Kladenská nemocnice se i v letošním roce připojila ke světovému dni boje proti rakovině

O návštěvníky se postarali odborníci z plicního oddělení, kteří lidem zdarma měřili hodnoty oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu.

Vysvětlovali také, jak nežádoucí jsou účinky kouření a jaké jsou možnosti odvykání a léčby plicních chorob spojených se závislostí na tabáku.

Terapeutky z neziskové organizace Mamma HELP, které je zaměřeno na pomoc ženám s rakovinou prsu, zase nabídli informace o důležitosti preventivních vyšetření, což si vyslechl zejména ženy. Současně měly možnost si na modelu vyzkoušet správné provádění samovyšetření prsu.

V Kladně bude možná působit další fakulta ČVUT

K dispozici byly také informace od VZP o možnostech čerpání příspěvků na preventivní vyšetření nebo aktivity související s péčí o zdraví.

Diagnózu rakoviny si v České republice vyslechne více než devadesát tisíc lidí a téměř třicet z nich na toto onemocnění zemře. Nejčastějším diagnostikovaným zhoubným onemocněním jsou kožní nádory, vyjma melanomu, karcinomy tlustého střeva a konečníku, karcinomy prsu u žen a zhoubné nádory prostaty a plic. Závažnou a zároveň i povzbuzující skutečností je ale fakt, že nejméně jedné třetině běžně se vyskytujících nádorů je možno předcházet.

Kladno se stalo majitelem fotbalového stadionu, posoudí jeho stav

„Nejčastější formy rakoviny jsou takové, na jejichž rozvoji se značně podílí nezdravý životní styl. Například kouření je zodpovědné za vznik až devadesát procent případů rakoviny plic,“ přiblížila problematiku MUDr. Veronika Týcová, lékařka onkologického oddělení kladenské nemocnice.

Počet nových případů onemocnění má bohužel vzestupný trend. „Rakovina má mnoho příčin a její vznik můžeme do jisté míry všichni ovlivnit svým vlastním přístupem. Je důležité nepodceňovat význam preventivních prohlídek, nezanedbávat některá varovná znamení, a hlavně neodkládat návštěvu lékaře. Zodpovědným chováním lze snížit počet předčasných úmrtí na tuto diagnózu až o jednu třetinu,“ dodala MUDr. Týcová.

Včera, 19:10
V provizorním operačním a informačním středisku si všichni návštěvníci mohli vyzkoušet, jak správně událost nahlašovat.
Včera, 17:50
Dalším případem pytláctví, kdy padli dva jeleni, se zabývají rakovničtí kriminalisté.
Včera, 17:11
Blížící se jaro začíná lákat k vycházkám a výletům. Jednou zajímavou předjarní vycházkou může být...
Včera, 15:59
Výzkumníci z Technoparku Kralupy nad Vltatovou, který je součástí Vysoké školy chemicko-technochnologické v Praze, ve spolupráci...
Včera, 11:01
Příbram chce v ještě v tomto volebním období postavit parkovací dům na autobusovém nádraží. Měl...
Včera, 10:11
Nymburk prodal pozemky v průmyslové zóně Sever. Za zhruba 16 hektarů zaplatí investor 60 milionů...
21.2.2020
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
21.2.2020
Středočeští záchranáři mají v Kostelci nad Černými lesy u Prahy nové výjezdové stanoviště. Vzniklo v...
21.2.2020
Začátkem února si hořovičtí městští policisté převzali nový automobil značky Škoda. Vozidlo zakoupila společnost NH...
21.2.2020
Vedení Kladna jedná o podobě obnovy železničních stanic ve městě a jejich okolí. Pokračují úpravy...
Reklama