Dobrovolní hasiči z Drahenice chtějí zachránit koněspřežnou stříkačku z roku 1807, pořádají sbírku

Až 700 tisíc korun si vyžádají restaurátorské práce potřebné k záchraně koněspřežné stříkačky z roku 1807. Sdružení dobrovolných hasičů z Drahenic na Příbramsku na ni proto vyhlásilo veřejnou sbírku. Na transparentním účtu už je 194 tisíc korun.

„Chtěli bychom poděkovat všem, co přispěli, za první rok jsme vybrali 191 tisíc korun a tímto vám patří velký dík. Jmenovitě Středočeský kraj, obec Drahenice, obec Mišovice, město Rožmitál pod Třemšínem, obec Koupě,“ uvedli dobrovolní hasiči ke sbírce. Aktuálně je na účtu 194 tisíc korun.

Řidiči na Příbramsku dostali za leden pokuty za 40 tisíc korun, loni si ale do kapsy sáhli hlouběji

„Tuto sbírku jsme založili na záchranu naší celodřevěné koněspřežné stříkačky z roku 1807, kterou vyrobili ve Francii. Byl pozván restaurátor pan Jakub Kamas a bylo nám sděleno, že ji zachraňujeme za pět minut dvanáct,“ uvedl Jan Uhlíř ml., starosta SDH Drahenice.

Restaurátor ocenil výši prací na záchranu na zhruba 700 tisíc korun. „Pro náš sbor je tato částka moc vysoká, a proto jsme se rozhodli jít cestou veřejné sbírky, kterou nám posvětil Středočeský kraj. Byli bychom rádi za každý příspěvek, který můžete postrádat,“ uvedl Uhlíř.

A co děti, mají si kde hrát? Příbram obnovuje zaniklá hřiště pro děti

„Děkujeme za přispění, můžete spolu s námi sledovat na transparentním účtu, jak se nám společně daří naplnit cíl sbírky,“ dodal.  Na záchranu historické stříkačky mohou lidé přispět na transparentní účet: 2401586988/2010.

Podle hasičů byla stříkačka vyrobena ve Francii roku 1807, do Čech byla přivezena Napoleonovou armádou při tažení na Rakousko. Do Drahenic se dostala díky tomu, že ji zakoupil hrabě Hartman, který zde sídlil. Stávala tedy na zámku, poté v roce 1896 připadla do vlastnictví nově vzniklého sdružení dobrovolných hasičů.

bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 17:04
Bezdomovci a lidé vykázaní policií z domova kvůli domácímu násilí s nemocí COVID-19 budou zřejmě...
4.4.2020
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy se letos opět objevil rys ostrovid. V lednu ho...
4.4.2020
Novou podobu kladenského Sítenského mostu navrhne architekt Josef Pleskot. Most je ve špatném technickém stavu,...
4.4.2020
Mělnické centrum pro seniory preventivně vytváří seznam pomocníků, kteří v případě rozšíření onemocnění COVID-19 zastoupí...
3.4.2020
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
3.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojil i Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany,...
3.4.2020
Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha...
3.4.2020
Radní Středočeského kraje dali na doporučení odborné komise a rozhodli o tom, že speciální vůz...
2.4.2020
Praha zahájila pravidelné dezinfikování vltavských náplavek. Kromě toho se také dezinfikují náměstí, zastávky MHD, veřejné...
2.4.2020
Při přípravě stavby nové cesty našli dělníci v Kladně starou štolu. Cesta propojí rekreační park...
Reklama