Kempy a památky se snaží, aby Češi nelitovali, že nemohli vycestovat do zahraničí

Středočeské památky a kempy si letošní návštěvnickou sezonu chválí. Celková čísla ale zkazí jarní měsíce, kdy byly kempy i památky kvůli vládním opatřením souvisejících s pandemií koronaviru uzavřené. Za srovnatelné letní období se ale řadě míst oproti loňsku návštěvnost zvedla.

Například Autokemp Karlštejn na Berounsku hlásí od 25. května, kdy se veřejnosti opět otevřel, nárůst počtu návštěvníků o 20 procent. Pokud by kemp neměl zavřeno kvůli vládním opatřením, byla by čísla zřejmě ještě vyšší. „Já nemůžu srovnávat s celým loňským rokem, kdy jsme otevírali dřív. Za srovnatelné období je ale nárůst o 20 procent,“ řekl správce Vladimír Kabát. „Ubylo cizinců, naše ubytování v karavanech a chatičkách je vyprodané až do poloviny září, což loni nebylo,“ uvedl Kabát.

Shodně dvacetiprocentní nárůst eviduje i kemp v Želízech na Mělnicku. „Odmítáme spoustu lidí, protože už na to nemáme kapacity,“ řekl provozovatel Radek Jelínek. „Potýkáme se s náporem turistů, Želízy jsou teď vyhledávaným centrem turistiky,“ dodal. Lidé sem míří hlavně za Čertovými hlavami, lokalitu hojně využívají také cyklisté.

Jelínek kromě kempu provozuje i koupaliště. „Co se týče koupaliště, tak vzhledem k počasí, kdy nám léto zatím nic moc neukázalo, je to oproti předchozím létům horší,“ uvedl.

Potopená plachetnice ze Slapské přehrady je na suchu. Majitel ji vyzvedl z hloubky čtyřiceti metrů

Současnou návštěvnost si chválí kastelánka zámku Konopiště na Benešovsku Jana Sedláčková. „Je znát propad, který jsme měli na jaře,“ řekla. Výpadek návštěvníků je znát především na zájezdech zahraničních turistů, obstojně je ale podle ní nahradili Češi, letní návštěvnost je proto zhruba srovnatelná s loňským rokem. „Všichni jsme očekávali, že to nedohoníme, ale čeští návštěvníci nás navštěvují a my se snažíme, abychom ten program tady udělali co nejhezčí a nejzajímavější, aby nemuseli litovat toho, že nemohli vycestovat do zahraničí,“ řekla Sedláčková.

Jako dobrou hodnotí sezonu i provozovatel areálu Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku Jaroslav Krejčí. „Výpadek na začátku nenahradíme, ale jinak je to dobré, paradoxně přibylo cizinců,“ řekl Krejčí. Cizinci sem podle něj dříve nejezdili vůbec, teď sem přijedou třeba dvě rodiny týdně.

Monínec cílí hlavně na rodiny s dětmi, letos pro ně připravil animační program podobný těm u moře. „Rodiče nám dají dopoledne dítě, my jim ho vrátíme na oběd a odpoledne se o něj opět postaráme. Máme velmi dobrou zpětnou vazbu od rodičů, chválí si to,“ řekl Krejčí.

vera/čtk

Podívejte se do zázemí ohrožených krokodýlů. Výtěžek poslouží k jejich ochraně v místě přirozeného výskytu

Včera, 16:58
České muzeum stříbra v Kutné Hoře připravilo pro návštěvníky výstavu Stavitelé katedrál, která přibližuje práci...
Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi
Včera, 15:01
V republice i v jednotlivých krajích se zase víc a víc mluví o koronavirové infekci...
Budovy na železniční stanici Hostivice
Včera, 11:15
Lidé, kteří by rádi zachovali nejen budovu bývalého depa v železniční stanici Hostivice, aby v...
Včera, 07:36
V sobotu 8. srpna 2020 dojde ve spolupráci organizátorů dopravy IDSK (Integrovaná doprava Středočeského kraje)...
6.8.2020
Charita Beroun byla po dobu koronavirové pandemie hlavním partnerem berounského krizového štábu. Díky více než...
6.8.2020
Nejlepší výčepní severních, středních a východních Čech se sešli v prostorách PUOR Plaudit Restaurant v...
6.8.2020
Mladou Boleslav dlouhou dobu trápil velký problém. Odchycení pejskové museli putovat až do Lysé nad...
6.8.2020
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
6.8.2020
Sdílená elektrokola, jejichž provoz byl před týdnem zahájen v Berouně a okolí, se podle berounské...
5.8.2020
Všichni víme, že – ač je k nám v tomto ohledu letošní léto milostivo –...
Reklama