Kladno v březnu otevře muzeum sídlištní architektury

Další fotky

Muzeum věžáků zahájí provoz 14. března. Zájemci si můžou rezervovat prohlídku už nyní. Autorem expozice zaměřené na kladenské věžáky je Josef Havlíček. K vidění bude i ukázkový byt nebo kryt civilní obrany.

Náklady na rekonstrukci domu, kde se Muzeum věžáků Kladno nachází, činily 15,7 milionu korun, do interiéru bylo investováno díky pomoci desítek dobrovolníků pouhých 2,3 milionu a propracovaný model věžáku z lega radnice objednala za 600 tisíc korun.

Muzeum představí návštěvníkům prakticky celý dům, od sklepa až po střechu. V části věžáků stále bydlí lidé, kteří se sem nastěhovali krátce po jejich dokončení. Muzeum se nachází v prvním z šesti věžových domů.

Kladenské věžové domy čeká rekonstrukce, rozsah ještě není daný

Podle primátora Kladna Dana Jiránka (ODS) se věžáky v době svého vzniku staly symbolem komfortního bydlení a patří k nejcennějším architektonickým celkům své doby. „Svou originalitou a zasazením do žijícího domu autenticky přenáší atmosféru poloviny minulého století. Návrh a realizaci v ateliéru architektů vedl Josef Havlíček, po kterém je sídliště dnes pojmenováno. Muzeum věžáků Kladno je kompletně financováno z rozpočtu Města a věřím, že originalitou přiláká zájemce nejen o sídlištní architekturu a urbanismus,” říká Jiránek.

Kladenské věžáky vznikly v letech 1953 až 1957. Celkem šest věžáků, nacházejících se podél Vítězné ulice, je státní chráněnou památkou.

Od haly po střešní vyhlídku

Vstupní hala není pro věžové domy úplně typická. Architekt Josef Havlíček ale předpokládal, že místnost bude zároveň sloužit k trávení volného času obyvatel domu. První představu o atmosféře domů získají návštěvní hned v úvodním filmu.

Místnosti v druhém suterénu byly určeny pro kryty civilní obrany. V rámci výstavy je kryt představen v období očekávání leteckého útoku.

Byt představuje obvyklé zařízení tehdejší doby. „Shánění původního vybavení bytů od veřejnosti začalo přibližně před třemi lety ve spolupráci se Správou bytového fondu – a podařilo se. Stejně tak i repase veškerého typizovaného vestavěného nábytku. Zajímavostí je, že zdi místností bytu zdobil stařičkým válečkem malíř, který chodíval malovat byty lidem do věžáků od šedesátých let,” lákají zájemce autoři výstavy.

FOTO: Muzeum kladenských věžáků

Muzeum kladenských věžáků - Kladno Muzeum věžákůMuzeum kladenských věžáků - interiér Muzeum věžákůMuzeum kladenských věžáků - interiér Muzeum věžákůMuzeum kladenských věžáků - ukázková místnost Muzeum věžákůMuzeum kladenských věžáků - kryt Muzeum věžáků
Další fotky
Muzeum kladenských věžáků - ukázková místnost Muzeum věžákůMuzeum kladenských věžáků - kryt Muzeum věžákůMuzeum kladenských věžáků - ukázková místnost Muzeum věžákůMuzeum kladenských věžáků - kryt Muzeum věžáků

Střešní terasa sloužila pro relaxaci obyvatel domu. A protože se věžové domy nacházejí na vyvýšeném hřebeni, je střecha prvního věžáku jedním z nejvyšších bodů v širokém okolí

Návštěva muzea

Muzeum bude pro veřejnost otevřené od 14 března každou sobotu a o vybraných státních svátcích. Začátky prohlídek: 9:00 , 11:00, 13:30 a 15:30. Prohlídku je nutné si rezervovat.

Dnes, 14:38
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
Dnes, 12:36
Kralupy nad Vltavou na Mělnicku chystají úpravu ploch u železničního nádraží, kde by měl být...
Dnes, 11:12
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 11:12
V květnu město zahájilo stavební práce na rekonstrukci chodníků a komunikace v lokalitě Pod Hájem....
Dnes, 07:52
V centru Kutné Hory bude 12. června při akci Noc kostelů otevřený pouze chrám svaté...
Včera, 17:30
Kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) dnes po více než dvouměsíční odstávce obnovila výrobu,...
Včera, 16:48
Zoopark Zájezd na Kladensku zpřístupnil pro návštěvníky novou expozici jihoamerických pěvců. Najdou ji v pavilonu...
Včera, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Včera, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Včera, 09:40
RetroAutoMuzeum ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku,...
Včera, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Reklama