Kapka dezinfekce na osobu, ochrana obyvatel v podání hejtmanky Jermanové

Aktualizováno: Krizový štáb Středočeského kraje vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou začal distribuovat první část dezinfekčních prostředků, které mají zpomalit šíření koronaviru. Jenže v praxi to vypadá tak, že dodané množství vychází v mililitrech na osobu. Hejtmanka se ale brání, desinfekci dodávají do obcí dobrovolně, nad rámec povinností.

Byla nám doručena dezinfekce od Středočeského kraje. Celkem 29 litrů. To vychází cca 2,9 mililitru na jednoho trvale hlášeného občana, potvrdil redakci starosta Jesenice u Prahy Pavel Smutný.

„Jako obec s rozšířenou působností zajišťujeme redistribuci. Třeba na Dolní Břežany vyšlo deset litrů, na osobu zhruba 2,5 mililitru,“ řekl Smutný a dodal, „naštěstí jsme objednali 2000 litrů na vrub města a do každé domácnosti se budeme snažit doručit alespoň půl litru.“

Množství potvrdil starosta Dolních Břežan Věslav Michalik. „Chápu, že fakt děláme všichni, co umíme. Ale tohle není ani úsměvné. Kdo se spolehl na Středočeský kraj, splakal nad výdělkem. My jsme to neudělali a udělali jsme dobře. Do každé domácnosti roznášíme půllitr účinné dezinfekce i s rozprašovačem. A pak budeme průběžně doplňovat,“ uvedl starosta Michalik.

Podobnou zkušenost má i starosta Vestce, kde od kraje dostali čtyři litry dezinfekce na obec. „Pro nás to vychází na 1,48 mililitru na obyvatele. Ty čtyři litry jsou tak na jedno umyvadlo technických služeb,“ řekl starosta Tibor Švec.

Vestec už zahájil výdej dezinfekce občanům s trvalým pobytem. Pro každého občana má Vestec připraveno půl litru dezinfekce. „Pro obyvatele jsme nakoupili vlastní dezinfekci, máme dostatečnou zásobu,“ dodal Švec.

„Jde o desinfekci, kterou kraj sám nakoupil, zaplatil a distribuoval na obce s rozšířenou působností, aby je dál předaly do menších obcí. Bylo to nad rámec našich povinností jako vstřícný krok obcím a městům. Dodávky do obcí, pokud o ně bude zájem, budou dále pokračovat a jakmile bude mít k kraj dispozici desinfekci v dostatečném množství,“ vysvětluje hejtmanka Jermanová Pokorná.

„Je nám jasné, že z této naší zavážky nemohou obce saturovat potřeby všech domácností svých obyvatel, nicméně i toto množství může pomoci k pokrytí obecních potřeb v rámci veřejně přístupných míst. Tak jako kraj výhradně nespoléhá na dodávky ochranných pomůcek a desinfekce od státu, je i odpovědností obcí, aby svými silami saturovaly některé obecní potřeby,“ dodává.

Nemocnice na Bulovce

ČVUT vyrobilo robota na testování vzorků na koronavirus

Kapka ke kapce

Podle informací krizového štábu bylo k dispozici k převzetí 5000 litrů dezinfekce na HZS v Benešově po pětilitrových baleních. Obce s rozšířenou působností si je budou přebírat po předchozím vyzvání. Další dodávky budou přicházet postupně tak, jak je bude dodavatel navážet na sklad. Z celkové dodávky aktuálně objednaných dezinfekčních prostředků je plánováno pro potřeby obcí s rozšířenou působností a jejich obcí několik desítek tisíc litrů dezinfekce.

„Dostal jsem zprávu od paní hejtmanky Středočeského kraje. Oznamuje nám starostům, že Středočeský kraj zakoupil 60 tisíc litrů dezinfekce. Je to méně než jeden velký panák na hlavu,“ komentoval Věslav Michalik.

Vedení kraje v minulých dnech čelilo kvůli organizaci a nedostatku ochranných pomůcek kritice, na špatnou situaci si v otevřeném dopise stěžovala například i záchranářka ze Zdib.

„Na našem stanovišti máme v tento okamžik jeden, ano jeden respirátor a tři balíčky kompletních ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi. To shledávám jako nedostatečné. Obyčejné chirurgické roušky máme z vlastních zdrojů, koupené ještě před obdobím klasické chřipky, a to v omezeném množství. Ani ty nám naše organizace neposkytla. Nejsme nijak chráněni,“ napsala záchranářka Brožová hejtmance. Podle ní slova díků od hejtmanky nestačí.

Starosta Roztok u Prahy a místopředseda TOP 09 Jan Jakob kvůli tomu hejtmanku vyzval k odstoupení. „Jaroslava Pokorná Jermanová by měla okamžitě rezignovat. Na nedostatek manažerských schopností jsme si u paní hejtmanky bohužel už zvykli. Na nedostatek empatie k záchranářům, kteří denně nasazují své zdraví, si zvyknout nehodláme,“ prohlásil Jakob.

Hejtmanka Pokorná Jermanová tvrdí, že všichni záchranáři ochranné pomůcky mají. Problém je podle ní v tom, že nejsou plné sklady, ale zásobuje se takzvaně just in time, tedy ve chvíli, kdy je potřeba.

„To ale není pravda, jak svědčí případy záchranky z Mnichova Hradiště nebo stav, kdy obce a města zásobují záchranku ochrannými pomůckami přímo, jako je tomu třeba v Dolních Břežanech,“ uvedl starosta Úval Petr Borecký.

Podle Boreckého by se měla hejtmanka starat o zajištění základních potřeb lidí v první linii a občanů středních Čech a až pak péči o vlastní PR (pozn. redakce: budování mediálního obrazu). „Koukněte se jinam, jak se to dělá. Třeba do Libereckého, Moravskoslezského nebo Pardubického kraje,“ napsal starosta hejtmance.

S přispěním ČTK

K úmrtí sestry z Thomayerovy nemocnice přispěl stres z obvinění

 

Dnes, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
Dnes, 12:20
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
Včera, 17:51
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
Včera, 13:35
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
Včera, 12:58
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
Reklama