mapa regionů
zavřít mapu

První zmínka o Jeseníku sahá hluboko do minulosti, je z roku 1088. V základní listině Kapituly Vyšehradské se píše, že král Vratislav II. daroval téže kapitule zdejší poplužní dvůr s kovářem.
Do 16. století patřil menším šlechtickým rodům, například pánům z Adlaru, v 16. století se stal majetkem rodu Křineckých z Ronova, ale už koncem 17. století byl majetek Křineckých prodán Morzínům a v době pobělohorské se obec stala nakrátko majetkem Alberta z Valdštejna.
Hrubý Jeseník se původně skládal ze dvou osad, Jeseníku a Jeseníčku, který ležel pod zámkem Ronovem a později splynul s Oskořínkem. Ve 14. století zde byl farní kostel pro Jeseník, Oskořínek, Ronov, Nový Dvůr a Jíkev.
Po devastující třicetileté válce se stali správci zdejší fary nymburští dominikáni. Původní fara byla obnovena v 18. století, nová fara, kterou stavělo pět zedníků a dva pomocníci a stavba trvala jenom jeden rok, je z roku 1900.
Jesenický kostel, který byl postaven v polovině 14. století, je zasvěcen sv. Václavovi, přičemž jeho dnešní podoba je z roku 1769.
Škola byla v Jeseníku už od poloviny 17. století, nakrátko sice byla přeložena z neznámých důvodů do Ronova, ale do obce se vrátila zpět v roce 1798.
A ještě připomeňme, že jméno Jeseník vzniklo příponou –ik ze slova Jesenny, což znamená vrch porostlý jasanovým hájem.