Kauzu sporu Prahy 5 s Tanečním centrem Praha soud odročil na únor

Taneční centrum Praha (dále jen TCP) odmítá opustit prostory v objektu Základní školy Pod Žvahovem, které užívá déle než rok a půl od uplynutí výpovědní lhůty. To je důvod žaloby Prahy 5 na vyklizení těchto prostor, kterou řeší Obvodní soud pro Prahu 5.

Ani prosincové soudní líčení však nepřineslo verdikt, který by Praze 5 umožnil zahájit práce na rozšíření prostor základní školy.
Soud jednání odročil kvůli požadavku na doplnění důkazů ze strany TCP na únor 2020.

„Děti jako faktické oběti situace na obou stranách sporu. To mě na tomto případu velice osobně mrzí. Nemohu ale ustupovat jakékoli formě nátlaku ze strany Tanečního centra Praha, které zkouší přenášet svou odpovědnost za své studenty na Prahu 5. Naopak, je povinností městské části jako zřizovatele ZŠ Pod Žvahovem, vyřešit situaci ve prospěch našich dětí a učitelů a umožnit rozvoj velmi žádané základní školy. TCP dostalo mnohem více času na řešení situace, než nám ukládala smlouva. Opakovaně odmítalo i náhradní prostory pro výuku, které mu byly ve spolupráci s Magistrátem nabízeny, a to zcela nad rámec povinností městské části i hlavního města,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.

Vodomilové, pozor! Od pondělí zase funguje bazén na pražském Výstavišti

TCP dostalo výpověď z nájmu 1. března 2017. Neplatnost této výpovědi se rozhodlo žalovat, prostory nepředalo a užívalo je i po datu uplynutí výpovědi.
Soud dal následně Praze 5 za pravdu a výpověď z nájmu pro TCP potvrdil verdiktem z 23. září 2019 jako platnou.
„K výpovědi jsme se jako zřizovatel základní školy rozhodli z důvodu nutného rozšíření prostor pro výuku. Vzhledem k velkému vytížení ZŠ Pod Žvahovem a budoucímu rozvoji městské části je nutné dokončit kompletní rekonstrukci areálu, zajistit dětem dostatečnou tělocvičnu a školní jídelnu a usnadnit komunitní využití areálu školy místními občany,“ uvedla dále starostka.

Taneční centrum Praha je osmiletá taneční konzervatoř. Škola poskytuje standardní všeobecné vzdělání humanitního typu a současně úplné střední a vyšší odborné vzdělání v oboru „taneční umění“. Její kapacita je 200 studentů.

Škola sídlí od školního roku 2005/6 v Praze 5 – Hlubočepích v ulici Pod Žvahovem, předtím sídlila na Petřinách.
Brzy poté však vznikl spor s městkou částí kvůli plánované rekonstrukci, kterou TCP považovalo za předraženou. Tehdejší vedení čtvrti se starostou Milanem Jančíkem podalo žalobu na vyklizení areálu. Nové vedení radnice ve sporu pokračovalo.
Celou kauzou se dokonce zabýval Ústavní soud, který v roce 2013 vyhověl stížnosti Tanečního centra z důvodu extrémně formalistického výkladu, který pražské soudy zvolily a jímž poškodily práva taneční konzervatoře.

Praze 5 chybějí společenské prostory. Mají vzniknout v parku Sacré Coeur

Praha 5 v minulosti nabídla Tanečnímu centru Praha náhradní prostory. Konzervatoř ale nabídku náhradních prostor nepřijala, byly údajně pro její potřeby nevhodné.

„Ačkoli je mi osobně velmi líto žáků a pedagogů TCP, tak se celá situace již dostala do kritického stavu, kdy je potřeba urychleně jednat. Vzhledem k velkému zájmu o naši školu potřebujeme v dubnu příštího roku začít rekonstruovat další prostory a učebny pro otevření prvních tříd v září příštího roku. Naše škola má bohužel mnoho zkušeností s velmi nekorektním jednáním vedení TCP, i já osobně jsem se stal terčem velmi nepříjemných osobních útoků, ale přesto doufám, že se tyto incidenty již nebudou opakovat a od září bude moci naše základní škola v klidu dále růst do klasické devítiletky. Celá situace se táhne již několik let, během kterých je rozvoj a provoz školy omezován a škola neustále naráží na problém se zajištěním základní podmínky fungování školy – bezpečí dětí. Stále doufám, že vedení TCP v poklidu umožní rekonstrukci dalších, akutně potřebných prostor a nebude všemožně zdržovat rozhodnutí soudu a opustí areál na Žvahově bez zbytečných incidentů,“ komentoval celou situaci ředitel ZŠ Pod Žvahovem Jan Horkel.

Praha má novou vinici. Na svazích slavné hory Vítkov

Dnes, 14:20
Přehrazením přechodu pro chodce u budovy ministerstva životního prostředí včera aktivisté během několika minut ochromili...
Dnes, 13:00
Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo...
Dnes, 13:00
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 13:00
Už před zahájením otevírací doby čekali lidé před palácem Kinských na Staroměstském náměstí, aby se...
Dnes, 11:50
V Praze vyjelo kvůli napadanému sněhu všech 73 sypačů určených na úklid nejdůležitějších ulic. Do terénu byly...
Dnes, 10:00
V pražské integrované dopravě (PID) budou moci cestující od čtvrtka 3. prosince do všech tramvají opět nastupovat...
Dnes, 09:05
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
Včera, 15:40
Kunratický rybníček Ohrada byl dobrým pomocníkem. Zachycoval dešťovou vodu z okolí, a to ještě v...
Včera, 15:20
V Praze od roku 2015 developeři prodali 33.500 bytů v bytových domech. Úřady jich za...
Včera, 15:00
Přes milion korun poslali během pouhého měsíce lidé na záchranu respektive obnovu vyhořelého kostela svatého...
Včera, 14:21
Komerční článek
Hlavní město rozhodlo o rozšíření vyhlášky, která reguluje reklamu na veřejných prostranstvích. Změna se dotkne...
Reklama