Biotejner na kuchyňský odpad je i v Dobříši

Město Dobříš se zapojilo do projektu vhodnějšího nakládání s biologickým odpadem. Ten spustil tým projektu Moje odpadky. Kuchyňské zbytky tak nyní mohou lidé odkládat do BIOtejneru. Místo aby končil na skládce.

„Díky BIOtejneru můžeme udělat velký pokrok v oblasti zpracování a využití kuchyňských zbytků rostlinného původu. Věřím, že díky tomuto projektu se nám společně podaří snížit množství směsného komunálního odpadu a budeme tak lépe připraveni na plánované zdražení poplatku za skládkování,“ uvedla místostarostka města Dobříše Dagmar Mášová.

Dobříš ve spolupráci s týmem Moje odpadky instalovalo první BIOtejner, řekli si o něj lidé. BIOtejner je vlastně kompostér, který je určený na sběr odpadu rostlinného původu. O rozložení materiálu se v něm starají žížaly. Pomáhá hlavně popularizovat lepší nakládání s odpady.

„Místním obyvatelům velice záleží na životním prostředí a také na okolí, ve kterém žijí, proto palec nahoru a děkujeme, že jdete příkladem,“ uvedli organizátoři akce.

Letos budou děti na táborech u Hrachova a Šlovic bez výletů

„Ve městě již dlouhodobě řešíme otázku svozu bioodpadu, nejen v návaznosti na systém MESOH. U rodinných domů je samozřejmě ideální, když kuchyňský odpad zůstane v místě jeho vzniku, tedy v kompostéru. Problém je u bytových domů, kde takové možnosti nejsou. Máme vytipovaná další vhodná místa, kam bychom rádi tyto speciální kompostovací nádoby umístili,“ dodala Mášová.

Díky BIOtejneru město ušetří a efektivně zpracuje odpad, který by jinak draze vyváželo.

„Bioodpad ve městech je velký a drahý problém, který efektivně neřeší ani domácí bionádoby. Většina bioodpadu (cca 80%) je totiž voda, kterou si nechávají v některých obcích draze vyvážet. Proto jsme vymysleli a vyrobili BIOtejnery,“ vysvětlila Jana Staňková za tým Moje odpadky.

Podle informací redakce zatím není v plánu rozšířená verze BIOtejneru. Ta zahrnuje i slepice, které se čerstvými rostlinnými zbytky krmí. Trojici slepic mají nově k tomuto účelu v Jílovém u Prahy, původně byly na břeclavském sídlišti, kde pomáhaly propagovat kompostování. Teď se o ně budou starat děti z tamní školky, zapojit se ale může každý.

Dominanta veřejného prostranství. Ve Veliké Vsi zachraňují stoletou lípu

Dnes, 15:21
S rekonstrukcí bývalého rybníka ve Stromovce byl také opraven prostor před Šlechtovou restaurací, tedy parter...
Dnes, 13:10
Města spojila roční spotřebu 40 tisíc megawatthodin elektřiny a zemního plynu na příští rok pro...
Dnes, 12:03
Muzeum věžáků Kladno nabízí unikátní expozici sídliště Josefa Havlíčka, zaměřenou na kladenské věžáky, urbanismus padesátých...
Včera, 17:40
Na celkové řešení budoucí podoby Vítězného náměstí vyhlásila před dvěma lety rada hlavního města prostřednictvím...
Včera, 15:22
Tančící dům otevřel pro veřejnost své technické zázemí a další nepřístupné prostory včetně nové vyhlídky...
Včera, 12:20
Duše plná koleček – za tajemstvím pohybu mechanických hraček a figur, takový je název unikátní...
Včera, 09:45
V Galerii Villa Pellé je od 10. července k vidění výstava s názvem BrrrainFreeze!!! JuliuseReichela...
Včera, 08:44
Slánští občané chtějí nová parkovací místa, opravu chodníků i více ptactva ve městě. To jsou...
Včera, 07:59
Nejvýznamnější příslušníky rodu Valdštejnů představuje výstava ve Valdštejnské zahradě.
10.7.2020
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
Reklama