Co bude se zárukou na rodinné domy postavené firmou MTStav Příbram, je otázkou

Budoucnost záruk na rodinné domy, které lidem postavila firma MTStav Příbram, s. r. o., je nejasná. Podnikatel Martin Pečenka, který poslal stavební firmu do insolvence, se k zárukám na případné vady domů nevyjádřil.

Idylu bydlení ve vlastním domě může příbramským rodinám narušit insolvenční řízení stavební společnosti MTStav Příbram. Zejména v případě, že se na domech vyskytnou vady, které by majitelé domů chtěli reklamovat.

Připomeňme, že podle dokumentů Krajského soudu v Praze dluží tato stavební firma celkem 202 věřitelům přibližně 56,5 milionu korun. Insolvenční návrh s návrhem na vyhlášení konkurzu podal sám podnikatel Martin Pečenka 12. listopadu 2019. Podle aktuálního usnesení soudu řízení pokračuje. Jak bude za této situace firma ručit za případné vady na domech, je otázkou.

„V takovém případě je nutné vyhledat aktuální informace v insolvenčním rejstříku, tedy zjistit, v jaké fázi insolvence je, a zda je tedy možné reklamaci řešit prostřednictvím insolvenčního soudu nebo insolvenčního správce. Pokud je společnost v likvidaci, je třeba se obrátit na likvidátora,“ uvedla ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.

„Spotřebitel může dle občanského zákoníku vady reklamovat do pěti let od předání stavby. Takto však lze reklamovat jen ty vady, které nebyly zjevné,“ dodává.  Zjevné vady je pak podle vyjádření dTestu nutné vytknout při převzetí domu, později již nemohou být předmětem reklamace. Například pokud vadu spotřebitel akceptoval v předávacím protokolu a je s ní spojena sleva.

Redakce původně kontaktovala pana Pečenku s otázkami, jaký bude vzhledem k insolvenci MTStavu osud domů ve 4. výstavbě projektu Trojdomy Příbram. To Martin Pečenka objasnil. „To je asi chyba, protože tu realizaci provádí společnost Harisberg, to je společnost mojí dcery, ta s tím nemá nic společného. Doufám, že to nechcete někde zveřejňovat, to byste mě naštval. Já vám nic říkat nebudu, nemá cenu se s Váma bavit, já to nechám na právníkovi,“ řekl Pečenka.

Co zřejmě pan Pečenka zapomněl zmínit, je, že do portfolia jeho stavební firmy MTStav Příbram patří i domy v projektu Řadovky Příbram.

Potvrzuje to stavební povolení ke 23 domům, vydané příbramským stavebním úřadem Pečenkově společnosti MTStav Příbram. Na dodatečný dotaz, jak bude u těchto domů řešena záruka a zda bude projekt případně přesunut pod firmu Harisberg s.r.o., už ale Martin Pečenka neodpověděl.

Podnikatel Pečenka insolvencí MTStavu Příbram branži neopouští, zaměřil se na rodinné domy

Vady a jejich uplatnění

„U podstatných vad má spotřebitel právo na celou škálu nároků – opravu, slevu, provedení náhradního díla až po odstoupení od smlouvy s nárokem na vrácení peněz. U nepodstatných vad má nárok na opravu či slevu,“ pokračuje ředitelka Hekšová.

Další skupinou vad jsou pak vady vědomé. „Jedná se o vady, kterých si stavební společnost musela být vědoma nebo by si měla být vědoma, pokud by postupovala s odbornou péčí. Typicky se jedná o nedodělky či vady způsobené nesprávným postupem. Za ty stavební společnost odpovídá, i když uplynou výše uvedené lhůty pro vytknutí vad zjevných i skrytých. Vedle výše uvedené odpovědnosti z vad může být spotřebiteli poskytnuta záruka, její délka a rozsah záleží na konkrétní dohodě. Může být poskytnuta na celý dům nebo jen na části stavby,“ dodává Hekšová.

Podle informací dTestu je nutné ostatní vady reklamovat nejlépe bezprostředně poté, co je spotřebitel zjistí, při pozdějším vytknutí by nemusel s reklamací v případě soudního sporu již uspět.

Odpovídá ředitelka dTestu Eduarda Hekšová

Co se stane se zárukou, když se stavební firma dostane do potíží?

Šance domoci se reklamace u stavební společnosti může být mizivá. Je proto dobré vyhledat jiné osoby, které stavbu pro společnost zajišťovaliy, a zkusit se s reklamací obrátit přímo na ně. Tedy na subdodavatele, v úvahu dle okolností připadá i stavební dozor.

Jestliže se společnost dostane do likvidace, je třeba se obrátit s reklamací na likvidátora. Výsledkem může být i to, že vzhledem k nedostatečným finančním prostředkům se spotřebitel nedomůže ničeho, tedy žádné slevy nebo opravy. Pokud stavbu zajišťovali i subdodavatelé, může se spotřebitel obrátit s reklamací přímo na ně. Stejně tak se může obrátit i na toho, kdo prováděl stavební dozor.

 

Provázanost Harisberg s.r.o. a MTStav Příbram, s.r.o.

Podle obchodního rejstříku je Nikola Pečenková jediný společník společnosti Harisberg. Jednatelem, který zastupuje společnost navenek ve všech záležitostech samostatně, je Martin Pečenka.

Ten několik měsíců předtím, než poslal MTStav Příbram do insolvence, převedl prosperující firmu Harisberg na svou dceru Nikolu Pečenkovou za symbolických 10 tisíc korun. Ve firmě MTStav Příbram figurovala Nikola Pečenková jako asistentka jednatele Martina Pečenky.

Firma Harisberg nabízí k prodeji dalších 15 domů v projektu Řadovky Hájek v Příbrami. Na webu projektu Řadovky Hájek zase funguje jako kontakt telefonní číslo, z nějž redakci kontaktoval sám Martin Pečenka.

FOTO: Co bude se zárukou na rodinné domy postavené firmou MTStav Příbram je otázkou

Co bude se zárukou na rodinné domy postavené firmou MTStav Příbram je otázkou - radovky-pribramCo bude se zárukou na rodinné domy postavené firmou MTStav Příbram je otázkou - referenceCo bude se zárukou na rodinné domy postavené firmou MTStav Příbram je otázkou - domy_pribram_mtstav_mapy seznam
Dnes, 15:31
Příznivci automobilových soutěží se mohou v nadcházejícím ročníku Rally Bohemia těšit na několik zajímavých novinek,...
11.6.2021
Letos vyjel z Příbrami 5. června autobus, který pěší turisty i cyklisty zavezl až na...
11.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
11.6.2021
Rána na noze a ruce od nože. To jsou zranění žáka 4. základní školy v...
10.6.2021
Výstavba dálnice D3 bude podle ministerstva dopravy navržena tak, aby mohla vést i územím kolem...
10.6.2021
Dopravní policisté a kriminálka prošetřují smrtelnou nehodu motorkáře ze začátku června v Dolní Lomnici na...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Výlohy Galerie Skleňák v Bubenči v červnu zaplnila výstava divadelních plakátů Jana Schmida.
7.6.2021
Zajištění maximální bezpečnosti všech zúčastněných je hlavní prioritou organizačního týmu Rally Bohemia. Zabezpečení rychlostních zkoušek,...
4.6.2021
Díky zlepšující se epidemiologické situaci se konečně i mladoboleslavské divadlo otevře svým divákům.
4.6.2021
Po nedobrovolné pauze se konečně otevřely takřka všechny památky, nechybí mezi nimi ani perla Českého...
Reklama