Dva radní opustili vedení Horních Počernic. Jak kdo vidí situaci?

V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana Hájková (nestr. za ANO) a Petr Růžička (Šance pro Počernice). Podle Růžičky byla rezignace výsledkem dlouhodobějšího procesu, neboť vnímal, že v době covidu se toho hodně podařilo – městská část rozdával lidem dezinfekce, roušky, mohli se obrátit o pomoc. Nechtěl vyskakovat z rozjetého vlaku, negativa ale podle jeho slov převládla. Starosta Petr Měšťan situaci vidí jinak.

V Horních Počernicích od února letošního roku vládne koalice ODS, hnutí ANO, Počernice JINAK a Šance pro Počernice, přičemž vítěz voleb Hnutí Občanů Počernic s podporou Pirátů, v čele se starostkou Alenou Štrobovou, skončil po roce půl v opozici. I díky hlasu Petra Růžičky, který se za to při rezignaci omluvil. Pro Náš REGION to odůvodnil tím, že člověk se rozhoduje vždy na základě informací, které má. „Dnes však vím, že skutečně ona a její kolegové pracovali pro Horní Počernice a zájmy našich občanů, nikoliv zájmy soukromé či zájmových skupin,“ dodal.

Výtky Petra Růžičky

Stávající koalici vytýká následující to, že koaliční smlouva nebyla zveřejněna do 24. září a programové prohlášení doposud. „Vadí mi netransparentnost úřadu – zadávání zakázek a vytváření pracovních dohod „na míru“. Dále interní dohody bez vědomí členů, týkající se tajemníka, jeho zástupce či vedoucí OMH. Nelíbí se mi osobní zájmy členů rady versus střet zájmů nebo minimální informovanost v rámci rady, tedy schůzky bez vědomí ostatních členů. Ačkoli jsem měl na starosti sociální politiku, na seznámení se s rozpočtem jsem měl jen čtyři dny,“ uvedl.

Roušky, obědy, nákupy, informační letáky. „Pro lidi jsme zřídili speciální telefonní linky,“ říká radní Horních Počernic Petr Růžička

„Pozdní dodání materiálů jde doprovázeno nekompletností materiálů – chybí znalecké posudky (předkupní právo), stanoviska dotčených odborů nebo historické podklady. Jsou časté změny termínů jednání rady. Vytvářeny jsou zbytečné tabulky, směrnice a zásady. Dlouhodobě není řešen Hornopočernický Zpravodaj, jsou problematické investiční akce OHSI. Vadí mi i zásadní akce tělocvična s cenou okolo 120 milionů korun, řešení/respektive neřešení EKOSPOLu, prováděné a chystané změny v komisích a výborech, direktivní způsob komunikace, neodpovídání na e-maily členů zastupitelstva a další věci,“ dodal. Po rezignaci dvou radních zůstala menšinová koalice s podporou KSČM.

Vážím si sebereflexe, říká bývalá starostka

Bývalá starostka Alena Štrobová (Hnutí Občanů Počernic s podporou Pirátů) si podle svých slov nesmírně váží kroku obou kolegů – Jany Hájkové a Petra Růžičky, kteří podle jejích slov „rezignovali na svá místa v radě poté, kdy viděli, jak stávající koalice funguje“. „Důvody oba uvedli v rezignačních dopisech. Vážím si jejich sebereflexe. Vážím si toho, že poukázali na chybné kroky stávající koalice a cením si i omluvy,“ uvedla pro Náš REGION. „Dohoda členů zastupitelstva zvolených za Šanci pro Počernice, ODS a HNP, Počernice JINAK a ANO 2011 byla naplněna pouze ve smyslu personálních změn v RMČ Praha 20. Za 10 měsíců nebyli schopni dohodnout podmínky koaliční smlouvy,“ pokračovala.

Opozice v Horních Počernicích si stěžuje v otevřeném dopise

„Během této doby se začalo zřetelně ukazovat, s jakým záměrem někteří zástupci Šance pro Počernice, ODS a NHP, Počernice JINAK měli potřebu získat posty ve vedení radnice. Jednoznačně šlo o prosazování devoloperských projektů a podporu návrhů změn územního plánu. Nepotvrdilo se žádné zásadní zastavení investic do obecního majetku a projektů, jaké nám bylo vyčítáno. Komunikace s opozičními zastupiteli byla a je mnohem horší, než tomu bylo KDY za přechozích vedení. Důležitá témata v oblasti dopravy a opravy komunikací zůstala beze změny, provádí se jen opravy připravené již minulými vedeními,“ dodala mimo jiné.

Postupujeme v souladu se zákony, říká starosta

Jinak odchod vidí stávající starosta Petr Měšťan (ODS). „Mohu ctít právo na jiný pohled, názor a snahu o nalezení kompromisu, především však ale musím ctít systém zastupitelské demokracie založené na většinovém právu, v němž bohužel dochází k tomu, že ne každý prosadí svůj názor, je-li přehlasován hlasující většinou. Jak se pak s nastalou situací jedinec vyrovná, je jen jeho osobní záležitostí, ale mám lidské pochopení pro frustraci, kterou to v jedinci vyvolává,“ uvedl pro Náš REGION. „Městská část postupuje při zadávání veřejných zakázek, jakož i při nakládání s veřejnými prostředky, v souladu s platnými zákony ČR,“ podotkl.

V Horních Počernicích se radnice handrkuje s developerem, teď vytáhla do boje s peticí

„K mé osobě a údajnému střetu zájmů, uvádím, že je o mně všeobecně známo, že jsem učitelem ZŠ Ratibořická a tedy jejím zaměstnancem, a že po dobu výkonu své funkce starosty městské části stále, byť v omezeném rozsahu, učím. Zřizovatelem ZŠ Ratibořská je naše městská část a zákon o hlavním městě Praze RMČ (Radě městské části – pozn. red.) zakládá pravomoc plnit vůči zřizovaným právnickým osobám úkoly zřizovatele. Jako členovi RMČ mi tak ze zákona náleží právo hlasovat o všech věcech, které jsou RMČ předkládány k rozhodnutí v záležitostech ZŠ Ratibořická,“ uvedl starosta.

Včera, 14:16
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
Včera, 12:00
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
Včera, 09:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 09:25
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Včera, 04:00
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
23.2.2021
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
23.2.2021
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
23.2.2021
Opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) kritizuje magistrát za přidělení dotace Praze 10 na téměř...
22.2.2021
Kunratický les rozkládající se na území městské části Praha–Kunratice nabízí úžasnou příležitost k rekreaci. Je...
22.2.2021
Spousty koček, čtrnáct psů, tři kozy, dvě slepice a prase. A také patnáct lidských bytostí,...
22.2.2021
Na pražském Spořilově neznámý psychicky narušený člověk rozházel pečivo, které v sobě ukrývalo hřebíky. Po...
Reklama