Karlštejn loni navštívilo 215.000 lidí, meziročně o 10 procent méně

Hrad Karlštejn na Berounsku loni navštívilo 215.000 lidí, meziročně o deset procent méně. Pokles mohl souviset s počasím a také fámami o uzavření památky během plánované rekonstrukce, uvedl dnes kastelán Lukáš Kunst.

Návštěvnost Karlštejna dlouhodobě osciluje kolem čísla 235.000. Kunst připomněl, že loni v létě byla velká vedra, která se vždy nepříznivě projeví v počtech turistů. Svou roli podle něj sehrála i stavební obnova hradu spojená s budováním nového návštěvnického centra.

„Ačkoli vlastní stavba na hradě ještě nezačala a provoz není a nadále během prací ani nebude nikterak omezen, objevují se stále v médiích fámy o jeho uzavření. To samozřejmě některé návštěvníky odradí,“ uvedl kastelán.

Jedna z nejstarších značených turistických cest středních Čech nese jméno cestovatele Vojty Náprstka

Rozsáhlou rekonstrukci přitom může Karlštejn z hlediska návštěvnosti naopak využít. „Pokud to stavba jen trochu dovolí, rádi bychom nabídli ve spolupráci se stavební firmou a odborníky z Národního památkového ústavu příležitostné specializované prohlídky stavby, protože to bude rozhodně zajímavá věc,“ řekl Kunst.

Cílem oprav je obnova chátrajících přízemních, suterénních a sklepních prostor Císařského paláce, arkádového přístavku, skalního sklepa a východní části hradního purkrabství, kde bude zřízeno návštěvnické centrum. Renovace čeká také užitkovou zahradu na jižním parkánu a inženýrské sítě. Výběr stavební firmy se ale zkomplikoval a soutěž na rekonstrukci za více než 120 milionů korun se musela opakovat.

Letos budou na Karlštejně bez omezení přístupné všechny tři okruhy včetně kaple svatého Kříže. Hrad také zopakuje loňskou úspěšnou novinku, specializovanou prohlídku Na kafe s kastelánem, jejíž součástí je občerstvení na ztichlém večerním nádvoří. „Nebude chybět ani další mimořádná prohlídka Posvátné prostory večerního Karlštejna, edukační program pro děti Kaple svatého Kříže, pravidelné středeční Večerní putování hradem s překvapením, Hradozámecká noc a další,“ uvedl Kunst.

Od února a pravidelně pak každý první víkend v měsíci si budou návštěvnici moci projít hrad vlastním tempem a prohlídky prvního okruhu tak budou bez průvodce. „Vycházíme tak vstříc častým žádostem veřejnosti o tuto formu prezentace. První okruh je také tím jediným, kde je prohlídka bez průvodce možná,“ dodal kastelán.

Gotický hrad založil Karel IV. v roce 1348. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi.

ČTK

Dnes, 18:10
Jelikož z požářiště vycházel hustý černý dým, který směřoval na obce Hřebeč a Buštěhrad, povolal...
Dnes, 17:11
V Mladé Boleslavi má vzniknout sociální a integrační centrum pro cizince. Pomůže jim orientovat se...
Dnes, 14:59
Výtvarně originální pojetí učebnice Jana Amose Komenského, od jehož úmrtí letos uplyne 350 let, představuje...
Dnes, 13:20
Obyvatele Kladna nejvíce zajímá doprava, město letos chystá sérii setkání, na kterých sbírá v jednotlivých...
Dnes, 11:11
S žádostí o poskytnutí finanční pomoci formou neinvestiční dotace se na Středočeský kraj obrátila předsedkyně...
Včera, 19:10
V provizorním operačním a informačním středisku si všichni návštěvníci mohli vyzkoušet, jak správně událost nahlašovat.
Včera, 17:50
Dalším případem pytláctví, kdy padli dva jeleni, se zabývají rakovničtí kriminalisté.
Včera, 17:11
Blížící se jaro začíná lákat k vycházkám a výletům. Jednou zajímavou předjarní vycházkou může být...
Včera, 15:59
Výzkumníci z Technoparku Kralupy nad Vltatovou, který je součástí Vysoké školy chemicko-technochnologické v Praze, ve spolupráci...
Včera, 11:01
Příbram chce v ještě v tomto volebním období postavit parkovací dům na autobusovém nádraží. Měl...
Reklama