Družstvo pomáhá lidem v sociálním vyloučení vrátit se do plnohodnotného života

Náš REGION již informoval o tom, že jeden z členů družstva AKORN (Asociace za komunitní organizování a sociální reformy) – Honza – našel spolu s dalšími řemeslníky ve starém vikýři při vyklízení půdy domu na Zbraslavi, který byl demolován, asi třicítku obrazů německé malířky Gertrud Kauders (1883-1942), jež se nevrátila z koncentračního tábora. Je to jediné dílo, které se po ní zachovalo, předtím žádné jiné nebylo dohledatelné.

Sociální podnik AKORN pomáhá lidem v sociálním vyloučení vrátit se do plnohodnotného života. “Koncepce družstva byla založena na takové bázi, že tam máme lidi, kteří jsou mistři svého oboru, jsou zkušení, odvádějí kvalitní práci, a tím pádem dávají dobrý příklad a mohou něco naučit ty, kteří to třeba vůbec neumí, nebo umí něco jiného a chtějí se rekvalifikovat,” uvedl předseda AKORNu Michal Ulvr.

OBRAZEM: Vikýř domu na Zbraslavi ukrýval takřka 80 let obrazy Gertrud Kauders, která skončila v koncentráku

Začlenit lidi do kolektivu

Sociální podnik je odnoží spolku AKORN, jehož doménou jsou práce, kultura a aktivismus. “Cílem je, abychom lidi, kteří jsou v sociálních problémech, začlenili do vlastního kolektivu. Existují i sociální družstva, kde je pět nebo sedm zakladatelů a pak dalších patnáct či dvacet lidí, kteří tam pracují a nemohou být družstevníky. Touto cestou my jít nechceme,” uvedl.

Pomoc z problémů

A to navzdory tomu, že udělat z některých lidí podílníky družstva může být riziko, neboť se mohou potýkat třeba s exekucemi. “My je ale chceme plně zapojit, nebudeme se dělit na družstevníky a zaměstnance,” dodal. Mnoha lidem činnost v družstvu pomohla. Dostali chuť do práce, kterou umí a mají za ni zaplaceno, a vyřešili si kupříkladu bydlení. “Třeba již zmíněný Honza si polepšil, neměl kde bydlet, nyní si platí byt na Praze 10,” řekl Ulvr. Doplnil, že v družstvu působí i kupříkladu lidé z Ukrajiny, kteří dostávají naprosto stejnou odměnu jako Češi, což mnohde nebývá pravidlem.

Bistro Střecha pokračovatelem Jídelny Kuchařek bez domova? Nabídne práci jak bezdomovcům, tak ex-vězňům

Komunitní soužití

Družstvo funguje rok a daří se mu. “Máme vlastní třísetmetrové lešení, auto, dvě dodávky, míchačky i sbíječky, Dáváme příklad, že i když je družstvo na vyrovnaném rozpočtu, podnikat se takto dá a lidi to uživí,” uvedl Ulvr. “Věnujeme se i komunitnímu soužití. Jsme parta, sdílíme spolu i volnočasové aktivity. Pomáhali jsme si při koronakrizi, kdy jsme se, neboť nebyla práce ani pro manželky některých ukrajinských spoludružstevníků, zaregistrovali do potravinové banky a rozváželi jídlo. Několikrát jsme také podpořili demonstrace za sociální práva,” uzavřel.

Dnes, 12:20
Čtyřicítku sdílených kol si v Říčanech za tři měsíce půjčili lidé 2,5 tisíckrát. Pilotní projekt město...
Dnes, 07:55
Nestává se často, abychom informovali o jedněch zamčených vratech. Ale – co kdyby jste si...
Včera, 17:40
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 17:40
Vinobraní na Máchalce na Proseku dvě desítky let drželo tradici souběhu se Svatováclavskou poutí, která...
Včera, 17:00
Zastupitelé města Příbrami schválili novou vyhlášku o používání zábavní pyrotechniky, ta počítá s plošným zákazem. Silvestr...
Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
Včera, 16:20
Zastupitelstvo Řevnic vyhlásilo „vlastní“ místní referendum, které se bude týkat plánované výstavby v oblasti bývalé...
Včera, 14:40
Policisté z obvodního oddělení v Jílovém u Prahy pátrají po totožnosti neznámého muže v souvislosti...
Včera, 12:40
Peníze z veřejné sbírky měly původně pomáhat samoživitelkám a samoživitelům, na něž dopadly opatření proti koronaviru...
Včera, 12:20
Příznivci volejbalu se už těší na zápasy všech domácích soutěží mužů i žen, těch nejvyšších...
Včera, 10:40
Region kolem Mnichova Hradiště nechá analýzou prověřit, zda by bylo výhodné být součástí Libereckého kraje....
Včera, 09:40
Kvůli výpadku příjmů do rozpočtu způsobenému opatřeními proti koronaviru, uvažovala radnice Sedlčan o zvýšení daně...
Reklama