Každá obec myslí nad rámec svého období, reaguje starosta Černošic na ministryni financí

Černošice staniční budova

Starosta Černošic Filip Kořínek reagoval pro Náš REGION na slova ministryně financí Aleny Schillerové, která nedávno uvedla, že stavy na běžných účtech obcí jsou ke konci loňského roku rekordní – 234,1 mld. korun (po odečtení dluhů 163,8 mld. korun). Podle ní nebyl naplno využit investiční potenciál u obcí. Podle slov Kořínka „je to od paní ministryně krátkozraký pohled vytržený z kontextu“.

„Zaprvé, dopad krize do daňových příjmů přichází se zpožděním. Že rok 2020 pro náš obecní rozpočet skončil přijatelně, neznamená, že roky 2021 a další budou také dobré. Někde ty obrovské sumy, které spotřebitelé neutratili a živnostníci a firmy nevydělali a nezdanili, chybět budou, že…,“ uvedl starosta Černošic Filip Kořínek pro Náš REGION.

Zmínil též, že „obce sice dlouhodobě hospodaří s přebytky a drží si rezervy, ale není to ani štědrost státu ani zbytečné hromadění peněz, nýbrž plánování a příprava na horší časy a větší výdaje“. „Obce musí mít rezervy i proto, že stát se chová nevyzpytatelně a drží je v nejistotě. Stačí zmínit noční hlasování, kdy se za cenu masivního zvýšení státního dluhu a dopadu do příjmů obcí snížily daně zaměstnancům. Dluh státu poroste k astronomickým 3 bilionům korun. Až ho budeme splácet, paní ministryně už ve své funkci nebude. Každý starosta či radní myslí nad rámec svého období, protože v obci žije a za výsledky ponese odpovědnost navždy,“ pokračoval.

Investice Černošičtí neomezili

Co se týče podpory drobných živnostníků a firem, vláda podle slov Kořínka „nese vinu za dlouhé uzavření provozoven a řadu nepromyšlených opatření“. „Stejně jako jsou otevřené pošty, lékárny či květinářství, mohly být už dávno otevřené třeba obchody s malou prodejní plochou a vstupem z ulice – třeba s omezením na 2-3 klienty uvnitř. Proti hromadné dopravě, supermarketům v nákupních centrech nebo velkým fabrikám by v nich riziko nákazy bylo zanedbatelné. Mnohaměsíční uzavření drobných prodejen je likvidační – lidé ztrácejí obživu, náplň života, naději,“ uvedl.

Středočeské obce v mezikrajském srovnání hospodaří nejlépe

„Za čtvrté, co se týče investic, my jsme je v loňském roce v Černošicích nijak neomezili. Proti státu dlouhodobě investujeme více – zhruba 20 % svého rozpočtu, stát jen desetinu. Zůstatek na účtech máme nižší než dříve. Ve světle toho všeho nemůže být řeč o nedostatečném investování nebo držení příliš velkých rezerv. Naopak opravdu na místě jsou zmiňované obavy z nedostatku budoucích příjmů, abychom dokázali udržet kvalitu veřejných služeb a měli na údržbu a rozvoj městského majetku i do budoucna,“ dodal Kořínek.

Schillerová: Je třeba roztočit ekonomiku

Podle slov ministryně Schillerové nebyl u obcí v souhrnu využit potenciál asi 12 miliard, které mohly být investovány. Uvedla, že stát investoval i za cenu zadlužení, aby v krizi pomohl. Řekla, že je třeba dát práci malým firmám, živnostníkům, že je nutné, aby se peníze „točily“, je zapotřebí roztočit ekonomiku. Připomněla, že transfery ze státního rozpočtu směrem k obcím vzrostly o 20,7 miliard korun, přičemž přímá kompenzace na obyvatele činila 1250 korun, tedy celkově 13,4 miliard korun.

Dnes, 15:09
V podkroví rakovnické 1. základní školy mají vzniknout nové odborné učebny, náklady podle odhadů přesáhnou...
Dnes, 08:29
Ve středních Čechách způsobila ptačí chřipka největší škody na Nymbursku, kde zasáhla komerční chovy. Bylo...
Včera, 09:53
Komerční článek
Vlivem pandemie děti tráví na internetu více času Podle výzkumu Českého statistického úřadu z roku...
Včera, 09:53
Altán, který ve veřejném hlasování získal 3. místo, a byl schválen k financování, doplňuje řadu...
Včera, 09:40
S ohledem na pandemickou situaci nejen v naší republice se organizátoři rozhodli přesunout 13. Dobový...
Očkování v Alzheimercentru Černošice.
Včera, 08:47
U klientů i zaměstnanců Alzheimercentra Černošice pokračuje očkování. U poloviny klientů již bylo plně dokončeno,...
16.4.2021
Novinky v testování dětí i příprava otevření druhého stupně. Jaké jsou plány politiků v Praze...
16.4.2021
Podle prvních odhadů se do celorepublikové jarní akce Ukliďme Česko zapojilo na zhruba tisícovce míst...
16.4.2021
Do horkého křesla šéfa středočeských silničářů usedl Jan Lichtneger, instituci neblaze proslavily zakázky minulého vedení...
15.4.2021
Divočáci zplundrovali louku se stovkami vysázených stromů u dolnobřežanského hřbitova. Myslivcům se zvěř vymyká z...
15.4.2021
Jak už Náš REGION informoval, ministryně financí Alena Schillerová koncem března uvedla, že obce loni...
Reklama