Biotechnologické centrum ve Vestci u Prahy získalo povolení na velkokapacitní testování koronaviru

Více než tisíc vzorků denně může testovat mezinárodní vědecký tým z centra BIOCEV, společného pracoviště Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Rozhodl o tom Státní zdravotní ústav.

Biotechnologické a biomedicínské centrum ve Vestci u Prahy se zapojí do iniciativy akademických pracovišť, jejímž cílem je zrychlit testování populace na přítomnost viru SARS-CoV-2, způsobujícího onemocnění COVID-19. Pro testování byly vyhrazeny a speciálně upraveny laboratoře splňující nejvyšší nároky na práci s infekčními biologickými vzorky.

„Naši pracovníci jsou náležitě vyškoleni a mají dlouhodobé zkušenosti v oblasti manuální izolace vzorků, detekce i obsluhy nejmodernějšího přístrojového vybavení,“ říká hlavní koordinátorka testů doktorka Ruth Tachezy.

„Navýšení kapacit v testování na přítomnost nového koronaviru je výrazným příspěvkem ke zvládání současné krizové situace a zapojení se vědecko-výzkumných pracovišť je logickým řešením jinak těžko zvládnutelného problému spočívajícího v nedostatku kvalifikovaných lidí a přístrojového vybavení. Věřím, že i díky našim lidem se podaří dostat situaci brzy pod kontrolu,“ uvedl profesor Pavel Martásek, ředitel centra.

Na testování se budou podílet virologické laboratoře a výzkumné infrastruktury 1. lékařské fakulty UK a Přírodovědecké fakulty UK, Biotechnologického ústavu AV ČR a Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Sestaven byl také podpůrný a administrační tým složený z vědců a technického personálu centra BIOCEV.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je navýšení testování prioritou vedle mapování kapacit lůžek pro nemocné s COVID-19.

Dnes, 16:49
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy se letos opět objevil rys ostrovid. V lednu ho...
Dnes, 15:05
Novou podobu kladenského Sítenského mostu navrhne architekt Josef Pleskot. Most je ve špatném technickém stavu,...
Dnes, 13:31
Mělnické centrum pro seniory preventivně vytváří seznam pomocníků, kteří v případě rozšíření onemocnění COVID-19 zastoupí...
Včera, 14:52
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
Včera, 13:04
Do testování vzorků na koronavirus se zapojil i Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany,...
Včera, 10:53
Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha...
Včera, 08:51
Radní Středočeského kraje dali na doporučení odborné komise a rozhodli o tom, že speciální vůz...
2.4.2020
Praha zahájila pravidelné dezinfikování vltavských náplavek. Kromě toho se také dezinfikují náměstí, zastávky MHD, veřejné...
2.4.2020
Při přípravě stavby nové cesty našli dělníci v Kladně starou štolu. Cesta propojí rekreační park...
2.4.2020
Aktualizováno: Krizový štáb Středočeského kraje vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou začal distribuovat první část dezinfekčních...
Reklama