Kladenská burza prodala loni energie za téměř sedm miliard Kč

Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) prodala minulý rok energie téměř za sedm miliard korun, což je meziročně zhruba o desetinu více. je to i díky vyššímu podílu víceletých kontraktů. Uzavřeno bylo téměř 7311 kontraktů na dodávku 7,7 terawatthodiny elektřiny a zemního plynu.

Hodnota obchodů i objem energii byly rekordní, kontraktů je meziročně méně, informoval mluvčí burzy Martin Soukup.

„Obchodní bilance byla po velmi úspěšném roce 2018 znovu rekordní. Výsledek vypovídá o významu tohoto trhu pro veřejnou a státní správu i firemní sektor, tedy odběratele, ale i pro dodavatele energií v celé České republice,“ uvedl předseda burzovní komory ČMKB Pavel Štorkán.

Objem obchodovaných energií byl ve srovnání s rokem 2018 vyšší o více než 16 procent. Obchody s dodávkou zemního plynu tvořily 58 procent, obchody se silovou elektřinou 42 procent.

Podíl víceletých kontraktů v posledních dvou letech na kladenské burze rostl, podle Soukupa to svědčí o snaze některých odběratelů fixovat si cenu energií na delší období. Předloni se víceleté kontrakty podílely na celkové bilanci 31 procenty, loni činil jejich podíl 51 procent.

Minulý rok byl na burze rekordní i počet registrovaných účastníků, meziročně stoupl o tři procenta na 6458. Energie zde nakupují například průmyslové firmy, dopravní podniky, teplárny, vodárny, zemědělské společnosti, ale též státní úřady a organizace včetně všech ministerstev, většiny krajů i stovek obcí a měst.

Energetický trh ČMKB roste od roku 2010 a dlouhodobě funguje jako centrální tržní místo pro obchodování dodávek elektřiny a plynu. Kladenská burza vznikla v roce 1995, obchodování s energiemi organizuje v samostatné sekci od roku 2002.

ČTK

Dnes, 16:49
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy se letos opět objevil rys ostrovid. V lednu ho...
Dnes, 15:05
Novou podobu kladenského Sítenského mostu navrhne architekt Josef Pleskot. Most je ve špatném technickém stavu,...
Dnes, 13:31
Mělnické centrum pro seniory preventivně vytváří seznam pomocníků, kteří v případě rozšíření onemocnění COVID-19 zastoupí...
Včera, 14:52
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
Včera, 13:04
Do testování vzorků na koronavirus se zapojil i Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany,...
Včera, 10:53
Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha...
Včera, 08:51
Radní Středočeského kraje dali na doporučení odborné komise a rozhodli o tom, že speciální vůz...
2.4.2020
Praha zahájila pravidelné dezinfikování vltavských náplavek. Kromě toho se také dezinfikují náměstí, zastávky MHD, veřejné...
2.4.2020
Při přípravě stavby nové cesty našli dělníci v Kladně starou štolu. Cesta propojí rekreační park...
2.4.2020
Aktualizováno: Krizový štáb Středočeského kraje vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou začal distribuovat první část dezinfekčních...
Reklama