Hejtmanka Pecková: Zátěž nemocnic se mírně snižuje, vyhráno ale není

Petra Pecková v krajských volbách na podzim 2020 coby nestranický lídr společné středočeské kandidátky hnutí STAN, KDU-ČSL a SNK ED dovedla volební blok k úspěchu. V pozici hejtmana vystřídala výraznou Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) a hned se s vervou pustila do boje se šířením koronaviru. „Zátěž nemocnic se mírně snižuje, vyhráno ale není,“ říká nyní ve velkém rozhovoru.

Paní hejtmanko, jaká je aktuálně situace ve středočeských nemocnicích? Podařilo se už odvrátit kolaps?

I v těch nejhorších dobách jsme nebyli v situaci, kdy by hrozil totální kolaps. Ale máte pravdu, ve čtrnácti nemocnicích je stále ještě vyhlášen stav hromadného postižení osob, ale to neznamená, že by byly zastaveny třeba urgentní příjmy. Ale na obnovení neurgentní medicíny si asi ještě chvíli počkáme. Zátěž nemocnic se mírně snižuje, vyhráno ale není. Já nechci situaci lakovat na růžovo – zdravotníci jsou vystaveni extrémnímu zatížení a já jim za jejich nasazení z celého srdce děkuji.

I přes drakonická opatření počty nakažených klesají jen velmi pomalu. Čím si to vysvětlujete?

Rychlost poklesu nákazy je pozvolná, opatření se projevují se zpožděním nejméně 14 dnů, více se testuje. Především se ale domnívám, že to jsou jakési cykly, ve kterých epidemie přichází a odchází. Uvádí je i zahraniční literatura.

Hejtmankou kraje jste se stala přímo během koronavirové krize. Jak náročné bylo naskočit do rozjetého vlaku?

Pandemie je něco, co žádné vedení obcí, krajů ani států předtím nezažilo. Nástup do nové funkce, mezi nové lidi, do nových problémů, nastavených procesů, to je náročné vždy a v každé době, ale během tak rozsáhlé krize dvojnásob. Jsem ráda, že se nám podařilo vytvořit funkční týmy, jak krizový štáb, tak očkovací tým, ale i funkční a pevnou koalici, jejíž členové spolu komunikují a normálně a mile spolupracují.

úzkost

Žijeme v době plné úzkostí. Jaké metody fungují?

Přes všechny potíže mám i radost z očkování. Jen kdyby byly vakcíny… Chci poděkovat všem zdravotníkům, dobrovolníkům, členům integrovaného záchranného systému, kolegovi radnímu pro zdravotnictví Pavlovi Pavlíkovi, který společně s krajským koordinátorem pro očkování MUDr. Martinem Polákem jsou hlavními hybateli očkování v kraji, stejně jako Michalovi Bláhovi, který očkování jistí z pohledu IT, dat, statistik a propojení očkovacích center.  A nesmím zapomenout ani na zaměstnance krajského úřadu, kteří komunikují se školami, sociálními i zdravotnickými zařízeními či provozují informační covid linku a odpovídají na dotazy občanů, kteří řeší praktické problémy s registrací, termíny či podmínkami očkování.

Časopis Respekt přinesl reportáž, ve které zmapoval dva vaše pracovní dny. Na první pohled bylo zřejmé, že musíte pracovat velmi dynamicky. Snad ani na vteřinu jste se nezastavila. Je takový každý váš den? A jak se to vůbec dá zvládat?

Jejda, obvykle je to ještě trochu horší! Respekt se mnou trávil dny, kdy jsem původně měla dovolenou, protože děti měly jarní prázdniny. Dovolenou jsem zrušila. Nemocnice vyhlašovaly stav hromadného postižení osob. Mít volno nebylo akceptovatelné. A diář se mi po zrušené dovolené zaplnil jen částečně, takže jsem měla třeba i čas na zvedání telefonů nebo oběd za pochodu. Ani to obvykle během dne není možné. Ale já mám to štěstí, že mám velké množství energie, které se násobí s tím, jaký smysl má práce má. A na velké nasazení jsem zvyklá. Ale přiznávám, že v pátek jsem obvykle opravdu unavená a upínám se k sobotnímu spánku. Přes víkend se ale stihnu dobít. Zatím.

Celorepubliková protikoronavirová opatření stanovuje centrální vláda. Jaké možnosti má hejtman, pokud chce v rámci svého kraje zamezit dalšímu šíření viru? Máte nějaké pravomoci?

Opatření na republikové úrovni přijatá na základě nouzového stavu mohou hejtmani ovlivňovat jen málo. Samozřejmě se snažíme dobře řídit testování a očkování, snažíme se upozorňovat na občasné nesmysly, před jaké jsme postaveni. Snažíme se přesvědčit vládu, aby s námi komunikovala jinak než prostřednictvím médií a snažíme se k lidem dostat to, co nám je oznámeno obvykle na poslední chvíli. Roušky, respirátory, testy, informace…. My jsme ti, kteří jsou spojovacím článkem mezi státem a obcemi a občany. Naštěstí na straně obcí třeba u nás ve Středočeském kraji mám skutečné partnery.

Podle expertů bylo klíčové v první řadě naočkovat nejvíce ohrožené skupiny obyvatelstva, konkrétně klienty domovů seniorů a jejich zaměstnance. Jak to vypadá ve Středočeském kraji?

Všechny statistiky ohledně očkování jsou dostupné na našem speciálním webu https://ockovani.kr-stredocesky.cz/Report-Ockovani. V tuto chvíli máme naočkováno patnáct tisíc zdravotníků, devět tisíc pracovníků v sociálních službách a 531 pracovníků v kritické infrastruktuře. Dokončujeme očkování klientů i zaměstnanců domovů seniorů – tedy těch, kteří o očkování projevili zájem. V této oblasti tedy už máme už naočkovány všechny, kteří naočkování být chtěli. A ve věkové kategorii 80+ máme naočkováno už 67 procent všech občanů.

 

Jaký má Petra Pecková vztah s premiérem Andrejem Babišem?

Funguje komunikace s vládou?

Proč hejtmanka uspořádala testování na covid-19 ve školách?

Pokračování rozhovoru naleznete na www.nasregion.cz již ve středu v devět hodin.

Dnes, 04:00
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
9.4.2021
Pokud má zaměstnanec jakékoliv pochybnosti o postupu zaměstnavatele, ať se jedná o pozastavení výroby nebo...
8.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
8.4.2021
Ve středu 7. dubna byla spuštěna sbírka trvanlivých potravin, drogerie a hygienických prostředků v Horních...
8.4.2021
Vyhlídka Paraplíčko stojí v srdci Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko nad soutokem Rakovnického potoka a řeky...
7.4.2021
Premiér Andrej Babiš (ANO) o ní v minulosti řekl, že způsobuje chaos. Pak se jí...
6.4.2021
Ve Slaném na Kladensku dnes začala oprava klíčové křižovatky, kterou prochází průtah městem. Práce budou...
Černošice staniční budova
6.4.2021
Starosta Černošic Filip Kořínek reagoval pro Náš REGION na slova ministryně financí Aleny Schillerové, která...
5.4.2021
Vokovický rybník je klasický rybníček na návsi. Leží na Litovickém potoce mezi Libockým rybníkem a...
3.4.2021
V březnu byla zahájena oprava mostu na Litavce v katastru Čenkova.
3.4.2021
Zemřel jako jedna z nejvlivnějších osobností tehdejší Evropy. Ke svému ohromnému majetku a vlivu přišel...
Reklama