Bojovali a umírali za naši svobodu. Praha si připomíná 75. výročí konce 2. světové války

Hlavní město si připomene události z roku 1945. Je to totiž přesně 75 let, kdy proběhlo povstání s cílem osvobození Prahy z nacistického područí. I když je letošní výročí zastíněno situací okolo koronaviru, události z doby před tři čtvrtě stoletím si v metropoli lidé připomenou alespoň symbolicky. Pražané si budou moci od 8. května na Mariánském náměstí prohlédnout panelovou výstavu historických fotografií z května 1945, která bude k dispozici i na webu vitezstvi.praha.eu. Prostřednictvím interaktivní mapy mohou lidé navštívit také pietní místa Pražského povstání a poklonit se hrdinům, kteří bojovali a umírali za naši svobodu.

Přímo v Praze padly asi tři desítky sovětských vojáků, za celé Pražské povstání však zemřelo přibližně tři tisíce Čechoslováků, kteří se zapojili do bojů, byli zabiti při bombardování nebo popraveni nacisty. Právě těmto lidem, kteří bojovali a umírali za naši svobodu, je věnována výstava „V jako vítězství“ na Mariánském náměstí v Praze 1, kterou můžete navštívit od 8. května do 8. června 2020.

„Chtěl bych vzdát díky všem, kteří tehdy vyšli bojovat do ulic a vyjádřit svůj vděk za to, že žijeme ve svobodné zemi, kde všichni mohu otevřeně vzdát úctu svým hrdinům. Budeme dělat vše pro to, abychom hájili pravdu před lží a principy demokracie před autoritářským a totalitním smýšlením. A v žádném případě nebudeme šlapat po odkazu našich předků a jejich ideálech svobodné společnosti, které jsme přijali za své,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib a dodal: „Proto je v těchto dnech nutné si také připomenout, že Rudá armáda dorazila do Prahy až devátého května, tedy až po té, co se osmého května Němci vzdali České národní radě. Sověti tak přijeli do města fakticky svobodného a nenesli hlavní zásluhu na jeho osvobození, i když si ji z politických důvodů připisovali a stále rádi připisují.“

Zájemci si mohou také prohlédnout online verzi na vitezstvi.praha.eu, která je ode dneška zpřístupněna veřejnosti. Výstava nabídne komplexní informace o povstání v Praze, osvobození Československa, ale také roli sovětského NKVD (Lidového komisariátu vnitřních záležitostí) a SMERŠ (Smrt špionům) při následných represích proti Čechoslovákům a dalším státním příslušníkům v Českých zemích.

„Připomínáme si všechny statečné Pražany a jejich obrovské odhodlání bojovat za svobodu. Je to nesmírně cenný odkaz pro další generace, protože Pražané se do boje pustili za situace, kdy proti obyčejným lidem stála organizovaná nacistická armáda. Velmi bych si přála, abychom také my dokázali svobodu hájit za všech okolností a proti jakkoliv silnému nepříteli,“ řekla k výročí radní hl. m. Prahy pro oblast kultury Hana Třeštíková.

Samotná výstava je rozdělena na celkem dvanáct obrazů a popisuje mnoho aspektů květnového povstání v roce 1945, například 75. výročí konce 2. světové války v Evropě; Bombardování Prahy; Pražské povstání; Masakry civilistů; Požár Staroměstské radnice; ROA v Praze; Západní spojenci; Kapitulace v Praze; Rudá armáda; Krvavé dozvuky války; Návrat ČS perutí a Vítězné „V“.

Další částí oslav v hlavním městě je interaktivní mapa. Díky ní se lidé mohou virtuálně projít po pietních místech a uctít památku padlých. Mapa obsahuje detailní informace o památnících, jejich charakteru nebo například počtu vzpomenutých.

Cílem celého projektu je připomenout si ty, kteří položili své životy doma i v zahraničí, muže a ženy, kteří bojovali a umírali, aby nás osvobodili, a jejichž oběť nám dnes umožňuje žít v míru. V rámci výstavy ale chce hlavní město vzpomenout na všechny, kteří nehleděli na svůj vlastní prospěch a postarali se, abychom my ostatní byli v bezpečí.

pha

Za zábor na stavbu repliky mariánského sloupu zaplatí milion. Restauracím se odpouští

První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
Ze křtu klipu Na Vivaldiho!
20.7.2021
Ve skanzenu v Přerově nad Labem a v kapli i zámku ve Smiřicích byl natáčen...
14.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.7.2021
Ačkoli je na Radouči instalována řada informačních tabulí o nevhodném krmení syslů, stále řada návštěvníků...
10.7.2021
Člověk, který dosáhl důchodového věku a hodlá si v nejbližší době o starobní důchod zažádat,...
6.7.2021
Letos 21. června uplynulo třicet let od posledních minut sovětských vojáků na území Československa –...
4.7.2021
V Ateliéru Josefa Sudka na Újezdě probíhá výstava – přátelský dialog plastik sochařky Hany Wichterlové...
2.7.2021
Náročná obnova památkově chráněného objektu Šlechtovy restaurace ve Stromovce míří do finální fáze. Aktuálně byly...
2.7.2021
Začátkem roku nebylo vůbec jasné, v jakém formátu se budou smět konat automobilové soutěže. Úvod...
2.7.2021
Finále festivalu Porta, se v Lesním divadle v Řevnicích bude konat již po třinácté, tentokrát...
30.6.2021
Hlavní město finalizuje veškeré materiály, které vznikly za účelem prověření místa uložení ostatků Zdeny Mašínové...
Reklama