Chrám sv. Barbory v Kutné hoře loni navštívil rekordní počet turistů

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře si loni prohlédlo přes 347.000 turistů, meziročně o sedm procent více. Byla to dosud největší návštěvnost této památky, řekla Julie Němcová z Římskokatolické farnosti-arciděkanství Kutná Hora.

Uplynulý rok byl podle ní pro chrám velmi příznivý. „Po mírném zakolísání v roce 2018 se návštěvnost opět vyšplhala na nový vrchol,“ uvedla Němcová. Překonána byla i dosavadní rekordní návštěvnost roku 2017.

Arciděkanství počátkem minulého roku zavedlo pohodlnější odbavení tím, že oddělilo prodej suvenýrů od vstupenkové pokladny. Letos se návštěvníci mohou těšit na nový design vstupenkové recepce u severního vstupu do chrámu se dvěma prodejními pokladnami i na nové prostředí obchůdku se suvenýry v prostoru sakristie.

Od 1. února si také mohou koupit vstupenku v e-shopu na stránkách farnosti www.khfarnost.cz. Tímto způsobem je možné pořídit si rovněž společnou vstupenku do chrámu svaté Barbory, sedlecké kostnice a katedrály Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele.

Kutná Hora si letos připomíná 25. výročí od zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO, v duchu tohoto výročí se ponese celý rok. Oslavy vyvrcholí 9. prosince, arciděkanství se připojí otevřením svých památek pro veřejnost. Chrám svaté Barbory výročí oslaví v předstihu již 4. prosince na svátek svaté Barbory. Účast na slavnostní mši přislíbil papežský nuncius Charles Daniel Balvo.

Stavba pětilodního chrámu svaté Barbory začala roku 1388 a jejím prvním architektem byl pravděpodobně Jan Parléř. Po husitských válkách stavba ustrnula, znovu se začalo budovat v polovině 16. století a dokončena byla až počátkem 20. století. Mezi jejími staviteli byli Matyáš Rejsek a Benedikt Rejt. Chrám budovaný po vzoru francouzských katedrál je velmi zdobný, v interiéru se zachovala jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století.

ČTK

Včera, 19:09
Mělník nechá pietně upravit prostranství u krematoria, kde je rozptylová loučka. Vymezí část pro zapalování...
Včera, 17:58
Benešov bude letos hospodařit s příjmy 660 milionů korun a výdaji 862 milionů Kč. Schodek...
Včera, 16:17
Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku letos začne s opravami sídliště Jaselská. Stavebníci zrekonstruují postupně všechny ulice...
Včera, 16:01
Nové Strašecí na Rakovnicku chce opravit hřiště Na Kocourku, které slouží místním školám i oddílům....
Včera, 10:11
Asociace dobrovolných záchranářů České republiky pořádala zdravotnický kurz pro vybrané členy středočeské pořádkové jednotky už...
Včera, 09:54
Tradičně poslední sobotu v masopustě – letos 22. 2. – se v Zadní Třebani bude...
Včera, 09:22
Novým příbramským radním se v pondělí stal zastupitel za ANO Jiří Holý. Nahradil dosavadního radního...
Včera, 09:01
Muzeum Říčany se nebojí nových vzdělávacích forem. Historii, kulturu i přírodu přibližuje hravým a zážitkovým...
Včera, 07:01
Na střeše kladenské továrny firmy Lego vznikla solární elektrárna, dokončena byla letos v lednu. Má...
18.2.2020
Pražská Zbraslav se rozhodla využít moderních technologií a pro komunikaci s občany začala používat plnou...
Reklama