Do testování vzorků se zapojil i ústav jaderné a chemické ochrany

Do testování vzorků na koronavirus se zapojil i Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany, který sídlí v Kamenné na Příbramsku. Denně zpracuje 20 až 25 vzorků odebraných v areálu příbramské nemocnice. Kromě toho se zabývá také testováním ochranných pomůcek včetně roušek a respirátorů, řekl ředitel ústavu Tomáš Dropa.

Vzorky z odběrového místa v Příbrami si zpracovává i sama nemocnice, díky ústavu se tak zvýšila celková kapacita testování. „Naši detekční kapacitu nabízíme také ministerstvu vnitra, takže je teoreticky možné, že se na nás budou obracet i hasiči a policie. Bude záležet na tom, jaká bude potřeba,“ uvedl Dropa.

Ústav používá metodu genové identifikace, kterou schválil Státní zdravotní ústav. Musel také nejdříve prokázat svou personální a laboratorní vybavenost. Celkově má kolem 70 pracovníků, testování koronaviru se věnují asi čtyři specialisté. „Není to velký počet, je nás málo, ale je to taková specializace, že potřeba na to nikdy taková nebyla,“ uvedl Dropa.

Poukázal na to, že přístrojové sestavy jsou schopné zpracovávat větší počet vzorků v jednom kroku. „Spíš je to o tom, jak nastavit systém odběrů, detekce a rychlého oznamování výsledků. Navíc se střídáme s nemocnicí, takže kapacita je vlastně dvojnásobná, když takhle spolupracujeme,“ řekl Dropa.

Fake news_ilustrační obrázek

Skupina dobrovolníků bude upozorňovat na dezinformace o koronaviru

Ústav kvůli koronavirovým opatřením omezil dozorovou a inspekční činnost, protože se zastavila řada podniků a inspektoři jsou doma. Ve výzkumných úkolech ale pokračuje, jedním z nich je testování ochranných prostředků všech typů, tedy i roušek, respirátorů nebo dalších jednoduchých pomůcek. „Jsme schopni to otestovat, takže zjistíme ochrannou účinnost nebo velikost záchytu,“ uvedl Dropa.

Například ze zásilky pomůcek z Číny zatím ústav nic netestoval. „Měli jsme nějaké roušky od privátních firem. Tam to dopadlo různě podle toho, jaký použily materiál. Byly tam i materiály, které nevyhovovaly,“ řekl Dropa. V takovém případě by výrobek by neměl dostat certifikaci. Odborníci zkoušejí i celé komplety, jako jsou třeba těžké protichemické obleky.

Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany je veřejná výzkumná instituce zřízená Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚBJ). Zabývá se výzkumem a vývojem v oblasti chemických, biologických a radioaktivních látek a zabezpečením technické a analytické podpory dozorové a inspekční činnosti SÚJB v radiační ochraně a při kontrole zákazu chemických a biologických zbraní. Na vyžádání podporuje činnost státních orgánů a institucí, organizačních složek státu nebo územních samospráv. Poskytuje také odbornou pomoc Integrovanému záchrannému systému při řešení situací s možným závažným ohrožením obyvatel nebo životního prostředí.

čtk

Příbram snižuje nájemné podnikatelům, kteří museli zavřít

Dnes, 10:55
Od dnešního dne budou moci lidé navštívit pacienty v pražských nemocnicích Na Homolce a Na...
Dnes, 08:57
Těžko říct jestli lidi víc lákalo navštívit Pražský hrad bez osobní prohlídky, nebo zadarmo. Každopádně...
Včera, 18:26
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 18:26
Pitva zemřelého čtyřměsíčního kojence, kterého policie v sobotu nalezla u Hořína na Mělnicku, vyloučila cizí...
Včera, 16:24
Mladá Boleslav od pondělí rozšíří provoz městských autobusů, který je omezený kvůli pandemii koronaviru. Linky...
Včera, 14:02
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
30.5.2020
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
30.5.2020
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
29.5.2020
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
Reklama