Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře loni navštívil rekordní počet turistů

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře si loni prohlédlo přes 347.000 turistů, meziročně o sedm procent více. Byla to dosud největší návštěvnost této památky, řekla Julie Němcová z Římskokatolické farnosti-arciděkanství Kutná Hora.

Uplynulý rok byl podle ní pro chrám velmi příznivý. „Po mírném zakolísání v roce 2018 se návštěvnost opět vyšplhala na nový vrchol,“ uvedla Němcová. Překonána byla i dosavadní rekordní návštěvnost roku 2017.

Arciděkanství počátkem minulého roku zavedlo pohodlnější odbavení tím, že oddělilo prodej suvenýrů od vstupenkové pokladny. Letos se návštěvníci mohou těšit na nový design vstupenkové recepce u severního vstupu do chrámu se dvěma prodejními pokladnami i na nové prostředí obchůdku se suvenýry v prostoru sakristie.

Od 1. února si také mohou koupit vstupenku v e-shopu na stránkách farnosti www.khfarnost.cz. Tímto způsobem je možné pořídit si rovněž společnou vstupenku do chrámu svaté Barbory, sedlecké kostnice a katedrály Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele.

Kutná Hora si letos připomíná 25. výročí od zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO, v duchu tohoto výročí se ponese celý rok. Oslavy vyvrcholí 9. prosince, arciděkanství se připojí otevřením svých památek pro veřejnost. Chrám svaté Barbory výročí oslaví v předstihu již 4. prosince na svátek svaté Barbory. Účast na slavnostní mši přislíbil papežský nuncius Charles Daniel Balvo.

Stavba pětilodního chrámu svaté Barbory začala roku 1388 a jejím prvním architektem byl pravděpodobně Jan Parléř. Po husitských válkách stavba ustrnula, znovu se začalo budovat v polovině 16. století a dokončena byla až počátkem 20. století. Mezi jejími staviteli byli Matyáš Rejsek a Benedikt Rejt. Chrám budovaný po vzoru francouzských katedrál je velmi zdobný, v interiéru se zachovala jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století.

ČTK

Včera, 16:47
Všichni lidé, kteří jdou na testování na onemocnění COVID-19 do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi,...
hejtmanka
Včera, 15:28
Středočeský kraj koupil resuscitační komplety pro 149 základních a středních škol za téměř 10 milionů...
22.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
22.9.2020
Fanoušci klavírních melodií se mohou těšit na koncert teprve 22letého klavíristy Pavla Vondráčka s názvem...
22.9.2020
Jednou z investičních akcí je obnova komunikací v ulicích Malinovského, Rubínova, Rejčkova a Burianova včetně...
22.9.2020
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
22.9.2020
Hlasování o podpoře říčanských projektů z participativního rozpočtu, bude už v první polovině října. Lidé...
21.9.2020
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
21.9.2020
Se začátkem nového školního roku město Dobříš otevřelo nový školní pavilon základní školy a společně...
21.9.2020
Podchod pod kolejemi železniční tratě Praha-Benešov v Říčanech u Prahy, bude nejspíše po 13 letech konečně...
20.9.2020
Kolem 60 lidí protestovalo před pobočkou státního podniku Diamo v Příbrami proti plánované těžbě kameniva...
Reklama