Kočka zapadlá mezi domy, slepý pes uvízlý v hrobě. Výběr kuriózních zásahů hasičů

Život umí psát neuvěřitelné příběhy a v roce 2020 tomu nebylo jinak. Své o tom ví i středočeští hasiči, kteří zasahují u roztodivných nehod kočičích a psích mazlíčků, ale nejen jich.

Nejčastěji zachraňovanými tvory ze zvířecí říše jsou kočky.

„Není snad týdne, ve kterém by je hasiči nesundávali z různých stromů a střech, případně nevytahovali z rozličných kanálů, rour nebo šachet,“ popisuje mluvčí hasičů Ladislav Holomčík.

Například jednotka z Kladna vyprošťovala kočku, která ve Ctiborově ulici spadla do velice úzké mezery mezi dvěma domy.

Postupně selhaly pokusy o její osvobození odchytovou tyčí nebo vyproštěním pomocí lanové techniky. Hasičům nezbylo, než se ke kočce probourat.

Černá kočka přes cestu, pavouk v domě. Vybrali jsme 5 zvířat opředených pověrami

„Po krátké poradě a zvážení všech možností bylo rozhodnuto, že nejschůdnějším řešením bude vytvoření otvoru ve zdi jednoho z domů, kde se nacházel obchod. Přivolaný majitel nemovitosti s touto variantou souhlasil,“ popisuje Holomčík.

Hasiči nejdříve naměřili přibližné místo, ve kterém pak speciálním vrtákem udělali díru pro zasunutí štěrbinové kamery.

„Hned první sonda potvrdila, že se podařilo místo najít přesně, takže pak už jen stačilo otvor patřičně zvětšit a vystrašenou kočku po tříhodinové akci opatrně vytáhnout. I přesto, že vypadala nezraněná, odjela s ní majitelka pro jistotu ihned na prohlídku k veterináři,“ dodává mluvčí.

To ale nebyl jediný případ na Kladensku. Ve Stochově zachraňovali kočku ze střechy třípatrového bytového domu v Dukelské ulici, kam přijel na pomoc čtyřicetimetrový automobilový žebřík. Jenže kočka neprodala kůži lacino a při záchraně kladla hasičům cílený odpor.

I pes může mít chřipku. Jak ji rozpoznat a léčit

„Když se hasič v koši ke kočce přiblížil, přeběhla na opačnou stranu dlouhé střechy. Po několika pokusech, kdy pokaždé hasiči museli žebřík stáhnout, přejet s ním o několik desítek metrů vedle a opět ustavit, záchranná akce skončila. Druhý den se situace opakovala, podle stejného scénáře,“ popisuje mluvčí.

Nakonec se hasičům podařilo kočku odchytit až třetí den.

„To už ovšem záchranný tým posílili lezci z kladenské stanice, kteří zvíře přelstili a nezraněné předali majiteli. Jedna kočka tak dala zabrat všem třem směnám,“ dodává mluvčí.

Neobvyklý zásah absolvovala i jednotka z Kolína. Tu operační středisko vyslalo zasahovat na hřbitov do nedalekých Kbel.

„Do starého poškozeného hrobu spadl slepý pes. Hasiči odebrali zeminu z částečně zborcené stěny hrobu a za několik minut psa z dvoumetrové hloubky vytáhli a předali majitelce,“ popisuje mluvčí.

Zvířata a duše. O té psí, lidé přemýšlejí již dlouho

U nečekaného drama pak zasahovala jednotka z Mělníku, přecházela mu procházka se psem po turistické stezce ve skalnatém terénu poblíž obce Vidim na Kokořínsku.

„V nestřeženém okamžiku se totiž tříletá fenka křížence Mia zaběhla a vrstvou nafoukaného listí a drobných větviček propadla asi patnáct metrů hluboko do úzké skalní rozsedliny, kde zůstala uvězněna,“ popisuje mluvčí.

Jenže ve snaze zachránit čtyřnohého miláčka nakonec skončil v pasti i jeden z majitelů, kterému nezbývalo než přivolat mobilním telefonem pomoc.

„Po příjezdu na místo a zmapování situace zahájili hasiči záchranné práce a pomocí lanové techniky oba nezraněné vězně asi za dvacet minut ze skalní škvíry vysvobodili,“ dodává i k tomuto šťastnému konci mluvčí.

To hasiči ze stanice Jílové u Prahy byli vysláni k Vojenskému rehabilitačnímu ústavu Slapy, kde zůstala v železném oplocení uvězněna srnka.

„Hasiči za pomoci hydraulického rozpínáku plot uvolnili a osvobozené zvíře uteklo do lesa,“ říká Holomčík.

Tato neobvyklá událost trvala od ohlášení půl hodiny, z toho skoro pětadvacet minut zabrala poměrně náročná cesta.

„Středočeští hasiči budou i v roce 2021 připraveni 24 hodin denně, aby v případě nouze přispěchali na pomoc. A vůbec se nebudou zlobit, pokud jejich zásahy budou mít pokaždé šťastný konec,“ dodává Holomčík.

FOTO: Kočka zapadla mezi domy, slepý pes uvízlý v hrobě. Výběr kuriózních zásahů hasičů

Kočka zapadla mezi domy, slepý pes uvízlý v hrobě. Výběr kuriózních zásahů hasičů - ViewImage (4) – kopieKočka zapadla mezi domy, slepý pes uvízlý v hrobě. Výběr kuriózních zásahů hasičů - ViewImage (3)Kočka zapadla mezi domy, slepý pes uvízlý v hrobě. Výběr kuriózních zásahů hasičů - ViewImage (2)Kočka zapadla mezi domy, slepý pes uvízlý v hrobě. Výběr kuriózních zásahů hasičů - ViewImage (1)Kočka zapadla mezi domy, slepý pes uvízlý v hrobě. Výběr kuriózních zásahů hasičů - ViewImage
11.6.2021
Letos vyjel z Příbrami 5. června autobus, který pěší turisty i cyklisty zavezl až na...
11.6.2021
Rána na noze a ruce od nože. To jsou zranění žáka 4. základní školy v...
10.6.2021
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
10.6.2021
Výstavba dálnice D3 bude podle ministerstva dopravy navržena tak, aby mohla vést i územím kolem...
10.6.2021
Dopravní policisté a kriminálka prošetřují smrtelnou nehodu motorkáře ze začátku června v Dolní Lomnici na...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Výlohy Galerie Skleňák v Bubenči v červnu zaplnila výstava divadelních plakátů Jana Schmida.
7.6.2021
Zajištění maximální bezpečnosti všech zúčastněných je hlavní prioritou organizačního týmu Rally Bohemia. Zabezpečení rychlostních zkoušek,...
4.6.2021
Díky zlepšující se epidemiologické situaci se konečně i mladoboleslavské divadlo otevře svým divákům.
4.6.2021
Po nedobrovolné pauze se konečně otevřely takřka všechny památky, nechybí mezi nimi ani perla Českého...
3.6.2021
Nezařazení poslanci Lubomír Volný a Marián Bojko se s malou skupinkou příznivců vypravili do kolínského...
Reklama