6℃
Dnes je 8. prosinec , svátek má Květoslava

Tip na výlet: Zaniklé starobylé městečko Sekanka

Nedaleko dnešního městysu Davle u Prahy, na vysokém ostrohu mezi soutokem Vltavy a Sázavy, nad ostrovem svatého Kiliána leželo kdysi hustě osídlené městečko, které mělo šanci stát se významným centrem kraje, ale další příležitost bohužel již nedostalo. Jedná se o místo, které se dnes nazývá Sekanka.

Městečko bylo založeno ostrovským klášterem někdy v polovině 13. století. Bylo zřejmě zejména městem řemeslníků, o čemž svědčí archeologické nálezy, které jsou dnes uloženy v muzeu v Jílovém u Prahy. Jedná se především o kováře, hrnčíře a výrobce drobných předmětů domácí potřeby. Ostrovský klášter asi potřeboval nezávislost na královských a šlechtických majetcích v okolí, a proto založil tuto trhovou ves, což je vlastně správné označení. O tom, že měla šanci stát se plnohodnotným městem, svědčí stopy po vznikajícím mohutném opevnění na jižní straně. Dodnes můžeme spatřit místo, kde stávala brána. V prostorách vnitřního valu byla ve třetí čtvrtině 13. století budována dva metry vysoká kamenná hradba spojovaná maltou, která však nebyla zcela dokončena. Z ostatních stran bylo městečko chráněno řekou a strmými skalnatými srázy. To vše svědčí o záměru vybudovat skutečně plnohodnotné město, které se možná mohlo stát významným centrem kraje.

Kam se poděl Ostrovský klášter? Výlet k jeho základům na ostrově sv. Kiliána v Davli je romantika sama

Jeho rozkvět však zřejmě zastavil nečekaný vojenský vpád během braniborského rabování v letech 1278-1283. Pravděpodobně se tak stalo již v roce 1278, kdy byl vypleněn i ostrovský klášter a jeho okolí. Otázkou zůstává, proč nebylo městečko znovu obnoveno, protože běžnou praxí té doby bylo, že se obyvatelé po ukončení bojů vraceli zpět do vypleněných měst a snažili se zde obnovit běžný život. Nejpravděpodobnějším důvodem se jeví nedostatečné zemědělské zázemí a rovněž fakt, že klášter si po vyplenění nemohl dovolit opět investovat do rozvoje tohoto vznikajícího městečka. Nedlouho po jeho zániku pak začala vznikat osada a později městečko Davle.

Ostrovský klášter ožil ve virtuální realitě

Bohužel se dnes již mnoho nedozvíme o životě zdejších obyvatel, jelikož část území, a to zejména hřbitova, zničila pozdější pískovna. V roce 1965 však i přesto byla tato lokalita zapsána do seznamu kulturních památek.

FOTO: Sekanka

Sekanka - 1558795625481Sekanka - 1558795624705Sekanka - 1558795622714

Toto místo zcela určitě stojí za vaši návštěvu, mimo jiné i proto, že se zde můžeme ponořit do historie a představit si tehdejší život obyčejných lidí. Díky úsilí pracovníků muzea v Jílovém u Prahy zde najdeme také naučnou stezku s informačními panely, kde se dozvíme mnoho zajímavých informací. Nejlepší cesta pro vás pak vede z obce Hradištko asi dva kilometry k první informační tabuli. Cestou můžete také narazit na vybudovanou cyklostezku.

Včera, 09:24
Poslední domácí duel před reprezentační pauzou se Rytířům vydařil. Po sérii proher se soupeři z...
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
4.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
4.12.2019
Příjmy i výdaje Kladna pro rok 2020 mají podle návrhu rozpočtu schváleného radními činit téměř...
3.12.2019
Oprava kladenského zimního stadionu má začít nejpozději v dubnu 2021, tedy ihned po konci sezony...
30.11.2019
Rytíři z Kladna před sebou měli ve 23. kole extraligy těžkou výzvu. Na domácím ledě...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
27.11.2019
Lídrem na kandidátce středočeské Občanské demokratické strany (ODS) pro krajské volby v roce 2020 bude...
26.11.2019
Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes...
26.11.2019
Muzeum v Třebízi, které bylo založené roku 1969, tvoří původní náves s charakteristickými kamennými domy.
25.11.2019
Pětadvacet kilometrů dlouhému potoku, v jehož údolí leží obec Kamenný Most, se říká Knovízský, Svatojiřský...
Reklama