Klub Za starou Prahu kritizuje připavovanou smlouvu města s Pentou

Klub Za starou Prahu kritizuje memorandum o rozvoji území v okolí Masarykova nádraží, které Praha plánuje uzavřít s investorem záměru Masaryk Centre. Memorandum podle klubu posiluje vliv společnosti Penta, která na území má stavět, na vývoj hlavního města.

Smlouva má podle klubu ospravedlnit v očích laické veřejnosti neochotu současného vedení Prahy postavit se čelem sebestřednému projektu administrativní zástavby v ulici Na Florenci a zasadit se o jeho úpravu ve prospěch města.

Dohodu s developerem v pondělí schválili pražští radní. Oproti původnímu plánu podle dohody vzniknou v části projektu byty, opraveny budou ulice a přibude zeleň. Vedení města zvažovalo, že se odvolá proti nepravomocnému územnímu rozhodnutí, od toho ale nakonec ustoupilo. „Realizace této fáze projektu je situována do neznámého budoucího časového horizontu, zatímco Hlavní město Praha se na oplátku vzdává možnosti odvolání proti územnímu rozhodnutí první etapy projektu v ulici Na Florenci tady a teď,“ konstatuje Klub Za starou Prahu.

Penta chce na pozemcích vybudovat administrativní čtvrť podle projektu studia zesnulé britské architektky Zahy Hadidové. Stavba má vyjít až na deset miliard korun. Vydané rozhodnutí se týká první části projektu na brownfieldu u ulice Na Florenci, kde mají vzniknout dva propojené bloky.

Konec války na Mělnicku: bitva o most u Kostelce nad Labem

Klub za starou Prahu uvádí, že krok, který je vydáván ze strany městské rady za chytré řešení problému, považuje naopak pro město za nevýhodný a plynule posilující vliv společnosti Penta na vývoj hlavního města Prahy „bezprecedentně zahájený érou primátorky (Adriany) Krnáčové“. „Je nesporné, že okolí Masarykova nádraží potřebuje urbanisticky dořešit. Půdorysné řešení a hmotové pojetí souboru objektů, tvořících komplex navržený architektkou Zahou Hadidovou, však vstupuje do pražského prostředí jako zcela cizorodý prvek nerespektující nic ze stávající historické struktury města,“ míní klub.

Soubor solitérních monobloků je podle klubu hmotově podstatně větší a vyšší, než okolní zástavba, a tím území nadměrně zahušťuje a též dopravně přetěžuje na úkor svého okolí. „Záměr Masaryk Centre tak nejen ignoruje všechny představy o vhodném harmonickém vstupu soudobé architektury do prostředí památkové rezervace, ale profiluje se jako jejich přímý protiklad,“ míní klub.

Připomíná, že záměr odmítla Vědecká rada Národního památkového ústavu. Odbor památkové péče magistrátu jako výkonný orgán státní památkové péče záměr loni na podzim posoudil vstřícně.

čtk

Dnes, 14:07
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
Dnes, 13:08
Dopravně preventivní akce se uskutečnila ve sportovním areálu Sletiště, kde cyklisté, ale i chodci běžně...
Dnes, 11:44
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
Dnes, 09:20
Obyvatelé domů v oblasti kolem Jesenice a Kamenice u Prahy si už nejspíše mohou oddychnout....
Dnes, 07:43
Mírná zima bez sněhu a s tím související sucho je v posledních týdnech hojně diskutovaným tématem. V poslední...
Včera, 17:30
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
Včera, 15:21
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
Včera, 14:40
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
Včera, 12:07
V letním čase obří sály multiplexů pomalu ztrácejí své kouzlo a letní kina zažívají renesanci....
Včera, 10:53
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
Reklama