Kajgr: Vařekova rodina mi vyrobila škodu 250 milionů korun

Převzetí firmy Kajgr prodej pneu a.s. Jindřichem Vařekou starším (ⴕ 90) odstartovalo letitý spor mezi Františkem Kajgrem a rodinou Vařeků. Ten nabírá na obrátkách. Krajský soud v Praze nepravomocně zamítl nároky Filipa Vařeky. Do sporu se ostře vložil i bývalý starosta, dnes radní Příbrami Jindřich Vařeka.

Letitá kauza začíná u firmy Kajgr prodej pneu a.s., kdy Jindřich Vařeka starší půjčil Františku Kajgrovi peníze na investice. Zárukou za to měly být akcie Kajgrova pneuservisu. Půjčka se však později stala branou pro nepřátelské převzetí pneuservisu prostřednictvím insolvenčního řízení a postupně také soukromého rodinného majetku Františka Kajgra. Soud už jednou nepravomocně rozhodl o tom, že právo stojí na straně Františka Kajgra. Dnes již zesnulý Jindřich Vařeka starší se ale tehdy proti rozhodnutí soudu odvolal a do dnešního dne případ neskončil. Zdržovací taktika Vařeky v podobě nového právního zastoupení celý případ protáhla. Mezitím František Kajgr přicházel o svůj majetek v nedobrovolných dražbách za účasti Vařekova vnuka Jana Šimka.

František Kajgr: Jdou přes mrtvoly, nevím, co můžu očekávat

Příběh zašmodrchaný tak, jak umí obchodní právo být, se však začíná rozmotávat. Poslední rozsudek Krajského soudu v Praze z 15. října 2019 má redakce k dispozici. Soud v něm zamítl žalobu podanou Filipem Vařekou jako nástupcem zesnulého Vařeky, na insolvenčního správce. František Kajgr byl pouze vedlejším účastníkem žaloby na straně žalovaného. Filip Vařeka se v žalobě domáhal vyloučení 60 kusů akcií Kajgr prodej pneu, a.s. ze soupisu majetkové podstaty dlužníka, tedy Františka Kajgra.

Lidsky řečeno, Filip Vařeka v tomto sporu tvrdí, že akcie Kajgr prodej pneu a.s. patří jemu, insolvenční správce Kajgra a Kajgr sám tvrdí, že ne, s čímž se podle informací z rozsudku ztotožňuje i Krajské státní zastupitelství v Praze. Pokud soud odmítl vyloučit akcie z insolvenčního řízení, je to dobrá zpráva pro Františka Kajgra, protože akcie pneuservisu jsou klíčem k majetku a nezůstanou Vařekovi bezpečně v kapse.

Rozsudek samotný však přináší více zajímavých informací o nejasnostech při prokazování. „Další nesrovnalost ve skutkových zjištěních soudu a odůvodnění rozsudku spatřuje odvolací soud v tom, že si neměl svědek Jan Šimek v podstatě na nic vzpomenout, ačkoliv ve své svědecké výpovědi, jež je zaznamenána v protokolu o jednání, podal přehled o jednotlivých krocích Jindřicha Vařeky a dlužníka, jimž byl přítomen, přičemž soud zároveň zpochybnil jeho výpověď i z důvodu, že měl jako jediný slyšet výrok Jindřicha Vařeky, že ‚společnost nyní přebírá‘, byť nebyl přítomen uzavření smlouvy o prodeji akcií a toliko viděl předání akcií.“

Do hry vstupuje politik

Po zveřejnění informací o soudním rozhodnutí Reportéry ČT následovala ostrá reakce bývalého starosty a dosavadního radního Příbrami Jindřicha Vařeky.

„Na straně jedné si půjčoval, jako kdyby měl zítra umřít, a na straně druhé sponzoroval milionovými částkami hned tři fotbalové kluby. To bylo vůči všem věřitelům nejenom silně neetické, ale svědčí to o jisté slaboduchosti, která podnikání nesvědčí,“ uvedl v rozhovoru pro příbram.cz Jindřich Vařeka a pokračoval stejně ostře. „Kdysi, před léty na mne na ulici před firmou vybafl člověk, který se představil jako pan Kajgr, a jal se mi vyhrožovat, že pokud mu nepomůžu, zostudí mne na veřejnosti. Vůbec jsem nerozuměl tomu, co mi říká, vyhodnotil jsem tedy toto setkání jako srážku s šílencem a pustil jsem to z hlavy.“

„Na celé záležitosti je nejděsivější představa toho, jak lze naprosto jednoduchý případ člověka, který obral své věřitele o více než 100 milionů korun, otočit a obrátit hněv lidu proti jednomu z mnoha poškozených. To celé jenom proto, aby bylo možné pomocí několika nemotorně pospojovaných oslích můstků plivnout až na Babiše,“ uvedl v rozhovoru Vařeka. Dodejme, že totožný text vyšel i v týdeníku Periskop.

Pan Kajgr se cítil být zněním tohoto rozhovoru pobouřen. „Zejména exstarosta Příbrami Vařeka vždy tvrdil, že Kajgra ani jeho rodinu vůbec nezná, celý případ vůbec nezná a vše je pouze věcí jeho otce. Až nyní, po vynesení zatím nepravomocného rozsudku Krajského soudu v Praze, proti kterému se ihned odvolali, určujícím, že akcie firmy Kajgr prodej pneu a.s. patří stále do vlastnictví Kajgra, náhle exstarosta Vařeka otočil. Jak se říká, jaký otec, takový syn (otec bolševik a potvrzený estébák s tomu odpovídajícími morálními a podnikatelskými vlastnostmi a dovednostmi, neznající slova poctivost a pravdomluvnost), rychle přispěchal zachránit, co se ještě dá, a tak vystoupil na internetu – hlásné troubě příbramské radnice – Příbram.cz a nakydal fůry špíny na moji osobu, ČT i novináře vůbec,“ uvedl František Kajgr v prohlášení zaslaném redakci Našeho REGIONU.

„Exstarosta Vařeka, i když mě dosud, jak tvrdí, neznal, zde náhle prozřel, popsal mě jako šílence a slaboduchého člověka. Snaží se všemi způsoby o moje znevěrohodnění jak výkřiky o mém duševním zdraví, tak o jimi podaném trestním oznámení, že jsem si údajně ze své vlastní firmy ukradl peníze,“ pokračuje Kajgr.

„Exstarostou uváděné děje a částky údajných dluhů jsou zcela nepravdivé, zmanipulované a účelově předkládané tak, aby zakryly skutečnost po jejich nepřátelském převzetí firmy, tzn. odvedením pozornosti právě od manipulací a podvodů připravených Vařekou starším a realizovaných jeho pomocníky Šimkem a Limpouchem,“ reagoval Kajgr na Vařekovo prohlášení o stomilionových dluzích a údajích v obchodním rejstříku.

Podle Františka Kajgra právě Vařeka st. připravil s pomocníky celý podvod s akciemi firmy a nepřátelské převzetí firmy, pozdějším vytunelováním a vytvořením fingovaných dluhů. „Tímto pečlivě a sofistikovaně připraveným podvodem jsme přišli o veškerý firemní, ale i soukromý majetek a udělal z nás, slušné a dobře zabezpečené rodiny – bezdomovce, bez jakýchkoliv prostředků a majetku,“ napsal Kajgr.

„Ke svému rozhovoru navíc připojil jednu jedinou stránku z celého balíku doprovodných smluv o našem připravovaném vzájemném majetkovém vypořádání. Poznámka v tomto přiloženém prohlášení o zápisu z obchodního rejstříku dne 17. 6. 2014, o omylu v zápisu, navíc usvědčuje Vařeku st. a Šimka z manipulací s účastí ve vedení firmy Kajgr prodej pneu a.s., protože se oba nechali k tomuto datu vyškrtnout v rejstříku z vedení společnosti a Šimek se až po podpisu tohoto prohlášení po 27. 6. 2014 nechal znovu zapsat jako jednatel ukradené společnosti,“ dodal Kajgr.

„Vařekova rodina vesele vydělává v našich bývalých, údajně špatných a zadlužených provozech a využívá i veškerý náš soukromý majetek – mimochodem naši chatu si ve zmanipulovaných dražbách insolvence odkoupilo a ihned od základů přestavělo exstarostovo příbuzenstvo,“ dodává. Pro přehlednost dodejme, že Kajgrův pneuservis dnes funguje dále pod názvem Pneu Tiger, ve kterém jako statutární orgán figuruje Jan Šimek.

„Skutečnost a pravda je zcela jiná, pane exstarosto. Výše škody, kterou svým protiprávním jednáním vytvořila dosud vaše rodina a pomocníci mně a mojí rodině je 250 milionů korun. Věřím, že žijeme v právním státě, kde nemůže být normou lhaní, krádeže a podvody oligarchů, a pravda, i v tomto našem případě, konečně po sedmi letech zvítězí. Věřím ve spravedlnost, a právě ne vy, ale jen soudy a policie rozhodnou,“ uzavírá Kajgr.

Včera, 17:00
Do zastupitelských lavic ve Středočeském kraji se posadí šest úspěšných kandidátů z Příbramska. Ti pochází...
Včera, 10:40
Řidič vozidla Mercedes Benz se zřejmě na poslední chvíli rozhodl natankovat. Ve vysoké rychlosti sjel...
14.10.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
14.10.2020
Pečující na Berounsku, Dobříšsku a Hořovicku mohou zdarma využít zajímavé nabídky. Uvádíme ty, které jsou...
9.10.2020
Některé sokolovny v republice se kvůli riziku koronavirové epidemie uzavřely pro cvičence. A to i...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
4.10.2020
Do 2. kola senátních voleb v obvodu Příbram postoupili Petr Štěpánek (STAN) a dosavadní senátor...
2.10.2020
Ve Středočeském kraji požádalo o hlasování do přenosné volební schránky 336 lidí, kteří jsou kvůli...
1.10.2020
Soutěž Odpadový Oskar vyhodnocuje množství směsných odpadů, které vyprodukují občané jednotlivých obcí. Krajský primát v...
30.9.2020
V nadcházejících senátních volbách kandiduje v příbramském obvodu také Petr Štěpánek. S Příbramskem je spojený...
30.9.2020
Mnohaletá snaha Ekologického centra Orlov vyvrcholila oficiální certifikací Národního geoparku Barrandien (NGB), který se tak...
Reklama