“ připomněl Oldřich Tichý.

Babiše také novinář a bývalý mluvčí největší zdravotní pojišťovny viní z toho, že se snaží na pandemii vydělat politické body. „To, že si premiér Andrej Babiš dělá z epidemie vlastní PR a opakovaně lhal o tom, že účinných ochranných pomůcek pro zdravotníky je všude dostatek, je už jen obvyklá babišovská prasárna. Lhal, jako když tiskne jindy a v jiných věcech, proč čekat, že bude mluvit pravdu o ohrožení desítek tisíc lidí, za které je jeho vláda zodpovědná,“ uzavřel svůj komentář publicista věnující se oblasti zdravotnictví dlouhodobě.

I lidé v MHD mají roušky. Proč my ne, ptají se zdravotníci

O selhávajícím zdravotnictví, kterému velí ministr Adam Vojtěch (za ANO) a předseda kabinetu Babiš, veřejně promlouvají i sami zdravotníci. Středočeští záchranáři tento týden napsali otevřený dopis hejtmance Středočeského kraje Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) s tím, že jim její slova podpory nijak v realitě nepomohou a že by mnohem víc ocenili respirátory. „V období pandemie, kdy i běžní civilisti, kteří jedou MHD, musí mít roušku přes ústa a nos, my nemáme nic,“ stěžuje si staniční sestra Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Veronika Brožová.

„Na našem stanovišti máme v tento okamžik jeden, ano jeden respirátor a tři balíčky kompletních ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi. To shledávám jako nedostatečné,“ dodává Brožová.

Slova díků nestačí! Chceme respirátory, vyzývají hejtmanku

Obyčejné chirurgické roušky mají podle Brožové zdravotníci z vlastních zdrojů, koupené ještě před obdobím klasické chřipky, a to v omezeném množství. „Ani ty nám naše organizace neposkytla. Nejsme nijak chráněni. V době, kdy bychom ke každému pacientovi měli jet s respirátorem. Protože pokud se nakazíme, tak kdo bude, paní hejtmanko, zajišťovat urgentní péči ve vašem kraji? Prosím objasněte mi, jak probíhají opatření, která mají zajistit naší a vlastně následně i Vaši bezpečnost? Reálně. Protože to, co se dozvídám z médií, se neslučuje s tím, jak to probíhá v realitě. Ubezpečte mě prosím, že Vaše vyjádření nejsou jen pouhopouhé prázdné populistické fráze. Slova díků nestačí. Je zapotřebí kroků, díky nimž se nebudeme bát vyjet ke komukoliv,“ obrací se středočeští záchranáři v otevřeném dopisu na hejtmanku Pokornou Jermanovou.

Respirátory chybí i zubařům. Vláda jim je slíbila, ale dosud nedodala. „Dejte nám těch 200 tisíc respirátorů, co jste nám slíbili. Někde jsou, ale nejsou u nás,“ řekl v neděli v ČT prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Neschopnosti vlády Andreje Babiše i hejtmanky Středočeského kraje si všímá i starosta obce Úvaly na Praze-východ Petr Borecký. „Celou situaci vidím jako totální selhání státu. Nejsou roušky, nejsou dezinfekce, informace od státu a Středočeského kraje chodí ke starostům obcí a měst ve formě přetištěných usnesení vlády, která jsou navíc chaotická sama o sobě,“ uvedl.

Dnes, 15:09
V podkroví rakovnické 1. základní školy mají vzniknout nové odborné učebny, náklady podle odhadů přesáhnou...
Dnes, 08:29
Ve středních Čechách způsobila ptačí chřipka největší škody na Nymbursku, kde zasáhla komerční chovy. Bylo...
Včera, 09:53
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 09:53
Altán, který ve veřejném hlasování získal 3. místo, a byl schválen k financování, doplňuje řadu...
Včera, 09:40
S ohledem na pandemickou situaci nejen v naší republice se organizátoři rozhodli přesunout 13. Dobový...
Očkování v Alzheimercentru Černošice.
Včera, 08:47
U klientů i zaměstnanců Alzheimercentra Černošice pokračuje očkování. U poloviny klientů již bylo plně dokončeno,...
16.4.2021
Novinky v testování dětí i příprava otevření druhého stupně. Jaké jsou plány politiků v Praze...
16.4.2021
Podle prvních odhadů se do celorepublikové jarní akce Ukliďme Česko zapojilo na zhruba tisícovce míst...
16.4.2021
Do horkého křesla šéfa středočeských silničářů usedl Jan Lichtneger, instituci neblaze proslavily zakázky minulého vedení...
15.4.2021
Divočáci zplundrovali louku se stovkami vysázených stromů u dolnobřežanského hřbitova. Myslivcům se zvěř vymyká z...
15.4.2021
Jak už Náš REGION informoval, ministryně financí Alena Schillerová koncem března uvedla, že obce loni...
Reklama