Hřiště, vyhlídka a sběr odpadních tuků. Lidé z Prahy 22 rozdělili milion

Lidé z dvaadvacáté městské části vybrali nápady, které má město podpořit milionem korun z rozpočtu. V hlasování, do kterého se zapojilo 985 lidí, vybrali vylepšení dětského hřiště, sběr odpadních jedlých tuků, vyhlídku a hřiště pro minigolf. Rada města rozhodla, že bude postavena i zážitková stezka pro bosé nohy.

Ze sedmi návrhů ve druhém ročníku participativního rozpočtu Milion pro Prahu 22 se jich uskuteční pět. Rozhodla o tom rada města, má na to podle pravidel jeden rok, tedy do dubna 2022.

„Základní princip participativního rozpočtu a mechanika zůstávají stejné i letos. Rada městské části nejprve vyčlení v rozpočtu milion korun. Občané následně dostanou možnost přijít s vlastními návrhy, které po odsouhlasení postoupí do veřejného hlasování,“ uvedla za radnici Petra Vaňková při vyhlášení.

Největší ohlas u lidí získal nápad na vylepšení hřiště v Hájku, získal 421 hlasů. Na projekt půjde bez koruny 300 tisíc a nebyl konkretizován. Na hřišti by měly být upraveny nevyhovující povrchy, přibít by mohla například lezecká stěna tak, aby bylo hřiště atraktivnější i pro větší děti.

Z ministra ředitelem, Prymula si postaví nový pavilon v Říčanech

Druhý v pořadí se 408 hlasy se umístil nápad na sběr odpadu z jedlých olejů a tuků. V Uhříněvsi, Hájku a Pitkovicích tak ke stávajícím popelnicím přibydou i kontejnery, do kterých budou moci lidé odkládat v prázdných PET-lahvích použité tuky a oleje. Projekt počítá s nákladem 50 tisíc korun.

Celkem 331 hlasů získal návrh na vybudování vyhlídkového místa na valu Metrans. Má se jednat o menší, vyvýšené dřevěné vyhlídkové místo, které bude umístěné na vrchu zemního valu mezi Uhříněvsí a Petrovicemi. Jeho vybudování by mělo stát 285 tisíc korun.

Minigolfové hřiště v Pitkovicích získalo podporu v podobě 329 hlasů, hřiště má umožnit lidem vyzkoušet si hraní golfu v mini verzi. Návrh s 10 dráhami by si vyžádal plochu 400 metrů čtverečních, počítá s rozpočtem 193 tisíc korun.

Posledním návrhem je zážitková stezka pro bosé nohy v Pitkovicích. Tu vybrala rada města kvůli vyčerpání finančních prostředků vyhrazených na projekty.  Zážitková stezka bosou nohou má měřit 12 metrů a spočívá s možností projít stezku bosou nohou po různých površích jako šišky, písek, oblázky, kůru, jehličí, kamínky a větvičky. Projekt získal podporu 217 hlasu a počítá s částkou 101 tisíc korun.

Noční puč na radnici Prahy 22. „Uhříněveské Palermo,“ říká senátor Kos

V dubnu bylo také dokončeno dětské hřiště v Uhříněveské Saturnově ulici, kde vzniky v roce 2007 bytové domy bez herních prvků pro děti.

„Základem pro jeho vznik byl první ročník participativního rozpočtu, kdy projekt získal úvodních 300 tisíc korun a městská část poté přidala necelý 1 milion korun, aby mohlo hřiště v tomto rozsahu vzniknout. Hlavními iniciátorkami vzniku byly místní maminky, kterým zde podobné hřiště chybělo,“ uvedl exstarosta Vojtěch Zelenka.

Na hřiště s několika herními prvky museli rodiče a děti čekat 14 let. Podle Zelenky se jeho předchůdci o podobné projekty nezajímali. Generální rekonstrukcí má projít ještě školní hřiště ZŠ Jandusů.

30.4.2021
Od začátku dubna uvízli v síti policistů jižně od Prahy čtyři muži, kteří řídili přes...
27.4.2021
Že za zvláštním způsobem jízdy řidiče Dacie Logan není vůle v řízení ale alkohol, bylo...
27.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
27.4.2021
Do křesla šéfa Nemocnice AGEL Říčany nově usedl exministr zdravotnictví profesor Roman Prymula. Jeho hlavním...
21.4.2021
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
15.4.2021
Divočáci zplundrovali louku se stovkami vysázených stromů u dolnobřežanského hřbitova. Myslivcům se zvěř vymyká z...
Sázení třešňové aleje u Čihadla nad Točnou
8.4.2021
Šestnáct třešní bylo nedávno vysázeno kolem polní cesty nad Točnou u Čihadla. Doplnily tak pět...
1.4.2021
V době celoplošného lockdownu určitě přijde vhod knížka. Náš REGION proto oslovil několik knihoven na...
27.3.2021
Na návrh opozičního zastupitele Martina Langmajera (ODS) odvolali zastupitelé Prahy 22 na nočním jednání 24....
26.3.2021
Méně cestování a více práce z domova. I to jsou změny, které sebou nese „doba...
25.3.2021
Radnice pražské městské části s číslem 22 řeší zapeklitý problém. Ačkoliv pravidelně doplňuje do stojanů...
Reklama