mapa regionů
zavřít mapu

Město Dobříš se zapojilo do projektu vhodnějšího nakládání s biologickým odpadem. Ten spustil tým projektu Moje odpadky. Kuchyňské zbytky tak nyní mohou lidé odkládat do BIOtejneru. Místo aby končil na skládce.
„Díky BIOtejneru můžeme udělat velký pokrok v oblasti zpracování a využití kuchyňských zbytků rostlinného původu. Věřím, že díky tomuto projektu se nám společně podaří snížit množství směsného komunálního odpadu a budeme tak lépe připraveni na plánované zdražení poplatku za skládkování,“ uvedla místostarostka města Dobříše Dagmar Mášová.
Dobříš ve spolupráci s týmem Moje odpadky instalovalo první BIOtejner, řekli si o něj lidé. BIOtejner je vlastně kompostér, který je určený na sběr odpadu rostlinného původu. O rozložení materiálu se v něm starají žížaly. Pomáhá hlavně popularizovat lepší nakládání s odpady.
„Místním obyvatelům velice záleží na životním prostředí a také na okolí, ve kterém žijí, proto palec nahoru a děkujeme, že jdete příkladem,“ uvedli organizátoři akce.
„Ve městě již dlouhodobě řešíme otázku svozu bioodpadu, nejen v návaznosti na systém MESOH. U rodinných domů je samozřejmě ideální, když kuchyňský odpad zůstane v místě jeho vzniku, tedy v kompostéru. Problém je u bytových domů, kde takové možnosti nejsou. Máme vytipovaná další vhodná místa, kam bychom rádi tyto speciální kompostovací nádoby umístili,“ dodala Mášová.
Díky BIOtejneru město ušetří a efektivně zpracuje odpad, který by jinak draze vyváželo.
„Bioodpad ve městech je velký a drahý problém, který efektivně neřeší ani domácí bionádoby. Většina bioodpadu (cca 80%) je totiž voda, kterou si nechávají v některých obcích draze vyvážet. Proto jsme vymysleli a vyrobili BIOtejnery,“ vysvětlila Jana Staňková za tým Moje odpadky.
Podle informací redakce zatím není v plánu rozšířená verze BIOtejneru. Ta zahrnuje i slepice, které se čerstvými rostlinnými zbytky krmí. Trojici slepic mají nově k tomuto účelu v Jílovém u Prahy, původně byly na břeclavském sídlišti, kde pomáhaly propagovat kompostování. Teď se o ně budou starat děti z tamní školky, zapojit se ale může každý.