Kempy a památky se snaží, aby Češi nelitovali, že nemohli vycestovat do zahraničí

Středočeské památky a kempy si letošní návštěvnickou sezonu chválí. Celková čísla ale zkazí jarní měsíce, kdy byly kempy i památky kvůli vládním opatřením souvisejících s pandemií koronaviru uzavřené. Za srovnatelné letní období se ale řadě míst oproti loňsku návštěvnost zvedla.

Například Autokemp Karlštejn na Berounsku hlásí od 25. května, kdy se veřejnosti opět otevřel, nárůst počtu návštěvníků o 20 procent. Pokud by kemp neměl zavřeno kvůli vládním opatřením, byla by čísla zřejmě ještě vyšší. „Já nemůžu srovnávat s celým loňským rokem, kdy jsme otevírali dřív. Za srovnatelné období je ale nárůst o 20 procent,“ řekl správce Vladimír Kabát. „Ubylo cizinců, naše ubytování v karavanech a chatičkách je vyprodané až do poloviny září, což loni nebylo,“ uvedl Kabát.

Shodně dvacetiprocentní nárůst eviduje i kemp v Želízech na Mělnicku. „Odmítáme spoustu lidí, protože už na to nemáme kapacity,“ řekl provozovatel Radek Jelínek. „Potýkáme se s náporem turistů, Želízy jsou teď vyhledávaným centrem turistiky,“ dodal. Lidé sem míří hlavně za Čertovými hlavami, lokalitu hojně využívají také cyklisté.

Jelínek kromě kempu provozuje i koupaliště. „Co se týče koupaliště, tak vzhledem k počasí, kdy nám léto zatím nic moc neukázalo, je to oproti předchozím létům horší,“ uvedl.

Potopená plachetnice ze Slapské přehrady je na suchu. Majitel ji vyzvedl z hloubky čtyřiceti metrů

Současnou návštěvnost si chválí kastelánka zámku Konopiště na Benešovsku Jana Sedláčková. „Je znát propad, který jsme měli na jaře,“ řekla. Výpadek návštěvníků je znát především na zájezdech zahraničních turistů, obstojně je ale podle ní nahradili Češi, letní návštěvnost je proto zhruba srovnatelná s loňským rokem. „Všichni jsme očekávali, že to nedohoníme, ale čeští návštěvníci nás navštěvují a my se snažíme, abychom ten program tady udělali co nejhezčí a nejzajímavější, aby nemuseli litovat toho, že nemohli vycestovat do zahraničí,“ řekla Sedláčková.

Jako dobrou hodnotí sezonu i provozovatel areálu Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku Jaroslav Krejčí. „Výpadek na začátku nenahradíme, ale jinak je to dobré, paradoxně přibylo cizinců,“ řekl Krejčí. Cizinci sem podle něj dříve nejezdili vůbec, teď sem přijedou třeba dvě rodiny týdně.

Monínec cílí hlavně na rodiny s dětmi, letos pro ně připravil animační program podobný těm u moře. „Rodiče nám dají dopoledne dítě, my jim ho vrátíme na oběd a odpoledne se o něj opět postaráme. Máme velmi dobrou zpětnou vazbu od rodičů, chválí si to,“ řekl Krejčí.

vera/čtk

Podívejte se do zázemí ohrožených krokodýlů. Výtěžek poslouží k jejich ochraně v místě přirozeného výskytu

4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
2.10.2020
Ve Středočeském kraji požádalo o hlasování do přenosné volební schránky 336 lidí, kteří jsou kvůli...
25.9.2020
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
25.9.2020
Výstavba okružní křižovatky Červené Vršky na silnici I/3 se blíží k ukončení II. etapy. Jelikož...
7.9.2020
Radnice v pražských Běchovicích vypracuje studii a nutnou dokumentaci rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Běchovice...
3.9.2020
První rok úspěšného provozu má za sebou dětské dopravní hřiště ve Vlašimi, které slouží pro...
28.8.2020
Tři ohniska moru včelího plodu eviduje Státní veterinárná správa na Vlašimsku a Divišovsku v okrese Benešov....
21.8.2020
Sklizeň ve středních Čechách je podle zemědělců zatím většinou lehce nadprůměrná. V některých lokalitách, třeba...
18.8.2020
Loňský kybernetický útok na Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov způsobil škodu přes 59 milionů korun....
18.8.2020
Zapojení do jednotného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje čeká tento měsíc dvě části středních...
14.8.2020
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
Reklama