Kočky jsou zachráněny! Do sporu se vložil útulek a zařídí jim nový domov

Starosta Rožmitálu pod Třemšínem Pavel Bártl nejdříve domek pro opuštěnou kočku s koťaty označil za skládku a nechal ho odstranit. To si ale nenechali líbit senioři, kteří jej kočkám na panelovém sídlišti postavili a starali se o ně. Napsali o tom redakci Našeho REGIONU, který s tím starostu konfrontoval. Po kritice starosta otočil, s útulkem vyjednal řešení.

Senioři Jarmila Drechslerová a Karel Lukovics popsali, jak se o kočku s dvouměsíčními koťaty začali v létě loňského roku starat. Někteří místní ale byli proti tomu, a tak kočky o domek rozhodnutím starosty přišly. Osud kočky s koťaty byl nahnutý.

„To sídliště je pro kočky nebezpečné, spousta lidí je proti tomu a kočičce by mohlo být ublíženo, takže se snažíme najít náhradní variantu,“ řekl předseda spolku Příbramské kočky Václav Štefan.

Rožmitálský starosta se s tím nepáře: Domek pro opuštěnou kočičku označil za skládku a odstranil ho

Teď se ale mají vyhlídky koček zlepšit. „Ozvala se mi paní s tím, že by si vzala kočičku i kotě. Je to vše v jednání. Určitě hledáme variantu nejlepší pro tu kočku, protože venkovní kočka je zvyklá na nějaké prostředí a terén,“ dodal.

Přes původně svérázný přístup starosty Pavla Bártla, který nejdříve nechal odstranit domek a osudem koček se nezabýval, je v jednání varianta umístění koček do zahrady Zámku Rožmitál pod Třemšínem.

„Řešíme se starostou náhradní místo přímo v zámecké zahradě, kde budeme umísťovat boudičky a zřizovat krmící místo. O ty kočičky budeme pečovat my,“ dodal Štefan, který se nedaleko stará i o 9 koček paní umístěné v léčebně dlouhodobě nemocných.

„S panem starostou jednáme, přislíbil jednorázový finanční dar 15 tisíc korun, a že každý rok přispěje. Jsem rád, že to nějakým způsobem dopadlo dobře a dáme to dohromady,“ dodal Štefan. Město Rožmitál pod Třemšínem už na transparentní účet Příbramských koček slíbenou částku zaslalo.

Umístění koček v zámecké zahradě může být podle Štefana nejvhodnějším řešením. „My bychom chtěli kočičky umístit třeba k nějakému baráčku, kde by se o ni lidi postarali. Venkovní kočky jsou ale zvyklé na venek, nemůžete jí někam zavírat do bytu, tím ji člověk akorát stresuje. Některá kočička si zvykne ale to jsou většinou koťátka, se kterýma se dá pracovat, aby si zvykla na domov. Pokud je to vysloveně starší kočka a venkovní, tak je to pro ní spíše trest,“ vysvětluje Štefan.

Empatie jdou stranou: Koťátka jsou bez domova, jejich osud je městu ukradený

Kočky je třeba nejdříve odchytit a pokud to bude možné vykastrovat. „Provedeme první odchyty těch kočiček, ono to není tak jednoduché, protože se tam pohybuje spousta koček a my je nemůžeme všechny jen tak pochytat a kastrovat. Takže musíme rozmístit upozorňující cedule, že bude probíhat odchyt s tím, že pokud kočičku odchytíme, necháme ji vykastrovat a pokusíme se jí přesunout do lokality kde bude mít boudu a krmení,“ dodává Štefan.

Kastrace volně žijících koček je potřebná. Díky krátkému reprodukčnímu cyklu a rychlému pohlavnímu dospívání totiž dokáže jeden nekastrovaný kocour a nesterilizovaná kočka dát život až 781 250 koťatům. S čímž jim samozřejmě zdatně pomůžou i jejich potomci, zvládnou to za sedm let.

„Já se přikláním k tomu, že je ideální, když zůstane kočka přibližně ve stejném terénu. Ty kočky se nedrží jen na sídlišti, kočka během dne ujde spoustu kroků. Zámecká zahrada je poblíž a mají ji prošlápnutou,“ dodal Štefan.

Spolek Příbramské kočky je nezisková organizace, která funguje díky darům zasílaným na transparentní účet: 2401700760/2010. Není klasickým útulkem, jejich hlavním úkolem je odchyt a kastrace toulavých koček, aby se již dále nemnožily, a následná péče o ně. Po kastraci jsou kočky umísťovány na doléčení do domácích depozit členů spolku. Zdravé kočky následně předávají zájemcům k adopci, nebo jsou vypouštěny zpět do svého prostředí.

Zdroj: TZ, vlastní investigace a zjištění

Včera, 15:19
Soutěžte s námi o vouchery v hodnotě 500 Kč, které můžete využít na jakékoli pobočce...
3.8.2021
Voják, který byl v červenci zraněn při výbuchu munice v Chráněné krajinné oblasti Brdy, dnes...
2.8.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
2.8.2021
Městu došla trpělivost s problémy na příbramských ubytovnách. Pokud nezajistí zklidnění situace provozovatel, město sáhne...
29.7.2021
U Jablonné nedaleko Příbrami spadl dnes dopoledne malý letoun. Při neštěstí zahynul pilot, je zaklíněný...
24.6.2021
Dům Natura nacházející se na dolním okraji příbramského náměstí TGM má bohatou a pestrou činnost.
16.6.2021
Zahrádkáři z osady Baník na Příbramsku upozornili, že zde opět řádí zloděj. Krade se za...
14.6.2021
Tři dny, čtyři nehody, vše spojuje mezi mnoha řidiči neoblíbená činnost – couvání. Řidiči na...
11.6.2021
Letos vyjel z Příbrami 5. června autobus, který pěší turisty i cyklisty zavezl až na...
11.6.2021
Rána na noze a ruce od nože. To jsou zranění žáka 4. základní školy v...
24.5.2021
V příbramském Q-Clubu začne od 1. září fungovat nová soukromá mateřská a základní škola. O...
Reklama