Dva senátní obvody zahrnují část Prahy západ. Kandidují Dienstbier, Bendl nebo Vostrá

Letošní senátní volby, kdy voliči obmění třetinu horní parlamentní komory, se uskuteční ve dnech 2. a 3. října a v případném druhém kole 9. a 10. října. Klání se koná i ve dvou volebních obvodech, které zahrnují část Prahy západ.

Voliči budou rozhodovat ve volebním obvodu 18, pod který spadá celý okres Příbram, část okresu Benešov a část okresu Praha západ. Z Prahy západ tento volební obvod zahrnuje kupříkladu Mníšek pod Brdy nebo Davli.

O křeslo v senátu za Kolínsko svede souboj 11 kandidátů

O přízeň obyvatel se utkají stávající senátor Jiří Burian (ODS), který obhajuje mandát, Jindřich Havelka (KSČM), Stanislav Holobrada (ČSSD), Simona Luftová (Piráti), Petr Štěpánek (STAN), Václav Švenda (TOP 09), Jiřina Rosáková (Zelení a hnutí Senátor 21) a Jiří Novotný (SPD).

Část ohraničená Okoří či Statenicemi

Pod volební obvod 30 spadá jižní část okresu Kladno a severní část okresu Praha západ ohraničená obcemi Okoř, Lichoceves a Statenice. Pod obvod dále spadají tyto obce Prahy západ: Holubice, Horoměřice, Libčice nad Vltavou, Roztoky, Svrkyně, Tursko, Úholičky, Únětice a Velké Přílepy.

O voličskou přízeň se tam ucházejí stávající senátor Jiří Dienstbier (koalice ČSSD, Zelených a hnutí Budoucnost), který mandát obhajuje, Petr Bendl (ODS), který byl v minulosti ministrem, poslancem a středočeským hejtmanem, či Markéta Frölichová (STAN).

Do senátu za Karlem Čapkem. Začala putovní výstava nejvýznamnější osobnosti meziválečné české společnosti

Dále se ve volebním obvodu číslo 30 budou o voličské hlasy ucházet Jiří Landa (Trikolóra), Adél Šípová (Piráti), Michaela Vojtová (ANO), předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) a bývalý náměstek ministra financí pro oblast majetku státu a regulaci hazardních her Ondřej Závodský (koalice KDU-ČSL a TOP 09).

Přivýdělek v okrskových komisích

Senátní volby skýtají i zajímavý přivýdělek pro členy okrskových volební komisí. Zájemci nahlašují buď politické strany, nebo se mohou přihlásit sami v jednotlivých obcí, které je – pokud bude ještě místo – do příslušné komise umístí. Volby se konají v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Společně se senátními se konají i volby krajské, takže možnost být v komisi je i v obcích, kde senátní volby letos nejsou. Žádné volby se nekonají jen v části Prahy, kde se letos volí do jen ve třech senátních obvodech (Praha 1 a 7, Praha 5 a širší Praha 9).

Lidé v okrskových volebních komisích by měli brát víc, říká Svaz měst a obcí i místostarosta Úval

V komisi může být člověk nezávisle na trvalém bydlišti. Členové, dle domluvy, přicházejí do volební místnosti v pátek asi hodinu před začátkem voleb, v sobotu tak 15 minut předem, přičemž odcházejí poté, co komise spočítá veškeré hlasy.

Členovi okrskové volební komise náleží zvláštní odměna ve výši 1800 korun, místopředsedovi a zapisovateli 2100 korun, předsedovi 2200 korun. V případě konání dalšího kola senátních voleb se odměna zvyšuje o dalších 700 korun pro řadové členy, respektive o 1000 korun pro zapisovatele, místopředsedu a předsedu. Členům komise je též zajištěno občerstvení v podobě vody, kávy, čaje a jídla (v naturáliích nebo stravenkách).

Včera, 16:40
Město Příbram obnovilo linku 800 555 600, na kterou mohou lidé volat zdarma s žádostí o...
Včera, 14:59
Nehoda osobního a nákladního automobilu se stala na Pražském okruhu 20. října ve směru od...
Včera, 08:59
V Příbrami rozjelo provoz nové depo PPL. Nahradilo staré, které už nestíhalo. V době koronaviru se rozvoz...
26.10.2020
V Čelákovicích v okrese Praha - východ zemřel na začátku října motorkář po srážce s...
26.10.2020
V Ohrobci dokončili stavbu nového obchodu a v nejbližších dnech jej nájemce otevře. Mezi podmínkami pro jeho...
26.10.2020
Žáci z Příbramských základních škol se v příštích třech letech naučí ovládat a stavět miniaturní roboty. Spolu...
25.10.2020
Incident mezi cestujícím a řidičem autobusu z poloviny letošního září šetří říčanští policisté. K samotnému...
25.10.2020
Městská část Praha 22 přestala používat aplikaci Praha 22 v mobilu a přešla v komunikaci s občany na "Mobilní rozhlas". Mobilní...
25.10.2020
Na louce u lesa nedaleko středočeské vesnice Hrachov je socha umístěná na ocelovém podstavci. Překvapený...
24.10.2020
Rada Prahy 12 trvá na nesouhlasu s demolicí obchodního centra Sázava, o kterou požádala společnost...
Reklama