Kladno v březnu otevře muzeum sídlištní architektury

Další fotky

Muzeum věžáků zahájí provoz 14. března. Zájemci si můžou rezervovat prohlídku už nyní. Autorem expozice zaměřené na kladenské věžáky je Josef Havlíček. K vidění bude i ukázkový byt nebo kryt civilní obrany.

Náklady na rekonstrukci domu, kde se Muzeum věžáků Kladno nachází, činily 15,7 milionu korun, do interiéru bylo investováno díky pomoci desítek dobrovolníků pouhých 2,3 milionu a propracovaný model věžáku z lega radnice objednala za 600 tisíc korun.

Muzeum představí návštěvníkům prakticky celý dům, od sklepa až po střechu. V části věžáků stále bydlí lidé, kteří se sem nastěhovali krátce po jejich dokončení. Muzeum se nachází v prvním z šesti věžových domů.

Kladenské věžové domy čeká rekonstrukce, rozsah ještě není daný

Podle primátora Kladna Dana Jiránka (ODS) se věžáky v době svého vzniku staly symbolem komfortního bydlení a patří k nejcennějším architektonickým celkům své doby. „Svou originalitou a zasazením do žijícího domu autenticky přenáší atmosféru poloviny minulého století. Návrh a realizaci v ateliéru architektů vedl Josef Havlíček, po kterém je sídliště dnes pojmenováno. Muzeum věžáků Kladno je kompletně financováno z rozpočtu Města a věřím, že originalitou přiláká zájemce nejen o sídlištní architekturu a urbanismus,” říká Jiránek.

Kladenské věžáky vznikly v letech 1953 až 1957. Celkem šest věžáků, nacházejících se podél Vítězné ulice, je státní chráněnou památkou.

Od haly po střešní vyhlídku

Vstupní hala není pro věžové domy úplně typická. Architekt Josef Havlíček ale předpokládal, že místnost bude zároveň sloužit k trávení volného času obyvatel domu. První představu o atmosféře domů získají návštěvní hned v úvodním filmu.

Místnosti v druhém suterénu byly určeny pro kryty civilní obrany. V rámci výstavy je kryt představen v období očekávání leteckého útoku.

Byt představuje obvyklé zařízení tehdejší doby. „Shánění původního vybavení bytů od veřejnosti začalo přibližně před třemi lety ve spolupráci se Správou bytového fondu – a podařilo se. Stejně tak i repase veškerého typizovaného vestavěného nábytku. Zajímavostí je, že zdi místností bytu zdobil stařičkým válečkem malíř, který chodíval malovat byty lidem do věžáků od šedesátých let,” lákají zájemce autoři výstavy.

FOTO: Muzeum kladenských věžáků

Muzeum kladenských věžáků - Kladno Muzeum věžákůMuzeum kladenských věžáků - interiér Muzeum věžákůMuzeum kladenských věžáků - interiér Muzeum věžákůMuzeum kladenských věžáků - ukázková místnost Muzeum věžákůMuzeum kladenských věžáků - kryt Muzeum věžáků
Další fotky
Muzeum kladenských věžáků - ukázková místnost Muzeum věžákůMuzeum kladenských věžáků - kryt Muzeum věžákůMuzeum kladenských věžáků - ukázková místnost Muzeum věžákůMuzeum kladenských věžáků - kryt Muzeum věžáků

Střešní terasa sloužila pro relaxaci obyvatel domu. A protože se věžové domy nacházejí na vyvýšeném hřebeni, je střecha prvního věžáku jedním z nejvyšších bodů v širokém okolí

Návštěva muzea

Muzeum bude pro veřejnost otevřené od 14 března každou sobotu a o vybraných státních svátcích. Začátky prohlídek: 9:00 , 11:00, 13:30 a 15:30. Prohlídku je nutné si rezervovat.

bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 17:04
Bezdomovci a lidé vykázaní policií z domova kvůli domácímu násilí s nemocí COVID-19 budou zřejmě...
4.4.2020
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy se letos opět objevil rys ostrovid. V lednu ho...
4.4.2020
Novou podobu kladenského Sítenského mostu navrhne architekt Josef Pleskot. Most je ve špatném technickém stavu,...
4.4.2020
Mělnické centrum pro seniory preventivně vytváří seznam pomocníků, kteří v případě rozšíření onemocnění COVID-19 zastoupí...
3.4.2020
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
3.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojil i Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany,...
3.4.2020
Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha...
3.4.2020
Radní Středočeského kraje dali na doporučení odborné komise a rozhodli o tom, že speciální vůz...
2.4.2020
Praha zahájila pravidelné dezinfikování vltavských náplavek. Kromě toho se také dezinfikují náměstí, zastávky MHD, veřejné...
2.4.2020
Při přípravě stavby nové cesty našli dělníci v Kladně starou štolu. Cesta propojí rekreační park...
Reklama