Co se událo a co se děje ve stavu nouze v Kutné Hoře

šití roušek v kavárně po zavírací době

Je to již více než týden, kdy vláda vyhlásila stav nouze jako opatření proti šíření koranavirové infekce. Událost zcela nová pro všechny občany země. Obrysy našich životů se rozmazaly, co včera platilo, dnes neplatí a nevíme, co bude platit zítra. Informace střídá informaci. Pojďme se krátce podívat na některé události uplynulých dnů.

Po počátečním překvapení a určité snaze zachovat, co nejvíce funkcí města, přicházela další a další omezení. V hektickém čase se podařilo vyřešit celou řadu služeb a předat celou řadu informací.

Pomoc seniorům

Na webových stránkách města jsou denně aktualizovány zprávy, nařízení a opatření, ale i informace o možnostech pomoci zejména seniorům. Pomoc s nákupy a donáškou léků nabídla Oblastní charita Kutná Hora, Česká pirátská strana i kutnohorští skauti. Funguje linka tísňové pomoci seniorům a zdravotně postiženým Život Plus. Dokonce je nabídnuta i pomoc s venčením psů od Nadačního fondu Pes v nouzi. Informace lze od poloviny týdne získávat také pomocí Mobilního rozhlasu, do něhož se lze zdarma registrovat na kutnahora.mobilnirozhlas.cz. Aktuální informace jsou občanům sdělovány také pomocí místního rozhlasu.

Praktická pomoc – roušky

Nedostatek roušek se pokusila řešit velká řada dobrovolníků. Zásadní koordinaci převzalo Dobrovolnické centrum Oblastní charity Kutná Hora. Vedoucí centra, Jindřiška Vinická k tomu řekla:  “ Funguje nám to jako taková malá manufaktura. Všichni pracují doma nebo na svých pracovištích, jedni stříhají, druzí žehlí, třetí šijí  Já tu funguji jenom jako koordinátorka a distributorka. Látky jsme dostali od dárců, přímo z nemocnice nebo lidé přinesou hotové roušky ze svého materiálu.“ Ve čtvrtek ráno se počet roušek distribuovaných do kutnhohorské nemocnice a na městský úřad pohyboval kolem 500 kusů. Podobně šije i Rodinné centrum Kopretina, odtud řádově několik desítek roušek odešlo do Alzheimercentra ve Filipově a do domova důchodců v Čáslavi. „Prosím, napište, že všem dobrovolníkům moc děkujeme“, zdůraznila paní Vinická.

Pomoc pro Čáslav nabídli i dobrovolníci z kutnohorského Křesťanského společenství.

Zajímavou nabídku učinila Tvůrčí dílna Kafírnictví, kde k dortu a kávě  s sebou již od úterý nabízeli roušku zdarma.

Psychologická pomoc

Kromě výše uvedené pomoci Života Plus, nabízí všem občanům také Linka důvěry z. s. Povídej. „Doporučujeme, aby občané neváhali v této po všech stránkách náročné době využít také službu telefonické krizové pomoci, kde je prostor sdílet s odborníky, co se mi děje, jak se cítím, co potřebuju, co mě děsí a co můžu udělat nebo nedělat. Stále se zvyšuje počet lidí, kteří jsou v karanténě nebo zůstávají doma z jiných důvodů v návaznosti na epidemii. Někteří s blízkými, jiní i zcela sociálně izolováni. Nejen tito, ale i obecně citlivější lidé mohou současnou situaci kolem virového onemocnění vnímat jako tísnivou. Je to konec konců neviditelný nepřítel a to má svá úskalí. Jistě má každý z nás nějaký svůj recept, jak se tomu bránit a přesto je dobré mít v záloze přítele na telefonu. Je dobré vědět pro sebe nebo i někoho blízkého, že se dá volat, když se psychicky cítíme špatně na Linku důvěry v Kutné Hoře 327 511 111 od pondělí do pátku od 8.00 do 22.00. Nebo můžete napsat na mail [email protected]“, uvedla Mgr. Eva Bicanová ve svém sdělení. Zároveň odhaduje, že počet volajících bude přibývat s délkou opatření, kdy se mimořádný stav stane každodenní situací, mohou se dostavit tzv. ponorkové pocity i existenční starosti.

Duchovní pomoc

Bohoslužby pro veřejnost ve všech kostelech byly zrušeny. Duchovní jsou k dispozici na telefonu, mají možnost zajít za daných podmínek do nemocnic.

Římskokatolická farnost informovala na svých stránkách o všech možnostech, které věřícím nabízí. Je to například přenos z nedělní a sváteční mše z kostela sv. Jakuba.

Z nejvyšší věže ve městě z kostela sv. Jakuba se každé poledne rozezní zvon, na který si  občané města vybrali před třemi lety ve veřejné sbírce. „Pán je s vámi, nebojte se“, sděluje nápis na zvonu a tuto skutečnost připomíná i hluboký tón nesoucí se městem.

 

 

Dnes, 16:30
Aktualizováno: Krizový štáb Středočeského kraje vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou začal distribuovat první část dezinfekčních...
Dnes, 16:04
Na novém úseku karlovarské dálnice D6 tvořícím obchvat Řevničova na Rakovnicku už stojí klíčový most...
Dnes, 13:05
P+R parkovací dům na Černém Mostě postaví pro pražský magistrát za 498,8 milionu korun bez...
Dnes, 11:16
Čapkovu vilu na Vinohradech čeká rekonstrukce. Pro návštěvníky se ke komentovaným prohlídkám otevře v létě.
Dnes, 08:48
Zápis dětí proběhne ve všech základních školách podle školských obvodů, stanovených obecně závaznou vyhláškou Statutárního...
Dnes, 07:45
K padesátému výročí úmrtí skvělého výtvarníka, ilustrátora a loutkáře Jiřího Trnky byla v Galerii středočeského...
Včera, 18:59
Pražský magistrát společně s portálem GoOut spustil na podporu kulturních institucí projekt vstupenek na Nic....
Včera, 18:02
Příbram snižuje o polovinu nájemné podnikatelům, kteří mají provozovny v městských objektech. Opatření platí ode...
Včera, 16:06
Praha je hospodářským centrem státu a její ekonomický výkon tvoří stabilně přibližně čtvrtinu hrubého domácího...
V Horoměřicích se do distribuce roušek pro seniory zapojili všichni zaměstnanci obecního úřadu.
Včera, 15:56
V době šíření koronavirové infekce jsou v plné polní i radnice na Praze západ. V...
Reklama